Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya'da Şiddetli Deprem

[Resim: japonya-deprem.jpg]

İzu Adaları'nda 7.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Japonya'nın güney sahili açıklarında 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Meteoroloji Kurumu, okyanusta meydana gelen depremin, deniz yüzeyinin çok altında olduğunu açıkladı. Tsunami uyarısı yapılmadı.

Japonya'nın kuzeydoğusunu geçen yıl mart ayında vuran deprem ve tsunami felaketlerinde yaklaşık 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ya da kaybolmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.01.2012
2011, Afet Sigorta Şirketlerinin En Masraflı Yılı Oldu

Japonya ve Yeni Zelanda'daki depremler sebebiyle 2011'in afet sigorta sektörü için en masraflı yıl olduğu bildirildi.

Sektörün önde gelen şirketlerinden 'Munich Re'nin yıllık raporuna göre, afet sigorta şirketleri geçtiğimiz yıl 105 milyar dolarlık ödeme yaptı. Katrina Kasırgası'nın meydana geldiği 2005'te bu miktar 101 milyar dolarda kalmıştı.

Rapora göre geçtiğimiz yıl afetlerin sebep olduğu ekonomik kayıp 380 milyar doları bularak rekor kırdı. 2005'te ise afet kayıpları 220 milyar dolardı.
haberler.com
04.01.2012
Dünyanın en pahalı balığı 750 bin dolara satıldı
[Resim: 120105085408_jp_tuna304x171_nocredit.jpg]
Tokyo balık pazarında açık artırmaya çıkarılan orkinoz dünyanın en pahalıya satılan balığı oldu.
Ağırlığı 269 kg çeken orkinoz (mavi yüzgeçli ton) yaklaşık 750 bin dolara alıcı buldu.
Japonya'nın kuzeyinde yakalanan orkinozu suşi lokantaları işleten bir Japon satın aldı.
Bir önceki rekor, Tokyo pazarında geçen yıl 400 bin doları aşkın fiyata alıcı bulan bir orkinozdu.
Tsukiji balık pazarı, Tokyo'da turistlerin gezi güzergahında yer alan dünyanın en büyük balık pazarlarından biri.
Orkinozu satın alan Kiyoşi Kimura, Suşi Zanmai adlı lokantalar zincirinin sahibi.
Kimura, ödediği rekor miktarda paraya rağmen orkinozu loktantasında çok daha mütevazı bir fiyattan müşterilerine sunacağını söyledi.
Geçen yıl rekor fiyata satılan ton balığı Hong Kong merkezli bir suşi loktantasına gitmişti.
Kimura, bu sefer 269 kg çeken orkinozun yurtdışına çıkmasına gönlünün el vermediğini ve bu nadide balığı Japon müşterilere tattırmak için rekor bir fiyat ödemekten çekinmediğini açıkladı.
Aşırı avlanma nedeniyle dünya denizlerinde ton balığı ve orkinoz stokları giderek azalıyor.
Kimi ülkeler, Atlantik orkinozunun türünün tükenmekte olduğunu ve av yasağı getirilmesi gerektiğini savunuyor.
Dünya çapında yakalanan orkinozun yaklaşık dörtte üçünü Japonlar tüketiyor.
Orkinoz, Japon mutfağında müstesna bir yere sahip. Bu balıktan üretilen suşiye kıymeti ve nadirliği nedeniyle ''siyah elmas'' deniyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japon Anne Kader'ine Kavuşuyor

[Resim: fft99_mf1894121.Jpeg]

Kızına kavuşmak için hukuk mücadelesi veren anneyi Yargıtay sevindirdi. Yargıtay, velayeti Türk babaya veren yerel mahkemenin kararını bozdu..

Türk eşi Fevzi Deniz’in 7 yaşındaki kızını elinden alıp Türkiye’ye getirmesi üzerine Gaziantep’te hukuk mücadelesi başlatan Japon Michiko Nishizuka, evlat savaşından galip çıktı. Yargıtay, yerel mahkemenin Kader Deniz’in velayetinin babaya verilmesi kararını bozarak, küçük kızın annede kalması gerektiğine hükmetti.

