Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
JAPONYA'DA 6,8 BÜYÜKLÜĞÜNDEN DEPREM!

[Resim: EabuF.jpg]


Japonya'nın kuzeydoğusunda Hokkaido adası açıklarında 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.


Japonya'nın kuzeydoğusunda 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Japon yetkililer, Pasifik Okyanusun tabanında meydana gelen depremden sonra yarım metrelik bölgesel tsunami riski uyarısında bulundu.

Japon Meteoroloji Kurumu, yerel saatle akşam meydana gelen depremin büyüklüğünün ilk ölçümlere göre 6,8 olduğunu, Aomori ve İwate bölgelerinde yarım metreyi bulan dalgalar beklendiğini duyurdu.

Depremin merkez üssünün Hokkaido adasındaki Kuşiro kentinin 235 kilometre güneyi olduğu kaydedildi.

İwate, geçen yıl 11 Mart'ta meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki depremde çok ağır hasar gören yerler arasındaydı.


alıntı:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.03.2012
Tsunami uyarısı kaldırıldı can ve mal kaybı yok. En son aldığım haberler böyleydi.
Ahh buna çok sevindim.^^
Hem de Türkiye gündeminde 1 numara...Çok sevindim. Haber için teşekkürler. smile
Japonya'da Şiddetli İki Deprem!


[Resim: deprem.jpg]

Japonya'nın kuzeyinde 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonucu ülkenin Pasifik kıyılarını yaklaşık 10 santimetrelik tsunami vurdu. Bu depremin ardından bölgede ikinci bir şiddetli sarsıntı daha hissedildi.


Japonya Meteoroloji Ajansı, ülkenin kuzeyinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. Ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adasının merkezsi ve doğusundaki Pasifik kıyıların ile Aomori ve Ivate bölgelerini yaklaşık yarım metrelik tsunami vuracağı öngörülüyor.

Ivate bölgesi, Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonrası büyük zarar görmüştü.

Japonya'yı 10 santimetrelik tsunami vurdu

Japonya'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 10 santimetrelik tsunami gözlemlendi.

Japonya Meteoroloji Ajansı, ülkenin kuzeyinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. Kurum, daha önce tsunami uyarısı yaparken, dalga büyüklüğünün 50 santimetre olacağını açıklamıştı. Yerel saatle 18.09'da meydana gelen deprem sonrası ülkenin kuzeydoğu kıyılarını vuran tsunamide dalga boyunun 10 santimetre olduğu kaydedildi.

Japonya'nın resmi Kyodo ajansı, deprem sonrası bölgede her hangi bir hasar oluşmadığını ve nükleer tesislerin de güvende olduğunu duyurdu.

Japonya'da 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami ülkenin kuzeydoğusundaki geniş bir alanı etkilemişti. Felaket sonucu 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu. Afet sonucu bölgede çıkan nükleer kriz ve radyasyon sızıntısı, yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmeye zorlamıştı.

İKİNCİ DEPREM

Japonya'nın Tokyo bölgesinde 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerel saatle 21.05'de kaydedilen deprem sonrası tsunami uyarısı yapılmadı.

Japonya'da bugün ikinci deprem yaşandı. İlk deprem yerel saatle 18.09'da 6.8 büyüklüğünde meydana geldi. Deprem ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adası açıklarında yaşanırken, ülkenin kuzeydoğu kıyılarını 10 santimetrelik tsunami vurdu.

Japonya'da ikinci deprem ise Tokyo bölgesinde 21.05'de kaydedildi. Büyüklüğü 6.1 olarak açıklanan deprem sonrası ise tsunami uyarısı yapılmadı.

Japonya Meteoroloji Ajansı, ikinci depremim Çiba ilinde 5.1, İbaraki ve Saitama bölgelerinde 4 ve başkent Tokyo'da ise 3 büyüklüğünde hissedildiğini açıkladı.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da Türk Gıda Sektörü Tanıtıldı


[Resim: japonlarin-sofrasini-turk-gida-sektoru-d...08-1-t.jpg]

Japonya Fuarı'nda Türk gıda sektörü ilgi odağı oldu.

