Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Fukuşima tarımı yok etti!

Japonya'da meydana gelen felaketler ülkedeki tarım alanlarını da olumsuz etkiledi.

Japonya'da Mart ayında meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin nükleer santralde yol açtığı radyasyon sızıntısının ülkenin kuzeydoğusundaki tarım alanlarını etkilediği ve güvenli tarım yapılmasını engellediği bildirildi.

Depremin ardından konuya ilişkin yapılan ilk geniş kapsamlı araştırmanın sonuçlarını paylaşan uzmanlar, ülke geneline ve özellikle kıyı sularına yayılan radyoaktif izotopların tarım alanlarını kirleteceği yönündeki korkuların gerçeğe dönüştüğünü, radyasyonun büyük ihtimalle gıda üretimini de etkileyeceğini açıkladı.

Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında Japonya'nın değişik bölgelerinden toprak ve ot numuneleri alarak radyoaktif Caesium-137 maddesinin seviyesine bakan uzmanlar, yerleştiği yerde onlarca yıl kalabilme kapasitesi olan maddenin özellikle Fukuşima nükleer santralinin doğusundaki bölgede resmi limitlerin üstünde olduğunu tespit etti.

Santrale yakın kesimlerde limitin neredeyse 8 kat aşıldığını kaydeden uzmanlar, çevre bölgelerde ise seviyelerin limitin hemen altında olduğunu kaydetti.

Radyoaktif kirlenmeye maruz kalan bölgelerde gıda üretiminin 'ciddi oranda etkileneceğini' ortaya koyan araştırmada, Japonya'nın büyük bir bölümünde Caesium-137 seviyelerinin güvenlik limitinin altında olduğu da belirtildi.

Uzmanlar, özellikle batı kesimindeki düşük rakamların radyoaktif maddelerin ilerlemesini engelleyen yüksek dağlardan kaynaklandığını düşünüyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japon Kahramandan Türkiye'ye Veda!

Van'a deprem nedeniyle yardım için gelen Japon yardım ekibinden, Bayram Oteli'nin enkazından sağ kurtulan Miyuki Konnai ile ekip şefi Yumeka Ota Ankara'dan dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a veda ziyaretlerinde bulundu, ardından Esenboğa Havalimanı'na hareket etti.

Konnai ülkesine hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda "Tüm Türkiye'ye minnettarım. Her şey için teşekkür ederim. Türk'leri çok seviyorum. Hoşçakalın." sözleriyle Türkçe veda etti.

Kaynak: Sabah Gazetesi.
Van Depreminde Ölen Japon Kurtarma Görevlisi Toprağa Verildi

Van'da 9 Kasım akşamı meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki depremde çöken Bayram Oteli enkazı altında kalarak ölen Japon kurtarma ekibinden 41 yaşındaki Atsushi Miyazaki ülkesinde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Japon Televizyonu, Erciş ve Van'da arama kurtarma çalışmalarına katılan Japon Yardım görevlilerinin kaldığı otelin enkazı altında kaldığını aktarırken, Türkiye'de kendilerine gösterilen ilgiden söz etti. Japon görevlilerinin arama-kurtarma çalışmalarının yanı sıra yardım ulaştırma çalışmalarına katıldığı belirtilirken, yaralı çıkarılan Miyuki Konnai'nin basın toplantısını da yayınladı. Konnai, Türkiye'de çaresizlik içerisinde gördükleri insanlara yardım etmekten son derece mutlu olduklarını, acı olaya rağmen çalışmalarını devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'de ölen Japon görevli Atsuşi için tören yapıldığı görüntüleriyle ekrana getirildi. Japonya'daki geleneklere uygun olarak Oita'da düzenlenen törene Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunç Angılı da katılarak ailesine başsağlığı diledi
haberler.com
16.11.11
Japonya'da İlk Kez Pirinçte Radyasyon Bulundu

[Resim: japan-rice-2009-8-19-22-10-0-300x199.jpg]

Japonya‘da, Fukuşima Nükleer Santrali‘nin Mart ayındaki depremden zarar görmesinden bu yana ilk kez pirinçte radyoaktif sezyum maddesi düzeyinin güvenlik sınırını aştığı belirlendi.

Yetkililer, pirinçten alınan örneklerin santrale 60 kilometre uzaklıktaki Fukuşima kentindeki bir çiftlikten geldiğini kaydetti.

