Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Nükleersiz Japonya'ya bir kala

[Resim: japan-sakura-005.2.jpg]

Japonya'da kiraz ağaçları çiçek açarken bütün nükleer santraller kapanacak. Açık kalan son iki nükleer reaktörden biri kapandı, diğeri yolda.

Ülke, 5 Mayıs'ta son kalan reaktörü de kapatarak nükleersiz bir yaz geçirmeye hazırlanıyor.

Japonya, Fukuşima nükleer felaketinden sonra açık kalan son iki reaktöründen birini daha kapattı. Felaketten önce Japonya'da aktif olan 54 nükleer reaktörden şu an yalnızca biri açık. Japonya Hükümeti tarafından kapalı reaktörler üzerinde uygulanan stres testleri, santrallerin yeniden enerji üretmek için yeteri kadar dayanıklı olmadıklarını belirtiyor. Açık olan iki reaktörün de yeterince güvenli olmadığının ortaya konması üzerine Kashiwasaki-Kariwa reaktörü de dün kapandı. Son kalan reaktör olan, Hokkaido'daki Tomari no.3 reaktörünün de 5 Mayıs'ta kapatılması planlanıyor.

Japonya'da nükleersiz yaz hakkında konuşan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, "Japonya'da 53 reaktör kapandı, sırada sonuncu var. Ülkede elektrik sıkıntısı yok, kesinti yok, ekonomi canlı. Anlaşılan enerji verimliliği ile nükleersiz olunuyormuş. Türkiye halkın iradesine karşı anti-demokratik yollarla Akkuyu ve Sinop'ta nükleer santral dayatacağına, halkın istediği enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yönelmeli" dedi.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
JAPONYA ALARMA GEÇTİ

Güney Kore'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde de gündeme gelen Kuzey Kore'nin uzaya uydu göndermek amacıyla yapacağı füze denemesi Japonya'yı alarma geçirdi.

Japonya hükümeti başkent Tokyo'daki Patriot füze savunma sistemlerinin aktif hale getirilmesine karar verdi.

[Resim: buyuk_88.jpg]

Kuzey Kore'nin 14-16 Nisan tarihlerinde uzaya uydu göndermek amacıyla yapacağı füze denemesine karşı tepkiler artıyor.

Uyduyu taşıyacak "Unha-3" füzesinin Kuzey Kore'nin batı kıyısından atılacağının açıklanması üzerine Japonya Savunma Bakanlığı Okinawa Adası ve başkent Tokyo'daki Patriot füze savunma sistemlerini aktif hala getirme kararı aldı.

Japon donanması ayrıca füze savunma sistemleriyle donatılmış 3 destroyerini Pasifik Okyanusu'na ve Doğu Çin Denizi'ne gönderiyor.

Güney Kore ise fırlatılacak füzenin hava sahasından geçmesi durumunda imha edeceğini açıkladı.

Amerikan yönetimi ise Kuzey Kore'nin uydu fırlatma girişimini kıtalararası balistik füze geliştirme projesinin bir parçası olarak değerlendiriyor.

Pyong Yang yönetimi, Amerikan Başkanı Obama'nın, füze fırlatma girişimini kıştırtma olarak değerlendirmesine karşı çıktı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada uzaya uydu göndermek için yapılacak füze fırlatma girişiminin askeri amaçlı olmadığı ileri sürüldü.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da Nükleer Alarm!

[Resim: 728658_detay.jpg]

2011'de meydana gelen deprem sonucu kullanılamaz hale gelen Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinde büyük tehlike..

Japonya'da 2011'de meydana gelen deprem sonucu kullanılamaz hale gelen Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinin 2 nolu reaktöründe yüksek miktarda radyasyon belirlendi.

Nükleer santralin iç kısmında, küçük bir kamera, termometre, ışın ve su ölçü aletlerinden oluşan bir araçla dün yapılan araştırmada, 2 nolu reaktördeki radyasyon seviyesinin ölümcül olan seviyeden 10 kat fazla olduğu görüldü. Reaktörü soğutmada kullanılan su miktarının da sanılandan az olduğu saptandı.

Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) sözcüsü Juniçi Matsumoto, söz konusu radyasyon miktarının, geçen yıl 1 ve 2 numaralı reaktörlerin paylaştığı bir egzoz borusunda yapılan radyasyon ölçümleri sırasında nükleer santralde şimdiye kadar belirlenen en büyük radyasyon miktarı olan saate 10 sievertten bile yüksek olduğunun altını çizdi.

Elde edilen verilerin, felaketin nükleer santrale etkilerinin, yetkililerin reaktördeki araçları yüksek radyasyona dayanıklı hale getirmek ve santrali devre dışı bırakmak için özel ekipman ve teknoloji geliştirmesini gerektirecek kadar ciddi olduğunu gösterdiği belirtildi.

Matsumoto, ''Bu son derece yüksek radyasyonda bir endoskop sadece 14 saat kadar iş görebilir. Reaktörü devre dışı bırakırken erimiş yakıtın yerini belirleme ve temizleme işlemi sırasında bu radyasyon seviyesine dayanabilecek ekipman geliştirmemiz gerek'' diye konuştu.

Nükleer santraldeki 3 reaktör arasında çekirdek erimesi görülmeyen tek reaktör olan 2 nolu reaktörün şimdiye kadar yakından incelenebilen tek reaktör olduğunu belirten yetkililer, çekirdek erimesi görülen diğer 2 reaktörün durumunun daha kötü olabileceğini kaydetti.

Hidrojen patlamaları sonucu içinde bulundukları yapıların zarar gördüğü nükleer santraldeki diğer 2 reaktörün durumunun ne olduğu tam olarak bilinemiyor. Simulasyonlar 1 nolu reaktörde bulunan daha fazla miktardaki yakıtın, diğer iki reaktöre göre çekirdekte daha fazla bozulmaya yol açtığını gösteriyor. Ancak 2 nolu reaktördeki radyasyon diğer reaktörlerdeki radyasyondan daha yüksek durumda.

Nükleer santraldeki 2 nolu reaktör odasındaki yüksek radyasyon işçilerin buraya girmesine engel oluyor. Ancak bu reaktörün bazı bölümlerine radyasyona dayanıklı özel giysiler giyen işçilerce erişilebiliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 28.03.2012
Japonya'da sanayi üretimi geriledi

[Resim: 133308371581485.jpg]


Japonya'da sanayi üretimi Şubat ayında piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösterdi.


Japonya Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.2 geriledi. Piyasalarda beklenti yüzde 1.3 artış olacağı yönündeydi.

Üretim bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 1.5 arttı.

Aynı ayda nakliyeler aylık ve yıllık yüzde 1.1, stoklar ise aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.0 artış gösterdi.


Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da Şiddetli Fırtına: 4 Ölü

[Resim: iGHjq.jpg]

Japonya'nın ana adası Honşu'da etkili olan şiddetli fırtına sonucu 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Japonya'nın Honşu adasını ile kuzeyindeki Hokkaido adasının bir kısmını şiddetli fırtına vurdu. Bölgeye şiddetli rüzgar ve yağmur getiren fırtınanın son yılların en büyüğü olduğu ifade ediliyor. Kuzeyde cep telefonu ile iletişim kesilirken, tren ve uçak seferleri de aksıyor. Rüzgarın hızının 156 kilometre saate kadar çıktığı kaydedildi.

Fırtına sonucu şimdiye kadar 4 kişi ölürken, ülkenin kuzeyinde 200 binden fazla eve halen elektrik verilemiyor. Japon makamlar, ülkenin büyük bir bölümünde uyarı yayınladı.

Haberler.com
Japonya'daki Deprem Yarık Açmış[Resim: 111830.jpg]

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem, denizin dibinde 400 kilometre uzunluğunda yarık açtı.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin denizin dibinde 400 kilometre uzunluğunda yarık açtığı tespit edildi.

Alman ve Japon bilim adamları, büyük depremin ve ardından oluşan tsunaminin deniz dibinde bıraktığı izleri araştırdı. Yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bir alanı tarayan bilim adamları, depremde 400 kilometrelik bir yarığın oluştuğunu, belirli bölgelerin doğuya doğru 50 metre kaydığını buldu.

Alman Deniz Çevre Bilimleri Merkezi Müdürü Gerold Wefer, depremler hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için her türlü veriyi toplamaya çalıştıklarını söyledi.

