Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya'dan Türkmenistan'a Tebrik Mesajı

[Resim: 843819205.jpg]

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a tebrik mesajı gönderdi.

Japon Başbakanı Noda, Türkmen lider Berdimuhamedov’u yeniden devlet başkanlığına seçilmesi dolaysıyla kutladı.

Noda’nın Türkmen basınında yer alan tebrik mesajı; “Sizin önderliğinizde Türkmenistan hızlı kalkınmasını kararlı bir şekilde sürdüreceğine ve bölgede istikrarın sağlanmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Japonya ve Türkmenistan arasında dostane ve iyi ilişkiler kuruldu. 2012 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 20. yıldönümü kutlanacak.”

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.03.2012
Koruyucu melek 1 yaşına bastı!

[Resim: Wn7H0.jpg]

JAPONYA’DA 11 Mart’ta meydana gelen ve Minamisanriku kasabasında bin 300 can alan tsunami felaketinde erken doğmasıyla tüm ailesinin hayatını kurtaran ‘felaketin koruyucu meleği’ Haruse bebek 1 yaşına girdi.

Anne Hiromito Şato, 11 Mart sabahı sancılanınca iki çocuğunu da yanına alarak kasabanın dışındaki hastaneye gitti. Aile büyüklerinin de hastaneye gelmesinin ardından balıkçı olan eşi Kenji’ye haber gönderildi. Denize açılmadan 1 saat önce hastaneye koşan Kenji 3. oğlunu kucağına almasının ardından deprem ve tsunami meydana geldi.

Komşularından hayatta kalan yok

17 bin nüfuslu Minamisanriku kasabasını haritadan silen tsunamide Sato ailesinin hastaneye giden fertleri hayatta kaldı. Basının ‘koruyucu melek’ lakabını takdığı Haruse afetzedelerin umudu oldu. Kurutuş günü hakkında konuşan bebeğin babası, “O gün denize açılan arkadaşlarımdan hayatta kalan yok. Kasabayla birlikte evimiz de yerle bir olmuştu. Felaketin ardından birkaç hafta polise cesetlerin kimliğini belirlemede yardım ettim. Yeni doğan bebeğimi ancak 1 ay sonra kucağıma aldım” dedi.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 07.03.2012
Kadına Şiddette Japonya Son Sıra da!

Posta gazetesinde okuduğuma göre Birleşmiş Milletler Dünya Kadınları Raporu'na göre 193 ülkeden Japonya kadına şiddette son sırada yer alıyor. İlk sıra da Etiyopya, 9. sırada ise Türkiye var!

07.03.2012
Japonya'nın Fuji Televizyonu Ekibi Edirne'deJaponya'nın Fuji Televizyonu ekibi, Edirne'de çekim yaptı.

Japonya'nın önemli televizyon kanallarından Fuji'nin 3 kişilik belgesel ekibi, yaklaşık 10 gün önce geldikleri Türkiye'deki çekimlerini Edirne'de tamamladı.

Ağrı'dan Van'a, Kapadokya'dan İstanbul'a Türkiye'nin kültürel ve tarihi ögelerini kayıt altına alan ekip, Selimiye Camisi, Alipaşa Çarşısı, Adalet Kasrı, Hıdırlık Tabyası'nı gezerek çekim yaptı.

Kaynak : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 07.03.2012
Çok güzel bir haber.^^
Teşekkür ederim. smile
Önce Deprem Ardından Tsunami Felaketiyle Başa Çıkan Japonya Ülkedeki İntihar Vakalarını Durdurmayı Başaramadı

Japonya'yı yerle bir eden deprem ve tsunami felaketinin üzerinden geçen bir yılda, ülkedeki intihar rakamlarında çok ciddi bir artış olduğu bildirildi. Artışın nedeni felaketin yarattığı huzursuzluk.

Tokyo hükümetinden dün yapılan açıklamada, Japonya'daki aylık intihar rakamlarında yüzde 20'dan fazla artış yaşandığı belirtildi. Açıklamada artışın kısmen, deprem, tsunami ve sonrasında ortaya çıkan nükleer felaketin Japon toplumunda yarattığı huzursuzluktan kaynaklandığı ifade edildi.

