Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
Radyoaktif Su Denize Akıtılmayacak

Japonya'da Mart ayındaki deprem ve tsunaminin ardından nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima santralinin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco), radyoaktif suyu denize akıtma planından vazgeçti.

Tepco'nun bir sözcüsü, balıkçılık birlikleriyle yaptıkları görüşmelerin ardından plandan vazgeçildiğini açıkladı.

Tepco Genel Müdürü Junichi Matsumoto, şirketin, kirli suları muhafaza için yeni tanklar yapmaya gayret edeceğini söyledi.

Şirket, mevcut su tanklarının kapasitesinin daraldığı ve Mart 2012'de tanklarda yer kalmayabileceği gerekçesiyle bir miktar, hafif oranda radyoaktif suyu denize boşaltacağını açıklamıştı.

Santralde yüksek oranda radyasyonla kirlenmiş suyun bir bölümü arıtıldıktan sonra 1, 2 ve 3 numaralı reaktörlerin soğutma işleminde kullanılıyor. Ancak günde 200 ile 500 ton arasında yeraltı suyu, reaktöre sızıyor.
TOKYO
haberler.com
Japonya'nın Güneyindeki Halk: Radyasyon Endişemiz Yok

Japonya'nın güneybatısındaki Fukuoka bölgesinin halkı, Fukuşima nükleer krizinden endişeleri olmadığını bildirdi.

Kriz durumundaki Daiiçi Nükleer Santrali'nin kendilerine yaklaşık bin kilometre uzak olduğunu belirten bölge halı, alınan tedbirler ile de hiç endişeleri kalmadığını ifade ediyor.

Japonya'da 11 Mart 2011'de yaşanana 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami ülkenin kuzeydoğusundaki geniş bir alanı etkilemişti. Felaket sonucu 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu. Afet sonucu bölgede çıkan nükleer kriz ve radyasyon sızıntısı, yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmeye zorlamıştı.

Fukuşima'daki Daiiçi Nükleer Santrali, deprem ve tsunami faciası ile dünya gündemine gelmişti. Santralin çevresindeki bölge halkı, radyasyon tehlikesinden çok endişelenirken, ülke genelinde bir dizi tedbirler alındı.

JAPONYA'NIN TEHLİKELİ ÜLKE GİBİ LANSA EDİLMESİNDEN RAHATSIZLAR

Her şeye rağmen Japonya'daki radyasyon tehlikesinden hiç endişelenmeyenler de var. Ülkenin güneybatısındaki Fukuoka bölgesi halkı kriz durumundaki nükleer santralden endişeleri olmadığını ifade ediyor. Fukuoka halkı, Japonya'nın tehlikeli bir ülke gibi lansa edilmesinden de rahatsızlık duyduklarını kaydediyor.

Fukuoka bölgesindeki Dazaifu şehrinde okuyan üniversite öğrencileri, radyasyon gibi bir endişelerinin olmadıklarını ifade etti. Dazaifu şehrinin Fukuşima şehrinden bin kilometreden uzak olmasından dolayı her hangi bir radyasyon tehlikesinin olmadığını söyledi.

Kyushu Sangyo Universitesi'nde öğretim görevlisi olan Yrd. Doç. Dr. Daisuke Okawa, Fukuoka bölgesinde her hangi bir radyasyon tehlikesi olmadığını söyledi. Daisuke, Fukuoka bölgesinde geçen senelere nazaran Koreli turist sayısında artış yaşandığına dikkat çekti. Radyasyon tehlikesinin sadece Fukuşima etrafında ciddiye alabilecek seviyede olduğunu aktaran Japon uzman, Fukuoka gibi radyasyon tehlikesinin olmadığı bir çok bölge olduğunu belirtti.

Deprem faciası ile ertelenen Asya Felsefe Konferansı'na katılan Türk akademisyenler ise Japonya'da radyasyon endişesinin bulunmadığını dile getirdi. Çankırı Karatekin Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ömer Çakır, konferansın ertelenmemesi halinde bile konferansa katılmayı planlamış olduğunu ifade etti. Radyasyon tehlikesinin sadece Fukuşima bölgesi etrafında olduğunu Japon meslektaşlarından öğrendiği söyleyen Çakır, gereksiz endişelerle Japonya'ya gitmemenin manasız olduğunu ifade etti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.12.2011
Teşekkürler bilgiler için. smile
Fukuşimazedeler Kışa Hazırlanıyor

Japonya'da Fukuşima nükleer faciasının üzerinden dokuz ay geçti. Hâlâ geçici barınaklarda yaşayan nükleerzedeler şimdi de zorlu kış şartlarıyla başa çıkmak zorunda.