Dünya'nın en büyük gıda ithalatçı ülkeleri arasında olan Japonya'ya Türkiye'nin 120 milyon Dolar seviyesindeki gıda ürünleri ihracatını arttırmak isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, Japonya'nın Chiba kentinde 6-9 Mart 2012 tarihlerinde düzenlenen FOODEX JAPAN 2012- 37. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı'na Türkiye'nin Milli Katılım Organizasyonunu gerçekleştirdi. Foodex Gıda Fuarı'na Ege İhracatçı Birlikleri şemsiyesi altında 26 Türk firması katıldı.

FOODEX Japan Fuarı'na, Türkiye'nin 15. kez Milli Katılım Organizasyonu ile katıldığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, gıda ihtiyacının sadece yüzde 40'ını kendisi karşılayabilen ve bu nedenle yılda yaklaşık 60 milyar Dolar tutarında gıda ithalatı yapan 130 milyon nüfuslu Japonya'ya gıda ürünleri ihracatımızı arttırmak için FOODEX Japan Fuarı'nın önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Uzak Doğu'nun en büyük gıda fuarı olan FOODEX Japan Fuarı'na 27 ülkeden milli düzeyde olmak üzere, toplam 72 ülke ve bölgeden 2 bin 500 civarında firma katıldı. 4 gün boyunca süren fuarı 70 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Japonya pazarına girmenin zor olduğunu, ancak Japon alıcıların memnun kaldıkları firmalara sadık olduklarını kaydeden Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper; "Fuara iştirak eden firmalarımız, fuar vesilesiyle kurdukları iş bağlantıları sayesinde ülkemize hem coğrafi konum açısından uzak olan, hem de tüketim alışkanlıkları ve iş kültürü itibariyle farklılık taşıyan Japon ve Uzakdoğu pazarında tecrübe kazanıyorlar. Bu kapsamda kurulan ticari ilişkiler ihraç ürünlerimizin geliştirilmesine ve artmasına da olumlu katkı sağlamaktadır" dedi.

GIDA FUAR'INDAKİ TÜRK STANDI Japon SEYİRCİSİYLE BULUŞTU

FOODEX Japan Fuarı'nda gördükleri ilgilen memnun olduklarını dile getiren EİB Genel Sekreteri Alper, Fuar alanında kurulan mini stüdyoda, Japon top modellerin standları gezerek seçtiği ürünlerin tadımını yaparak ürünlerle ilgili görüşlerini belirttiği Gourmet Beauty Talk Labo isimli programda Türkiye'den zeytinyağı, organik meyve suyu ve peynir sektörlerinden Bahçıvan Gıda, Elite İçecek ve GATA Kozmetik Kimya firmalarının katılarak Türk ürünlerinin Japon seyircisi ile buluşmasını sağladığını kaydetti.

Türkiye'nin Tokyo Ticaret Baş Müşaviri Osman Bekaroğlu, FOODEX Japan Fuarı'nda Türk standlarını tek tek ziyaret ederek katılımcı firmalarımıza pazar hakkında hem bilgi verdi hem de firmlara Japon pazarı ile ilgili yönlendirmelerde bulundu.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japon ve Vietnamlı Sanatçılar, Iğdır'da Konser Verdi


[Resim: japon-ve-vietnamli-sanatcilar-igdir-da-k..._447_o.jpg]

Türkiye turuna çıkan Japon ve Vietnamlı sanatçılar, Iğdır'da konser verdi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü salonunda gerçekleşen konserde kemanda Japon La Maya, gitarda Vietnamlı Thu-li ile Begül Erhan, müzikseverlerle buluştu.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konser sonunda sanatçılara çeşitli hediyeler verildi.

Sanatçılar, Iğdır Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda da mini bir konser verdi.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonlardan Sıradışı Bir Araştırma


[Resim: 29723.jpg]


Japon bilim adamları, kardan faydalanarak enerji tasarrufu üzerinde çalışıyor.