Çocuğu Türkiye’de bıraktı

Tokyo’da işçilik yapan Michiko Nishizuka (47) , 9 yıl önce Gaziantep’ten ülkesine turist olarak gelen Fevzi Deniz (37) ile tanışıp evlendi. Çiftin 2005’te kız çocukları dünyaya geldi. Aile, Fevzi Deniz’in Gaziantep’in Kayaönü Mahallesi’nde oturan babasının evine ziyarete geldi. İddiaya göre Fevzi Deniz, tartıştığı eşi Michiko’yu, “Ben Kader’i alıp sonra gelirim” diyerek uçakla Japonya’ya gönderdi. Bir süre sonra Fevzi Deniz Japonya’ya döndü, ancak çocuğunu Gaziantep’te anne ve babasının yanına bıraktı.

Tüm girişimlerine rağmen kızının yanına gelmesini sağlayamayan ve telefonla görüşme girişimlerinden de sonuç alamayan Michiko Nishizuka Deniz, Türkiye’ye gelip Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek çocuğunun alınıp kendisine verilmesini, eşi hakkında da dava açılmasını istedi. Minik Kader, babası, babaannesi ve dedesi bir avukat gözetiminde Gaziantep Adliyesi’ne getirildi. Anne ile kızı Kader’in buluşma anında duygusal anlar yaşandı. Kader annesine, “Anne neden geç geldin?” diye sordu. Savcılıkta ifade veren anne Michiko Nishizuka Deniz, boşanmayı düşünmediğini aile olarak Japonya’da yaşamlarına devam etmek istediğini söyledi. Fevzi Deniz ise Gaziantep’e yerleşmek istediği yolunda ifade verdi. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı, çocuğun bir hafta süreyle dedede kalmasını, bu süre içinde çiftlerin uzlaşamaması halinde velayet davası açılması yolunda görüş bildirdi. Kader’in babası Fevzi Deniz ile annesi Michiko’nun anlaşamaması üzerine Gaziantep 1. Aile Mahkemesi’nde velayet ve boşanma davası açıldı. Yargılama sonucunda mahkeme çiftçi boşayıp Kader’in velayetini baba Fevzi Deniz’e verdi. Annenin avukatı Sermet Atay da kararı temyiz etti. Temyiz kararını görüşen Yargıtay 2. Hukuk Mahkemesi, kararı bozarak çocuğun annede kalmasına karar verdi. Japon annenin avukatı Atay, “Kendisi Türkiye’ye gelip çocuğunu alacak” dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.01.2012
Baba ayıp etmiş gibi. Temyizden çıkan karara ben sevindim şahsen.
Japonya'da 54 Reaktörün Kapatılması Kararlaştırıldı

Japonya'da 40 yaşını dolduran nükleer reaktörlerin kapatılması kararlaştırıldı.

Fukuşima krizi nedeniyle nükleer kabustan ders çıkarmak isteyen Japon hükümeti, güvenlik standartlarını arttırma kapsamında 40 yaşını dolduran reaktörlerin kapatılması kararını aldı. Fukuşima Dai-ichi santralinde 1967 yılında inşa edilen 3 reaktörde geçtiğimiz Mart ayında yaşanan çekirdek erimesi ve nükleer sızıntı, inşalarına 1970 yılında başlanan Tsuraga ve Mikama santrallerinin güvenliğine ilişkin kaygılar doğurmuştu.

54 REAKTÖR YAŞLANDI

Enerji ihtiyacının önemli bir kısmını nükleer santrallerden karşılayan Japonya'da, 54 reaktör önümüzdeki yıllarda 40 yaşını dolduracak. Reaktörlerin azami hizmet süresiyle ilgili mevzuatın bulunmadığı ülkede, konuya ilişkin yasama sürecinin önümüzdeki aylarda başlatılması bekleniyor.
haberler.com
07.01.2012
Japonya'daki 'kuğu Barınağı'nın İlgiç Hikayesi

Pirinç tarlasına düşen yaralı kuğulara yardım eden bir Japon hayvan sever, yıllar sonra kuğuların konaklama yeri olarak aynı tarlayı tercih edeceklerini aklından bile geçiremezdi.


[Resim: japonya-daki-kugu-barinagi-nin-ilgic-hik...7809_o.jpg]

Pirinç tarlasına düşen yaralı kuğulara yardım eden bir Japon hayvan sever, yıllar sonra kuğuların konaklama yeri olarak aynı tarlayı tercih edeceklerini aklından bile geçiremezdi.