Kabine Dairesi ve Ulusal Polis Ajansı'nın yayımladığı verilerde, 2011 yılında Japonya'da 30 bin 651 kişinin intihar ettiği görüldü.

Kabine Dairesi'nden bir yetkili, "Bütün Japon toplumu felaketten sonra huzursuzluk yaşıyordu. Bunun intihar rakamlarını etkileyen bir faktör olduğunu düşünüyoruz" derken, intihar oranlarının özellikle 30'lu yaşlarındaki erkeklerde yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Japonya'da geçen yıl 11 Mart'ta yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından meydana gelen tsunami'de 19 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Nükleer tesislerin felaketten zarar görmesi sonucu son dönemin en büyük nükleer krizlerinden biri yaşanmıştı. Deprem Japonya ekonomisini de çok ağır zarara uğrattı. Birçok şirket iflasını açıkladı.

BU TUTANAKLAR YETKİLİLERİN BAŞINI AĞRITACAK

Öte yandan, yeni ulaşılan belgeler, Japon liderlerin tsunami'den birkaç saat sonra Fukuşima'daki nükleer enerji santrallerinde çekirdek erimeleri yaşanabileceğini bildiğini ancak bunu aylar boyunca kamuoyuna duyurmadığını gösterdi.

Hatta belgelere göre, dönemin başbakanı Naoto Kan, tsunami'den beş gün sonra krizin Çernobil'den daha kötü sonuçlar yaratabileceğinden endişe ettiğini de kabineye açıkladı.

Hükümetin Mart ayından Aralık sonuna kadar yaptığı görüşmelerin tutanakları o dönemde kayıt altına alınmamıştı. Sonradan yeniden oluşturulan bu belgeler, nükleer krizin çok başarısız idare edildiği konusundaki eleştirileri de alevlendirdi.

Belgelerde, kafa karışıklığı, bilgi yetersizliği, geç verilen yanıtlar ile hükümet, zarar gören kasabalar ve nükleer santral yetkilileri arasındaki iletişimsizlik net bir biçimde ortaya çıkıyor. Hatta bazı bakanlar, yaşananların kesinlikle kontrol altında olmadığına dair izlenimlerini ifade ediyor.

FELAKETİ HALKTAN GİZLEMİŞLER

Bir yetkili, depremden sadece dört saat sonra gerçekleştirilen ilk toplantıda, reaktör çekirdeklerini soğutan cihazların sadece sekiz saatlik ömrü olan bataryalarla çalıştığını belirterek, "Eğer sıcaklıklar sekiz saatten daha uzun süre yükselirse, bir çekirdek erimesi ihtimali söz konusu olabilir" diyor.

Belgeler, hükümetin depremle birlikte gelen riskleri önemsiz göstermeye çalıştığının da bir kanıtı. Hatırlanacağı gibi, 12 Mart'ta düzenlenen bir basın toplantısında erime ihtimalini dile getiren bir sözcü hemen görevden alınmıştı. Fukuşima nükleer santrallerinin işletmecisi TEPCO şirketi ise kısmi erime ihtimalini ancak Mayıs ayında kabul etmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.03.2012
Japonya'da Orta Şiddette Deprem

[Resim: 171_3.jpg]

Japonya'nın kuzeydoğusunda orta şiddette deprem oldu.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Honşu adasında İbaraki vilayetinin Mito kentinin 40 kilometre kuzeyinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 5,4 olarak açıkladı.

Depremde can ya da mal kaybı olmazken, tsunami uyarısı da verilmedi.

Bölgenin, geçen yıl Mart ayında 21 binden fazla kişinin ölümüne ve kaybolmasına neden olan deprem ve tsunami felaketinin meydana geldiği Fukuşima'ya komşu olduğu belirtildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.03.2012
Radyasyondan kaçamadılar

