Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Japonya, Nanjing Katliamını İnkar Etmedi

[Resim: 125284.jpg]

Japonya, 1937 yılında Çin’in Nanjing şehrini işgali sırasında kentte katliam yaptıkları gerçeğini inkâr etmediklerini açıkladı.

Çin Uluslararası Radyosu’nda yer alan haberde, Japonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yokoi Yu’nun düzenlenen basın toplantısında Nanjing katliamı ile ilgili açıklamalarda bulunduğu bildirildi.

Söz konusu açıklamada Sözcü Yokoi Yu'nun geçmişte ülkesinin sömürgecilik politikası ve işgalleri yüzünden, başta Asya ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin halkına ciddi zararlar verildiğini ve acılar yaşatıldığını, bu durumu içtenlikle anladıklarını ve barışçı bir ülke olmakta ısrarlı olduklarını ifade ettiği belirtildi.

İkinci Çin-Japon Savaşı döneminde Çin'in eski başkenti Nanjing'i işgal eden Japon ordusu, şehirde katliam yapmıştı. Japon ordusu şehiri 13 Aralık 1937'de işgal ederken, 6 ay boyunca yüz binlerce sivil ve silahsız askeri öldürülmüştü. Çin rakamı 300 bin olarak açıklarken, Uluslararası Uzak Doğu Askeri Mahkemesi ölenlerin rakamını 200 bin olarak kabul ediyor. Katliam boyunca Japon İmparatorluk Ordusu askerleri tarafında 20 bin ile 80 bin arasında kadının da tecavüze uğradığı belirtiliyor.

Japonya'nın Nagoya Belediye Başkanı Kavamura Takashi kısa süre önce "Nanjing katliamı hiç yaşanmadı" ve "Nanjing'de ölenler sadece savaş esnasında ölmüşlerdir" ifadelerini kullanmıştı. Japon yetkilinin tarihsel gerçekleri çarpıtan iddiaları Çin'in çeşitli çevrelerinde büyük tepki uyandırmıştı. Çin'in Nanjing belediyesi Japon Nagoya’nın Belediye Başkanını Tokyo hükümetine şikâyet etmişti.

Japon hükümeti, Nanjing’de 1937 Aralığında başlayan ve yaklaşık 6 ay süren katliamlardan ötürü hala Çin’den özür dilemeyi reddediyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 24.02.2012
Katliamı kabul edip, özür dilemeyi reddetmek olabilecek en kötü tercih. "Yaptık, özür dilemiyoruz, hakkımızdı " denmiş gibi oluyor.
İnsan ülkesiyle ilgili böyle bir gerçeği kabul etmek istemeyebilir, ama reddedilir birşey de değil yapılanlar. Yapılanların sorumluluğunu almak da zor gelebilir.
Ama şimdilik söz ile de olsa özür dilemeyi red mi ediyor hükümet? Umarım sonunda özür dileyebilirler.
"Japonya'da Tehlikenin Boyutları Gizlendi"

Japonya'da bağımsız bir soruşturma komisyonunun raporuna göre hükümet Fukuşima'daki nükleer felaket sonrasında tehlikenin gerçek boyutlarını halktan ve yakın müttefiki ABD'den gizledi.

Japonya'yı Yeniden İnşa İnisiyatifi Vakfı'nın yayımladığı raporda, hükümetin bu tavrının "iki ülke arasındaki ilişkileri zora sokmuş olabileceği" öne sürüldü.

Nükleer felaketle ilgili 300'den fazla kişiyle yapılan görüşmelere dayanan raporda, yetkililerin Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki radyoaktif sızıntıyı

"önemsiz gösterdiği" iddia edildi.

Japonya'yı 11 Mart 2011'de vuran deprem ve tsunami, Fukuşima nükleer santralinde Çernobil'den sonraki en büyük küresel nükleer felakete neden olmuştu.

Felaketin ardından Japonya'da faaliyeti durdurulan 54 reaktörün sadece üçü yeniden çalıştırıldı.
- TOKYO
28 Şubat 2012
haberler.com
Japonya'da 'Hayalet' Korkusu

[Resim: fft2mm940022.jpg]

Japonya'da deprem sonrası yeniden yapılandırma çalışmalarında 'hayalet' engeli!

Japonya dün Honşu adası yakınlarında meydana gelen 5.2 ve 5.7’lik iki depremle sarsılırken, bir yıl önceki deprem felaketinde zarar gören bölgelerde, yeniden yapılandırma çalışmalarının önüne bir engel çıktı: Hayaletler...

Geçen yıl 11 Mart’ta yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan dev tsunami felaketinde en çok zarar gören bölge Miyagi eyaleti oldu.

Depremden sonra kısa bir süre içinde başlatılan enkaz kaldırma ve yeniden inşaat çalışmalarına kısa bir süre önce ara verildi. Zira bölgede çalışan işçiler, çalışmalar sırasında felakette hayatını kaybedenlerin ruhlarını gördüklerini iddia ediyor. İşçiler, çalışmaya devam ederlerse, bu ruhların kendilerine uğursuzluk getireceğine inanıyor.