Japonya'nın başkenti Tokyo yakınlarındaki Motono pirinç tarlaları her yıl yüzlerce kuğunun kış aylarında göç yolları üzerindeki en önemli konaklama merkezlerinden birisi. Ancak bu bölgenin çok ilginç bir hikayesi var. 1992 yılı Kasım ayında evinin hemen yanındaki pirinç tarlasında yaralı birkaç kuğu gören bir Japon, hiç düşünmeden hemen yaralı kuğulara yardım etti. Kuğuları tedavi eden ve bir süre bakımlarını da yapan Japon, daha sonra onları serbest bıraktı. Bir sonraki yıl aynı dönemde ise hayvan sever

Japon'u hayrete düşüren bir olay meydana geldi. Tedavi edilen kuğular, yanlarında birkaç başka kuğuyla birlikte aynı evin yanındaki pirinç tarlasındaydılar. Önce bu olayı normal olarak değerlendiren Japon, daha sonra yaptığı araştırmalarda kuğuların göç yollarında sadece belirli noktalarda konaklama yaptıklarını ancak pirinç tarlasının bu yerler arasında olmadığını öğrendi. Öyle ki yıllar geçtikçe artan sayılarda kuğu, pirinç tarlasında her yıl aynı dönemde konaklayacaktı.

Uzmanlar kuğuların Sibirya'dan kış aylarında göç etmeye başladıklarını ve Inzai şehri yakınlarındaki Chiba sanayi bölgesinin hemen kenarındaki Motono pirinç tarlalarını yeni konaklama alanı yaptıklarını belirtiyorlar. Bölge şimdi yerel halk tarafından "Kuğu Barınağı" olarak adlandırılıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Kuzey Kore, Geçen Sene Tutukladığı 2 Japon İşadamını Salıverdi

Kuzey Kore, uyuşturucu taşıma ve sahte para basma suçundan tutukladığı 2 Japon işadamını salıverdiğini duyurdu.

Kuzey Kore'nin dünya ticaretine açtığı bölgelerinden Rason şehrinde geçen sene mayıs ayında Japonya'yı rahatsız eden bir olay meydana gelmişti. Kuzey Kore güvenlik güçleri, uyuşturucu taşıma ve sahte para basma suçundan 2 Japon işadamını tutuklarken, bir Japon işadamını ise sınır dışı etmişti. Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı tutukladıkları Japon işadamlarını salıverdiklerini duyurdu.

Japonya'da Kuzey Kore'nin kararını sevinçle karşıladı. Japonya Milli Güvenlik Konsey Başkanı Matsubara Jin, Kuzey Kore'deki gelişmeleri olumlu bulduğunu duyurdu. Basına yaptığı açıklamasında Matsubara, "Yaşanan gelişme, Kuzey Kore'de yeni yönetimin daha ılımlı olacağının bir göstergesidir diye umut ediyoruz." diye konuştu.
haberler.com
21.01.2012
Japonya'da Arızalı Nükleer Santrale Endoskop ile İnceleme

Japonya'da geçtiğimiz yıl deprem ve tsunami sonrası kriz durumuna düşen Fukushima bölgesindeki Daiiçi Nükleer Santrali, ilk defa içten incelemeye alındı.

[Resim: japonya-da-arizali-nukleer-santrale-endo...7921_o.jpg]

Japonya'da geçtiğimiz yıl deprem ve tsunami sonrası kriz durumuna düşen Fukushima bölgesindeki Daiiçi Nükleer Santrali, ilk defa içten incelemeye alındı. Sanayi tipi endoskop ile santraldeki 2 numaralı reaktörde incelemeler yapılıyor.

Japonya'da meydana gelen 9.0 büyüklüğünde deprem ve oluşan tsunamiden Fukushima'daki Daiiçi Nükleer Santrali büyük zarar görmüştü. Santraldeki nükleer kriz sonucu 3 reaktörde erimeler yaşanmıştı.

Japon yetkililer, endoskop ile incelemenin nükleer santralin erime gerçekleşen 2 numaralı reaktöründe yapıldığını söyledi. Sanayi tipi endoskop, reaktörün ana ünitesindeki delikten içeri sokuldu. Endoskobun ise panoramik kamera ve ısı ve diğer bilgileri toplamak için çeşitli sensorlarla donatıldığı bildirildi.