Maya Kobayashi, 20 yıldır Fukuşima’da yaşıyordu. Nükleer santral kazasının ardından evini terk etti. Şimdi bir kardeşinin dışında Fukuşima’da kimsesi kalmamış. Kaza günlerinde ve sonrasında yaşananları şöyle anlatıyor:
“Şu anda Fukuşima’nın uzağında Yonezawa şehrindeyiz. Devlet tahliyesiyle değil kendi imkânlarımızla bölgeyi terk ettik. Kimse bize gitmemizi de söylemedi. Devlet doğru düzgün bilgi vermediği için, bölgeyi terk etmek isteyen insanları biz bilgilendirmeye başladık.”
Radikal’in ulaştığı nükleer mağdurlarından 29 yaşındaki Kenta Sato ise evini terk etmemiş. Sato’nun yaşadığı Litate, 45 kilometre uzaklıktaydı. Kazayla birlikte yaşam tarzlarının kökten değiştiğini söyleyen Sato endişeli:

“Litate her bilgiye kolayca ulaşabileceğiniz bir yer değil. Yaşlılar haberleri televizyondan, gençlerse internetten takip ediyor. Babam televizyondan 30 kilometrelik alanın boşaltıldığını duyunca, köyümüzün yeterince güvenli olduğunu düşündü. Biz gençler buradan gitmek istiyoruz ama hayatları boyunca burada yaşamış büyüklerimizi bırakıp gidemiyoruz.”
Japonya’da çalışmalara katılan Greenpeace’in enerji ve iklim sorumlusu Aslıhan Tümer’in verdiği bilgilere göre, boşaltılan alan dışındaki 13 bin kilometrekarelik alanda, kabul edilir değerin (1 milisievert) üzerinde radyasyon var. Japon hükümetinin tahliye sınırını çok yüksek düzeyde (20 milisievert) tuttuğunu anlatan Tümer, “Hükümet, bölgede birçok insanın tehlikeli düzeyde radyasyona maruz kalmasına sebep oluyor” diyor.

Tümer, kazadan bir yıl sonra mağdurlarla ilgili şu tabloyu çiziyor:
“Tahliye edilenlerin büyük bir bölüm geçici evlere yerleştirildi. Fakat hâlâ tahliye merkezlerinde yaşayanlar var. Santralı işleten TEPCO, tazminat isteyenlere 60 sayfalık kafa karıştırıcı formlar yolladı. Süreç uzun ve yorucu. Birçok kişi zamanla tazminat taleplerinden vazgeçiyor. Kadın ve çocuklar bölgeyi terk etti. Fakat erkekler kalıp çalışmaya devam etti.”

Japonya’da nükleer örtbas
Japon hükümetinin nükleer felaketin boyutlarına ilişkin kayıtları gizlediği ortaya çıktı.

Japonya’da geçtiğimiz yılki deprem ve tsunaminin ardından 11 Mart’ta başlayan Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’ndaki radyasyon salınımı devam ederken, olayın yıldönümünde ortaya çıkan kayıtlar Japon hükümetinin hasarın ciddiyetini bildiğini ancak halktan gizlediğini gösterdi. Önceki gün ortaya çıkarılan toplantı tutanaklarına göre, felaketin gerçekleştiği 11 Mart’tan aralık ayı sonuna kadar hükümet kriz yönetimi toplantıları kayda geçirilmedi. Kayıtlar daha sonra hükümetin istediği şekilde yeniden düzenlendi.

Fukuşima’da neler oldu?
11 Mart 2011’de Honşu Adası açıklarında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki Tohoto depremi ve tsunamisi sonrası, Daiçi Nükleer Enerji Santralı’ndaki elektrik şebekesi zarar gördü ve jeneratörleri su bastı. Elektrik kesintisiyle yaşanan soğutma eksikliği santralda patlama ve kısmi erimelere yol açtı.
Kazadan iki hafta sonra, Japonya Atom Enerjisi Komisyonu en kötü olası senaryoları dönemin Başbakanı Naoto Kan’a sundu ancak bu felaket senaryoları açıklanmadı.
Santraldaki 6 reaktörden 1, 2 ve 3 no’lu reaktörler kapatıldı, diğerleri tsunami olduğunda zaten kapalı durumdaydı.
Radyasyon sızıntısıyla balık, su ve yiyeceklerde radyoaktif maddelere rastlanmasıyla birlikte bölgede yaşayan 80 binden fazla kişiden evlerini terk etmesi istendi. Şubat ayına kadar 62 bin 610 kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Japonya hükümeti, nükleer kazadan ötürü santralde yalnızca bir işçinin fazla çalışma sonucu hayatını kaybettiğini açıklarken ülke içinde psikolojisi olumsuz etkilenen çok sayıda kişi intihar etti. 24 Mart’ta Fukuşima’da yaşayan bir çiftçi ürünlerine getirilen kısıtlama sebebiyle kendini astı. 11 Haziran’da Fukuşima’da yaşayan başka bir çiftçi ise “Keşke nükleer santral hiç kurulmasaydı” notunu bırakarak hayatına son verdi. Ülke içinde kazayı takip eden aylarda intihar edenlerin sayısı yüzde 21 oranında artarken 3 bin 200 kişinin de nerede olduğu halen bilinmiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.03.2012
Japonya Deprem ve Tsunami Kurbanlarını Anıyor