Bu yıl 11 Mart'ta Japonya'yı sarsan şiddetli deprem, ardından gelen tsunami ve nükleer facia haftalarca dünya kamuoyunda dehşetle izlenmişti. Facianın üzerinden dokuz ay geçti. Özellikle Fukuşima nükleer santralinde çekirdek erimesi sonucu ortaya çıkan radyasyon sızıntısının etkileri sürüyor. Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, Fukuşima nükleer santralini stabilize etme çalışmalarının sürdüğünü, nükleer erimenin yaşandığı üç reaktörde ısının kaynama noktasının altına düştüğünü ve radyasyon sızıntısının azaldığını açıkladı.

Ama bu Görece iyi haberler, afet bölgesindeki evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce insana teselli getirmiyor. Kış geliyor ve geçici barakalar kış koşullarına uygun değil. Nükleerzedeler, kışlık giyecek sıkıntısı da çekiyor.

İğneyle kuyu kazmak...

Fukuşima nükleer santraline sadece dokuz kilometre uzaklıktaki evlerine ne zaman dönebilecekleri belli değil. Boşaltılan köyde çalışmalar sürüyor. Ordudan 900 gönüllü, iki hafta önce radyasyonlu toprağı kazıma işlemine başlamış. Beyaz tulum, Çelik kask ve maskelerle makine yardımı olmadan radyasyonlu toprağı küreklerle konteynerlere dolduruyorlar. Ancak bu iş iğneyle kuyu kazmaya benziyor. Hükümet çaresiz. Daha etkin yöntemler aradığını açıklamakla yetiniyor.

Çevre Bakanlığı, yüksek oranda radyasyona maruz kalmış bölgelerde geniş kapsamlı radyasyon arıtma çalışmalarının en erken Mart ayı sonunda başlayabileceğini açıkladı. Bunun bir nedeni, gelen Kışla birlikte yağmur ve kar yağışının toprağı yumuşatması. Diğer nedeni ise milyonlarca ton radyasyonlu toprağın nerede ve nasıl depolanacağının bilinmemesi.

Çocuklar travma içinde

Dağlarda kurulan geçici kamplarda barınan nükleerzedeler için bu, kışı karlı dağlarda geçirecekleri anlamına geliyor. İşsiz, gelirsiz, devletin verdiği üç beş kuruşluk yardıma muhtaç vaziyette. Çocuklar ise ciddi travma içindeler. Yapılan araştırmalar, nükleerzede çocukların ciddi psikolojik sorunlar nedeniyle okula uyumda zorlandıklarını ortaya koyuyor. Öğretmen Jun Okita da bunu doğruluyor:

"Öğrencilerin kafaları karmakarışık. Çaresiz durumdalar, hiçbir şeye konsantre olamıyorlar. Bazılarının umudu kalmamış durumda. Perspektifleri yok, hayatlarına dair ne yapacaklarını bilmiyorlar."
haberler.com
12.12.2011
Allah yardımcıları olsun keşke elimizden birşey gelse. :S
Japonya, Yörüngeye Casus Uydu Fırlattı

Japonya'nın yörüngeye casus uydu yerleştirdiği bildirildi.

Japonya Uzay Ajansı (JAXA), ülkenin kuzeyindeki Tanegaşima adasından fırlatılan radarla donatılmış uydunun sorunsuz çalıştığını bildirdi.

Eylül ayında başarıyla fırlatılan uydunun ardından bu yıl ikinci kez yörüngeye uydu gönderildiğini belirten yetkililer, gelecek yıl fırlatılacak uyduyla istihbarat sağlayan uydu ağını tamamlamayı amaçladıklarını söyledi.

Fırlatılan uydunun birkaç ay içinde istihbarat toplamaya başlayabileceğini kaydeden yetkililer, uyduyla ilgili teknik bilgi vermekten kaçındı.

Japonya basını, casus uyduların gece ve bulutlu havalarda bilgi toplayabilen radarla donatıldığını yazdı.

