Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
Van Depreminde Ölen Japon Dr. Miyazaki'nin Adı, Kozlu Sahilinde Yaşatılacak

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Van depremzedelerini kurtarırken meydana gelen ikinci depremde çöken otelde yaşamını yitiren Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin ismi Kozlu'da yaşayacak.

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, pazartesi yapılacak Belediye meclis toplantısı'nda alacakları kararla Kozlu Prestij Park'ın ismini "Dr. Atsushi Miyazaki Parkı" olarak değiştireceklerini söyledi. Japon doktorun vefatının kendilerini çok üzdüğünü kaydeden Bektaş, "İnsanlar felaketlerde ve acı günlerde yanlarında dostlarını isterler. Yaralarını saracak, onlara yardımcı olacak arkadaşlıklar isterler ve ülkeler de böyle büyük afetlerde birbirlerine yardımcı olurlar. Son zamanlarda bizi acılara boğan Van'daki depremde, Japonya'dan kalkıp, yardım yapmak için gelen Miyazaki'yi depremde kaybettik. Biz de Vefa'nın sadece İstanbul'da bir semt olduğunu kabul edenlerden değiliz. Bunun örnek olmasını istedik. Çünkü bu olay bizi duygulandırmıştır. Bu Japon doktorun hayatını kaybetmesi, insanlık adına gelip yardım etmesi gerçekten bizi duygulandırmıştır." dedi.

Bunun gereği olarak önümüzdeki pazartesi günü yapacakları meclis toplantısında konuyu resmiyete taşıyacaklarını ifade eden Bektaş, şunları söyledi: "Belediye meclis toplantımızda Kozlu Prestij Parkı'mızın köprüden polisevine kadar olan bölgeye Dr. Atsushi Miyazaki'nin ismini vereceğiz. Bir de anıtını yapacağız. Açılışını da Japon Büyükelçiliği'nden yetkilileri davet edeceğiz. Belki bu doktorun ismini zor okuyacağız, ama her okuduğumuzda 'bu adam ne yapmıştı, Van'a gelip yardım etmişti' diyeceğiz. İnsanların, insanlığın ne olduğunu anlaması açısından düşündüğümüz bir şeydi. Aslında ona layık değil, ama en azından Karadeniz'in en güzel sahili olan parkımızda Dr. Miyazaki ismini yaşatacağız."
30.11.2011 15:06
haberler.com
Japon astronot uzayda beyzbol oynadı.

[Resim: MGjzn.jpg]

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (JAXA) astronotlarından Satoshi Furukawa, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’de tek başına beyzbol oynadı. Furukawa’nın düşük yer çekiminden faydalanarak hem atış hem de vuruş yapması ilginç görüntüler oluşturdu.

UUİ’nin 28 ve 29. seferlerinde görev yapan astronot Furukawa, istasyondaki boş vakitlerinde gerçekleştirdiği tek kişilik beyzbol oyununu filme aldı. 22 Kasım'da iki astronot arkadaşıyla Kazakistan’a başarıyla iniş yapan Furukawa, beyzbol görüntülerini video paylaşım sitelerinde yayınladı.

Klipte, Japon astronotun topu fırlattıktan sonra büyük bir çaba harcayarak topun hızına yetiştiği, onu geçtiği ve eline beyzbol sopası alarak yaklaşmakta olan topa vuruş yaptığı görülüyor. Topu iki kez dışarı vuran astronotun atış, vuruş ve topun peşinden koşma işini yalnız başına gerçekleştirmek zorunda kalması ilginç görüntüler oluşturdu.
Yerden yaklaşık 350 kilometre yükseklikteki rotasında ilerleyen UUİ, düşük yerçekimi ortamında, biyoloji, kimya, tıp, fizyoloji ve fizik alanlarında astronomik ve meteorolojik gözlemler yapılan bir araştırma laboratuarı olarak hizmet veriyor. Astronotlar, sıradışı deneyimlerle boş zamanlarını değerlendirebiliyor.

İşte Video:


Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. - NTV(Video)
Japonya'da 10 Milyon TL'lik Kaza

Japonya'da meydana gelen ve 13 aracın karıştığı bir trafik kazasında 10 milyon TL'ye yakın bir maddi hasar oluştu. Zararın bu kadar büyük olmasının nedeni ise kaza yapan araçlar arasında 600 bin Euro'luk 8 Ferrari, 800 bin Euro'luk bir Lamborghini ve 2 Mercedes otomobilin bulunması.

Japonya'nın güneybatısındaki Shimonoseki'de bulunan Chugoku otobanında hız yapan 13 araç zincirleme kaza yaptı. Kazaya karışan otomobiller arasında Ferrari 355, F430S, F360, Mercedes CL-600, Lamborghini Diablo ve bazı Japon otomobillerinin olduğu açıklandı. Otomobillerin fiyatları 600 ile 800 bin euro arasında değişiyor.

Kazada bazı araçlar hafif zarar görürken bir çoğu kullanılamaz hale geldi. Kazada yaralanan 11 kişi hastaneye kalıdırıldı. Zincirleme kazanın nedeninin, yağış sebebi ile kontrolden çıkan bir Ferrari'ye diğer araçların çarpması olduğu açıklandı.
haberler.com
05.12.2011
Bugün okulda duymuştum. Sad Çok üzüldüm. Sad
Fukuşima'da Radyoaktif Su Sızıntısı

Japonya'da dokuz ay önce meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide zarar gören Fukuşima nükleer santralindeki bir arıtma sisteminden 45 ton yüksek oranda radyoaktif su sızıntısı olduğu bildirildi.

Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO), santraldeki arıtma sistemlerinden birinin çevresinde bir radyoaktif su gölü bulunduğunu ve sistemin kapatıldığını açıkladı.

TEPCO, daha sonra yapılan araştırmada tesisin beton duvarında suyun okyanusa dökülmesini sağlayan bir kanala radyoaktif su sızdıran bir çatlak bulunduğunu belirtti.

Yetkililer, su sızıntısını önlemek için kum torbaları yerleştirildiğini, ancak yaklaşık 300 litre radyoaktif suyun okyanusa karışmış olabileceğini kaydetti.

TEPCO, Fukuşima nükleer santralini yıl sonuna kadar kapatmaya hazırlanıyor.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki 6 reaktörden 3'üne ağır hasar vermiş, 20 bin kişinin hayatını kaybettiği veya kaybolduğu depremin ardından sızan radyasyon nedeniyle santralin etrafındaki bölgede yaşayanlar evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.
haberler.com
05.12.2011
Bu hiç iyi bir haber değil malesef üzücü. Sad Arigatou.
Bebek mamasında radyasyon ÇIKTI!

[Resim: UoIkN.jpg]

Bebek mamasında radyasyon izlerine rastlandığı açıklandı...

Japonya'daki Meiji şirketi, son tüketim tarihi 2012 yılının Ekim ayı olan kutu bebek mamalarının toplandığını bildirdi. Şirket, bununla birlikte mamalarda bulunan radyoaktif sezyum miktarının çok düşük seviyede olduğunu ve sağlığı etkileyecek düzeyde olmadığını kaydetti.

Uzmanlar, radyasyona maruz kalan çocukların yetişkinlere göre kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu bildiriyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Fukuşima'nın eski amiri kanser

Japonya'da Mart ayındaki deprem ve tsunaminin ardından nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima santralinin eski amirinin, kanser olduğu bildirildi
Fukuşima santralinin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi'nin (Tepco) sözcüsü Masato Yamaguçi, nükleer felaketten sonra santrali istikrara kavuşturma çabalarına öncülük eden eski amiri Masao Yoşida'nın kanser olduğunu, ancak doktorların hastalığın son 5 yılda gelişme gösterdiğine ve Yoşida'nın radyasyona maruz kalmasıyla bağlantısı olmadığına inandıklarını söyledi.

Sağlık sorunları nedeniyle 1 Aralık'ta görevinden ayrılan Masao Yoşida'nın yemek borusu kanseri olduğu, nükleer felakette 70 milisievert radyasyona maruz kaldığı belirtildi.

Nükleer santral çalışanları için maruz kalınacak yasal limit 100 milisievert.

Tepco, radyoaktif suyu denize akıtmaktan vazgeçti

Japonya'da Mart ayındaki deprem ve tsunaminin ardından nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima santralinin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco), radyoaktif suyu denize akıtma planından vazgeçti. Tepco'nun bir sözcüsü, balıkçılık birlikleriyle yaptıkları görüşmelerin ardından plandan vazgeçildiğini açıkladı.

Tepco Genel Müdürü Junichi Matsumoto, şirketin, kirli suları muhafaza için yeni tanklar yapmaya gayret edeceğini söyledi.

Şirket, mevcut su tanklarının kapasitesinin daraldığı ve Mart 2012'de tanklarda yer kalmayabileceği gerekçesiyle bir miktar, hafif oranda radyoaktif suyu denize boşaltacağını açıklamıştı.

Santralde yüksek oranda radyasyonla kirlenmiş suyun bir bölümü arıtıldıktan sonra 1, 2 ve 3 numaralı reaktörlerin soğutma işleminde kullanılıyor. Ancak günde 200 ile 500 ton arasında yeraltı suyu, reaktöre sızıyor.

Tepco, nükleer anlamda kirli suyu denize akıttığı için daha önce de yoğun eleştiri aldı. Nisan ve Mayıs aylarında yüksek oranda radyoaktif sular denize akmış, ayrıca şirket Nisan'da bilerek daha düşük oranda radyasyon içeren suyu denize boşaltmıştı.
haberturk.com
Japon ve Rus Bilimadamları Mamut Klonlayacak

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Japon ve Rus bilimadamlarının "Jurrassic Park" tarzında bir araştırmaya imza atarak soyu tükenen mamutu klonlamayı planladıkları bildirildi.

Bbc'de yayınlanan habere göre, Rusya'daki Sibirya Mamut Müzesi araştırmacıları ile Japonya Kinki Üniversitesi bilimadamları, bu yıl Ağustos ayında buldukları mamuta ait kaval kemiğini klonlama için kullanacaklarını belirtti.

Klonlama işleminin 5 yıl içerisinde tamamlanacağını belirten bilimadamları, çok iyi durumdaki kemik iliğinin içerisindeki hücre çekirdeği ile Afrika filinin yumurtasını kullanarak embriyo elde etmeyi planlıyor.

Bilimadamları araştırmanın başarı şansının çok az olduğunu, klonlama fikrinin, oluşacak birçok olanaksızlığa rağmen yanlış olmadığını belirterek,

"embriyoların nasıl davranacaklarını ve endoplazmanın yabancı DNA'ya nasıl tepki vereceğini merak ettiklerini" ifade etti.

Dolly koyununu klonlamasıyla ünlenen Roslin Enstitüsü, yayınladığı bir araştırmayla soyu tükenen canlıların klonlanarak hayata döndürülmesinin mümkün olduğunu bildirmişti.
haberler.com
Vay çok ilginç. Big Grin Mamut he silah teknolojisi gelişmeden dinazor klonlamasınlar.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52