[Resim: 120311103316_japan_anniversary_304x171_bbc_nocredit.jpg]

Ülkenin kuzey doğusunu vuran ve yaklaşık 20 bin kişinin ölümüne yol açan deprem ve tsunami felaketinin birinci yılında kurbanlar anılıyor.

Japonya yaklaşık 20 bin kişinin ölümüne yol açan deprem ve tsunami felaketinin birinci yılında kurbanları anıyor.

Japonya'nın kuzey doğusunu vuran 9 büyüklüğündeki deprem, kayıtların tutulmaya başlandığından bu yana tarihteki en büyük deprem olmuş ve Fukuşima Daiçi nükleer santralinde kazaya neden olmuştu.

Nükleer santralden radyasyon sızması nedeniyle santralin bulunduğu bölgeye yakın yaşayan binlerce kişi evlerini terk etmişti.

Ülke çapında, depremin vurduğu yerel saatle 14:46'da bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Tokyo'daki Milli Tiyatro'da yapılan büyük törene Japonya İmparataro Akihito ve İmparatoriçe Miçiko ile birlikte Başbakan Yoşhihiko Noda katıldı.

78 yaşındaki imparator, "Belleğimizden felaketle ilgili zamanın silinmesine izin vermemeliyiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Noda ise Japonya'yı eskisinden de daha iyi bir şekilde yeniden inşa edeceklerini söyledi.

Sirenlerin çalındığı bir dakikalık saygı duruşu sırasında, ülkenin çok büyük bölümünde yaşam durdu.

11 Mart 2011 tarihinde yaşanan deprem, Tokyo'nun 400 kilometre kuzey doğusunu vurmuştu.

Depremin hemen ardından oluşan tsunami, Japonya'nın kuzey doğu kıyılarını sular altında bırakmış, binaları, araçları ve gemileri sürükleyerek, kıyılardaki yerleşim yerlerini tahrip etmişti.

Tokyo depremi riski

[Resim: 120222130839_tsunami_304x171_reuters_nocredit.jpg]

Bu ikili felakette 15.800'den fazla insanın öldüğü açıklanmıştı.

3000'den fazla kişinin akıbeti ise hâlâ bilinmiyor.

Japon hükümeti, başkent Tokyo'da gelecek 30 yıl içinde bir deprem meydana gelmesi olasılığının yüzde 70 olduğunu bildiriyor.

Japonya başkenti, en son 1923 yılında büyük bir deprem yaşamış; 7,9 büyüklüğündeki depremde, 100 binden fazla insan ölmüş, bu insanların birçoğu çıkan yangınlarda hayatını kaybetmişti.

Japonya, 'Pasifik Ateş Çemberi' olarak adlandırılan tektonik kavşak noktasında yer alıyor ve dünyada en çok deprem yaşanabilecek noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.03.2012
Google Akira Yoshizawa'yı Anıyor!

[Resim: NRzcE.jpg]

Bugün Google'ın logosu büyük origami üstadı Akira Yoshizawa'nın doğum günü nedeniyle yeniden düzenlendi. Akira Yoshizawa hayatını origami'ye yani Japon kağıt katlama sanatına adamıştır. 14 Mart 1911'de doğup yine başka bir 14 Mart'da 2005'te hayatını kaybetmiştir.

Google'ın bu jesti üzerine Akira Yoshizawa Twitter Türkiye Gündemi'nde 1 numaraya da yükseldi.

[Resim: 1N7dq.gif]

Toruga

Japan-Fans - 14.03.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51