Japonya'daki depremde çok büyük alanların hareket ettiğini belirten Wefer, araştırmalarında, daha eski depremlerin izlerine de rastladıklarını kaydetti. Wefer, ancak bu depremlerin ne zaman meydana geldiğini belirlemek için araştırmaların devam edeceğini belirtti.

Wefer, bu sonuçlar doğrultusunda, bölgede bu kadar büyük depremlerin olma ihtimalini hesaplayabileceklerini söyledi.


Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya, Kuzey Kore'nin Füze Fırlatma Planı Nedeniyle Tetikte

Japonya, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatma planı nedeniyle tetikte. Başbakan Yoşihiko Noda, ülkesinin en üst seviyede alarma geçtiğini söyledi.

Başbakan, konuyla ilgili oluşturulan çalışma grubuyla görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, ülkesinin, her ihtimale karşı hazırlıklı olmak istediğini belirtti.

Japonya, Kuzey Kore'nin fırlatacağı füzenin Japonya sınırlarına girmesi ihtimaline karşı füze savunma sistemi kurmuş, roketi vuracağını açıklamıştı.

Kuzey Kore, uluslararası kamuoyundan gelen tüm eleştirilere rağmen dün rokete yakıt doldurmaya başlamıştı.

Pyongyang yönetimi, geçen ay, ülkenin kurucu lideri Kum İl Sung'un 100. doğum gününü kutlama etkinlikleri çerçevesinde bu ay uzaya gözlem uydusu fırlatacağını açıklamıştı.

Aralarında ABD, Japonya ve Güney Kore'nin bulunduğu birçok ülke, uzun menzilli roket fırlatmanın BM kararlarının ihlali anlamına geleceğini belirterek, Pyongyang yönetiminden bu plandan vazgeçmesini istiyor. Bu ülkeler, uzaya uydu göndermenin, uzun menzilli füze denemesine kılıf olabileceğinden endişe ediyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.04.2012
Kuzey Kore gerçekten fazla cürretkar.
Güney Kore'nin pasif politikasına karşı Japonya biraz daha dikkatli davranıyor.
Bölgede sukunet bozulacak çok şiddetli bir şekilde. Bunun sinyalleri iyice arttı.
Bugün okuduğum haberde Kuzey Kore füzeyi fırlatmış ama füze 151 kilometre yükseldikten sonra 4 parçaya ayrılarak denize çakılmış çok güldüm yaw. smile
Japonya'nın ''Kara Dul''u idama mahkum edildi.


Japonya'da 3 sevgilisinin ölümünden sorumlu tutulan ''Kara Dul'' lakaplı Kanae Kijima adlı kadın, idama mahkum edildi.

BBC'nin internet sitesindeki habere göre Saitama bölge mahkemesi, 37 yaşındaki Kanae Kijima'nın, 2009'da ilişkiye girdiği, yaşları 41, 53 ve 80 olan 3 erkeği, mali kazanç sağlamak amacıyla öldürdüğüne hükmetti.

Mahkemede savunma avukatları, Kijima'nın ilişkiyi bitirmesinden dolayı bu kişilerin intihar ettiğini ya da kazara öldüğünü belirtirken, savcılar, kadının kurbanlarından borç aldığı parayı geri vermemek için cinayet işlediğini savundular.

Kijima ise masum olduğunu ve kararı temyize götüreceğini ifade etti.

Kijima'nın internetteki arkadaşlık sitelerinden tanıştığı erkekleri, uyku hapı verdikten sonra odun kömürü yakarak karbonmonoksitle zehirlediği belirtildi.

Kurbanlardan ikisi Tokyo'nun Chiba bölgesindeki evlerinde, üçüncü kurban ise Saitama bölgesinde kiralık bir araba içinde ölü bulunmuştu.

Bu arada, çiftleşmeden sonra erkeğini yiyen örümcekten esinlenerek ''Kara Dul'' olarak adlandırılan dava ülkede büyük ilgi gördü. Kararın açıklanması sırasında 50 kişilik mahkeme salonuna girebilmek için binden fazla kişi kapıda kuyruk oluşturdu.

Star Gazetesi ~ 13.04.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51