Japonya'da 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami ülkenin kuzeydoğusundaki geniş bir alanı etkilemişti. Felaket sonucu 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu. Afet sonucu bölgede çıkan nükleer kriz ve radyasyon sızıntısı, yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmeye zorlamıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
'Ertuğrul'un Komutanına Ait Kahve Değirmeni Bulundu

Japon Kralı Meiji'ye yapılan ziyaretten dönerken 1890 yılında Pasifik Okyanusu'nda 550 denizcisiyle batan Ertuğrul Fırkateyni'nde yapılan kazı ve kurtarma çalışmaları sırasında geminin komutanı Osman Paşa'ya ait kahve değirmeni ile bir makineli...

[Resim: ertugrul-un-komutanina-ait-kahve-degirme...0923_o.jpg]

Japon Kralı Meiji'ye yapılan ziyaretten dönerken 1890 yılında Pasifik Okyanusu'nda 550 denizcisiyle batan Ertuğrul Fırkateyni'nde yapılan kazı ve kurtarma çalışmaları sırasında geminin komutanı Osman Paşa'ya ait kahve değirmeni ile bir makineli tüfeğe ait mermiler bulundu. Arkeolog ve konservatör Bertha Lledo Turanlı, "Kahve değirmeninin, geminin motorları İngiltere'de takılırken Osman Paşa'ya hediye edildiğini öğrendik" dedi.

Pasifik Okyanusu'nda batan Ertuğrul Fırkateyni'nde 4 yıl önce başlayan kazı ve kurtarma çalışmalarında gün ışığına çıkarılan eser sayısı 8 bini aştı. Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı ile Sualtı Araştırma Enstitüsü (INA) işbirliğiyle yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarında son olarak 35 metre derinlikte bir kahve değirmeni bulundu. 1878 yılında İngiltere'deki T.& C. Clark & Company tarafından üretilen ve Paris'te aynı yıl düzenlenen 'En İyi Dizayn' yarışmasında Gümüş madalya kazanan, özel yapım, 5 kilogram ağırlığında ve iki parçadan oluşan kahve değirmeninin aynı yıl Ertuğrul Fırkateyni'nin motorlarının takılması nedeniyle İngiltere'de bulunan komutan Osman Paşa'ya hediye edildiği ortaya çıktı. Kahve değirmeninin yanı sıra Plevne Savaşı'nda kullanıldığı tespit edilen makineli tüfeğe ait 600 mermi ve porselen tabaklar da gün ışığına çıkarılarak konservasyonu yapılmak üzere Bodrum'a getirildi.

Dört yıldır Ertuğrul Projesi'nde çalışan İspanyol arkeolog ve konservatör Bertha Lledo Turanlı, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, Oşima adası yakınlarındaki Ertuğrul Fırkateyni'nde her yıl bulunan eserlerin kendilerini daha da şaşırttığını söyledi. Bugüne kadar Osmanlı gemisinden çıkarılan eser sayısının 8 bini, konservasyonu tamamlanan eser sayısının ise 600'ü aştığını kaydeden Turanlı, "Son olarak Osman Paşa'ya ait olan kahve değirmenini bulduk. Temizledikten sonra, İngiltere'deki tarihçilerle yaptığımız araştırmada değirmenin 1878 yılına tarihlendiğini, çok özel bir üretim olduğunu, aynı yılın başlarında Ertuğrul'un motorlarının takılması için İngiltere'de bulunan Osman Paşa'ya hediye edildiğini öğrendik. Ayrıca bu üretim dizayni ile Paris'te Gümüş madalya alan kahve değirmeni çıkarılan eserler arasında önemli bir yer tutuyor" dedi.

Turanlı, fırkateynden çıkarılan eserlerin Japonya'nın Osaka kentinde bu yıl ilk kez sergilendiğini ve yaklaşık 130 bin kişinin sergiyi gezdiğini belirterek, "120 yıl sora gün ışığına çıkarılan eserler yine Kuşimoto Belediyesi, Wakayama Eyaleti Valiliği'nin destekleriyle bu yıl içerisinde sırasıyla Wakayama, Kobe, Tokyo ve Yokohama'da sergilenecek. Çıkarılan ve konservasyonu yapılan eserler hem bu şehirlerde hem de Türkiye'de sergilenecek" diye konuştu.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51