İlk casus uydusunu Kuzey Kore'nin füze çalışmalarından duyulan kaygının etkisiyle 2003 yılında fırlatan Japonya'nın, yörüngede optik istihbarat toplayabilen 4 uydusu bulunuyor.

Kuzey Kore, 1998 yılındaki füze denemesiyle Japonya'yı kaygılandırmış, Tokyo yönetimi bu ülkedeki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla casus uydu kullanımına ağırlık vermişti. - TOKYO
haberler.com
12.12.2011
Japonya'dan Tacikistan'a yardım

Japonya'nın Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), Tacikistan'a yardım etme kararı aldı. Japon teknik yardım kuruluşu olan JICA, bu ülkedeki karayollarının onarımı için 1,9 milyar japon yeni tutarında yardımda bulunacak.

Söz konusu yardım sözleşmesi, Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi ile JICA Tacikistan temsilcisi Jiro İida tarafından başkent Duşanbe'de imzalandı.

Yapılan yardım Kurgantepe-Dusti karayolunun yapımında kullanılacak.

Tacikistan ile JICA arasındaki işbirliği 1993 yılında başladı. 1993-2011 yılları arasında Japon kuruluşu, Tacikistan'ın çeşitli sektörlerinin kalkınması için 15,3 milyar japon yeni (184 milyon dolar) tutarında karşılıksız maddi destek sağladı.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya, ABD Yapımı Hayalet Uçaklar Almaya Hazırlanıyor

Japonya'nın ABD yapımı F-35 tipi radara yakalanmayan hayalet uçaklar almaya hazırlandığı bildirildi.

Japonya'daki Kyodo haber ajansı ile Yomiuri gazetesinin haberinde, 40-50 uçak almaya hazırlanan Japon hükümetinin bu konudaki açıklamayı 16 Aralık Cuma günü düzenlenecek bir komite toplantısının ardından yapmasının beklendiği belirtildi. Haberde, uçakların maliyetinin, Japonya'nın seçeceği paket programa göre değişecek olsa da 8 milyar doları bulmasının beklendiği kaydedildi.

Yomiuri gazetesi, Japonya'nın 2012'de bütçeden pay ayıracağı ilk 4 uçağın 2016'da Japonya'ya teslim edileceğini yazdı.

''Joint Strike Fighter'' (Ortak Vuruş Avcı Uçağı) olarak da bilinen F-35'lerin üreticisi Amerikan Lockheed Martin şirketinin anlaşmayı daha çekici hale getirmek için Japonya'ya uçağın montajı ve üretiminden pay vermeyi önerdiği bildirilen haberde, bu programa dahil olması durumunda F-35 parçalarının ihracatından da gelir sağlayacak olan Japonya'nın bunun için silah satışında uygulamada olan kısıtlamaları hafifletmesi gerekeceği belirtildi.

Çoğunluğu F-15'ler, F-4'ler, ve F-2'lerden oluşan 362 avcı uçağı bulunan Japon Hava Kuvvetlerinin, uçakların eskimesi ve uçakların Japonya'nın hava yeteneklerini komşularıyla rekabet edebilecek durumda tutabilmesi için gerekli bakım masraflarının yüksek olması nedeniyle almayı kararlaştırdığı F-35'ler Japon hava kuvvetlerindeki F-4'lerin yerini alacak.

Kullandığı özel teknolojinin kendisine kazandırdığı bir dizi özelliğiyle radara yakalanmayan hayalet uçaklar ayrıca, kızıl ötesi, görüntü, ses ve radyo frekansını da içine alan geniş bir yelpazede görünürlüğünü azaltabiliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 13.12.2011
İstanbul Japonlar'ı mest etti
[Resim: 442967139475.jpg?443062453805]

Marmaray projesinde yüklenici Japon firması hazırladığı animasyon filminde tarihi yarımadanın görüntülerine yer verdi.
Marmaray projesinde yüklenici olan Japon TAISEI CORPORATION firması, hazırladığı tanıtım filminde İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzarasına da yer verdi.

Firmasının internet sitesinde yer alan animasyonda İstanbul Boğazı ve Marmaray projesi genç bir mühendisin gözünden anlatılıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Tarih: 15.12.2011

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Teşekkürler niyon, izledim ve çok beğendim. smile
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53