Japon bilim adamları, Japonya’nın kuzeyinde en çok kar yağan Hokkaido bölgesindeki Bibai şehrinde, enerji tüketiminden tasarruf etmede, karı kullanmanın yollarını araştırıyor.
Bibai Doğa Enerji Araştırma Merkezi’nın çatısı altında çalışmalarını devam ettiren Japon bilim adamları, 6 metre yüksekliğinde 43 metre eninde 25 metre genişliğinde kar tepesi yaparak bir takım deneyler yapıyor.
Deneylerde, karları ülkedeki derin dondurucu, buz dolabı gibi bir çok soğutma sisteminde kullanabilme üzerinde çalışılıyor. Böylelikle karın soğutuculuğu kullanılarak bu soğutma sistemlerinin çalışmasında harcanan enerjiden tasarruf edilmiş olacak.
Yapılan deneyler sonucunda 1 litre buzun erimesi sonucunda etraftan emilen enerji ile 10 litre benzinin yakılmasından elde edilen enerji miktarının aynı olduğu aktarıldı.
Ülke genelinde senelik 50 milyon ton karın biriktiğine dikkat çeken bilim adamları, bu karların yarısının dahi kullanılması halinde 250 bin kilo litre benzinden tasarruf yapılacağını öne sürdü.

Ülkenin soğuk bölgelerindeki farklı araştırma merkezlerinde de bu tür araştırmaların yürütüldüğünün altını çizen bilim adamları, en yakın zamanda geliştirdikleri tekniği halkın kullanımına sunacaklarını ifade etti.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya, Suriye'deki büyükelçiliğini kapatıyor.

[Resim: en-karizmatik-bayra%C4%9F%C4%B1n-fransa-...1_6034.jpg]

Japonya yönetimi, Suriye'deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldı.


Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümet karşıtı gösterilerde protestoculara karşı acımasızca yapılan katliam ve kötüleşen güvenlik koşulları gerekçe gösterilerek, büyükelçiliğin kapatılacağı belirtildi. Bu ayın başından itibaren elçilik faaliyetlerinde azalma olduğuna dikkat çekilen açıklamada Suriye büyükelçiliğinin faaliyetlerine komşu ülke Ürdün'de devam edeceği belirtildi. Bakanlık ayrıca Japon halkına da şiddetin devam ettiği Suriye'ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Tsunaminin sürüklediği tekne, Kanada sahillerine geldi


[Resim: tsunami.jpg]

Japonya'da Mart 2011'de meydana gelen depremin ardından oluşan tsunaminin okyanusa savurduğu 18 milyon ton çöpten ilk ve büyük parça olan balıkçı teknesi, Kanada'nın British Colombia eyaleti sahillerine geldi.
Kanada Ulaştırma Bakanlığı'nın bölge yetkilisi Sau Sau Liu yaptığı açıklamada, sahil güvenlik ekiplerinin, British Colombia eyaletinin kuzeyindeki yüzlerce adadan Alaska sınırına yakın olan Haida Gwaii'nin 250 kilometre açığında 50 metre uzunluğunda boş bir tekne bulduğunu kaydetti. Liu, teknenin, bulunan evraklara göre bir Japon balıkçı teknesi olduğunu ifade etti.

Uluslararası Pasifik Araştırmaları Merkezi, Hawaii Üniversitesi ve Kanadalı bilim adamlarının yaptıkları çalışmaya göre, tsunami ile okyanusa savrulan 18 milyon ton çöp, Kuzey Amerika kıtasına doğru ilerlemeye devam ediyor. Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayar, masa, sandalye gibi binlerce çeşit eşyadan oluşan çöp dalgasının, 2014 yılında Kanada ve Amerika sahillerine ulaşması bekleniyor.

Kanada sahiline vuran tekne, Kuzey Amerika kıtasına ulaşan ilk ve büyük parça olarak tarihe geçti.


Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50