Satoshi Abe, AFP’ye yaptığı açıklamada, yarısı tamir edilmiş bir süpermarketi işaret ederek, “Burayı tamir etmeye çalışan işçiler hayaletler yüzünden hasta oldu. Burada her yerde insanlar öldü. Şehir böyle hikayelerle dolu” dedi

Adının açıklanmasını istemeyen bir taksi şoförü, şehrin en fazla hasar gören yerlerinde arabasını durdurmaktan bile çekindiğini belirterek, “Oralarda taksi çağıranların, hayaletler olabileceğinden şüpheleniyorum” diye konuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.03.2012
İlginç! Souka

Paylaştığın için teşekkürler Toruga. smile
Evet, oldukça ilginç.
Örümcek ipeğinden bakın ne ürettiler?


[Resim: 501947369034.jpg?502749541602120305015754]

Japonya'da bir araştırmacı, binlerce tel örümcek ipeği kullanarak keman teli yaptı.Nara Üniversitesi'nden Shigeyoshi Osaki, BBC'ye yaptığı açıklamada, laboratuvarında beslediği örümceklerin ürettiği ipek telleri kullanarak yaptığı keman tellerinin geleneksel tellere benzer "yumuşak ve içe işleyen bir tını" çıkardıklarını söyledi.

Karmaşık ağlarıyla tanınan 300 dişi "Nephila maculaka" örümceğinden elde ettiği yaklaşık 5 bin ipek telini önce aynı yöne döndürerek bir tür ip oluşturduğunu belirten Osaki, daha sonra bu iplerden üçünü ters yöne çevirerek keman tellerini elde ettiğini ifade etti.

Elde ettiği telin gerilim gücünü ölçen Osaki, örümcek ipinden telin, bağırsak kullanılarak yapılan telden daha az, alüminyum kaplı naylon telden ise daha çok gerilime dayanabildiğini belirledi.

Elektron mikroskobu ile incelendiğinde kusursuz bir biçimde yuvarlak olduğu görülen keman telden alınan kesitler ise ipek tellerin aralarında boşluk kalmayacak biçimde birbirine geçtiğini ortaya çıkardı.

Osaki, örümcek ipeğinden teli deneyen profesyonel kemancıların telin çok hoş bir tını çıkardığını ve yeni bir müziğe öncülük edebileceğini belirttiklerini sözlerine ekledi.

Uzun süre örümcek ipeğinin mekanik özelliklerini araştıran Osaki, 2007 yılında "Polymer Journal" adlı dergide örümceklerin ucundan sarktıkları ipek tellerin gücü ile ilgili bir makale yayımlamıştı. (AA)

Kaynak:ahaber
Japonlardan Yılın İcadı!

11 Mart'ta tarihinin en büyük deprem ve tsunami felaketlerinden birinin ilk yıl dönümünde yaşamını yitirenleri anmaya hazırlanan Japonya'da deprem sırasında insanları ve binaları korumak için alternatif yöntem arayışları sürüyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Air Danshin Systems firması araştırmacıları, sarsıntı sırasında binaları kaplayacak dev hava yastıkları geliştirdi.

Ülke genelinde deneme amaçlı 100 binaya yerleştirilen sistem, yer hareketlerini izleyen bir sensör ile hava yastıklarına hava pompalayan bir kompresörden oluşuyor.

Sarsıntıyı tespit eden sensör, binayı kaplayan dev hava yastıklarına hava pompalayan kompresörü harekete geçiriyor.

Hava yastıkları içindeki hava, binayı temellerinden kaldırıyor ve sarsıntı boyunca binayı yaklaşık 3 santimetrelik bir yükseklikte tutarak olası bir hasarı engelliyor.

Sistemdeki bir sibop ise, binanın sabit ve dik durması için gerekli hava miktarını kontrol ediyor.

Yapılan testler, birkaç saniye süren yer sarsıntısı sırasında hava yastığıyla korunan binaların sabit durduğunu gösterdi.

Sistem, yer sarsıntısının durduğunu belirlediğinde hava yastıkları içindeki hava boşaltıyor ve bina tekrar temellerine oturuyor.

Sistem, binanın büyüklüğüne göre yaklaşık 37 bin dolara mal oluyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.03.2012
Adamlar yapıyoR ya diyecek birşey yok Türkiyeyede lazım bunlardan.
Binaya hava yastığı...Sokaktaki amcaların konuşmasında duysam, Japon teknolojisiyle ilgili abartılı hikayelerden biri diye düşünür, güler ve inanmazdım. Big Grin İlginç.

Ama asıl sorun tsunamide gerçekleştiğine göre, aranan çözümler o yönde olmalı. Tsunamide de işe yarayacak bir sistem mi bu acaba?
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50