Hükümetin, bölgeden sevkiyatları durdurmayı düşündüğü belirtildi. Japonya’da son aylarda et, mantar ve yeşil çay gibi gıda ürünlerinde radyasyon tespit edilmişti ancak ülkenin temel gıda maddesi pirinçte radyasyona rastlanmamıştı. Pirincin, marketlere pazarlanması için hazırlandığı ancak satış yapılmadığı kaydedildi.

Pirinçte radyoaktif sezyumun bulunması, rüzgar ve yağmurla ülkenin doğu kesimlerine yayılan radyasyonun izini sürmenin zorluklarına dikkat çekti.

Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen depremin, Fukuşima nükleer santralinde oluşturduğu hasar ülkeye büyük miktarda radyasyon yayılmasına neden olmuştu. Fukuşima’daki patlama, Çernobil santrali felaketinden bu yana en büyük nükleer felaket olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.11.2011
Japonya'da 5,5 şiddetinde deprem

Japonya'nın İbaraki kentinde ilk ölçümlere göre 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Japonya Meteoroloji Merkezinden yapılan açıklamada, bugün yerel saatle 10.23'te (TSİ 03.23) yerin 10 kilometre kadar altında meydana gelen depremin merkez üssünün başkent Tokyo'nun 130 kilometre kadar kuzeyi olduğu ve Tokyo'dan da hissedildiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamada ise depremin büyüklüğünün 5,2 olduğu belirtildi.

Tokyo Elektrik Enerji Şirketi'nden (TEPCO) yapılan açıklamada depremin, Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami nedeniyle çalışamaz durumdaki Fukuşima nükleer santralı üzerinde bir etkisinin bulunmadığı kaydedildi.

Japon haber ajansı NHK'nın haberinde, depremde hasar veya yaralanma geldiğine ilişkin henüz yetkililerden bir açıklama gelmediği duyuruldu.

Kaynak: Zaman Gazetesi
Bu ne ya, zavallı Japonya Sad her gün bir olay, gıdaları tehlikeye gidiyor hergün bir deprem oluyor çoğu deprem tsunami tehlikesi taşıyor neden durumlara iyiye gidecekken kötüye gidiyor Sad
Depremde Ölen Japon Doktorun Adı Hastanede Yaşatılacak

Ali İhsan Öztürk - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van'da depremde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ismini YYÜ diş hastanesine vereceklerini söyledi.

Rektör Battal, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, hastanede yaptıkları çalışmalar sonucunda diş hekimliği fakültesi diş hastanesinde hasar oluştuğunun anlaşıldığını belirterek, bu nedenle hastanenin malzemelerini konteynerlerde oluşturdukları sahra hastanelerine taşıdıklarını ifade etti.

Hastanenin bir hafta sonra hizmet vermeye başlayacağını belirten Battal, şöyle konuştu:

"Dün senatoda da özellikle karar aldık. Japon doktor Atsushi Miyazaki depremde vefat etmişti. Bunun anısına bu birimin ismini 'Doktor Miyazaki Muayene Birimi' koyacağız. Daha sonra normal yerine geçtikten sonra da yine doktor Miyazaki'nin ismini yaşatmak için birimimize yine ismini vermeye devam edeceğiz. Açılıştaki ismi de 'Dr. Miyazaki Diş Tedavi Merkezi' olacak. Kampüs yerleşkemizde 13 binamızda hasar var diş hekimliği binası bunlardan biri, ikinci depremden sonra epey hasar gördü, artık içerisine girmeyeceğiz."

Van'da yaşanan 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki, 23 Ekimdeki büyük depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için Japonya'dan "Association for Aid and Relief" (AAR) adlı yardım organizasyonunda görevli Yumeka Ota ve Miyuki Konnai ile Erciş ilçesine gelerek depremzedelere yardımda bulunmuştu.Yumeka Ota ülkesine geri dönmüş, çalışmalara bir süre daha devam etme kararı alan Konnai ve Miyazaki Van'da Bayram Oteli'ne yerleşmiş, kurban bayramında kurban keserek fakir vatandaşlara dağıtmıştı. Depreme otelde yakalan Konnai, yaklaşık 5,5 saat sonra açılan tünelden sağ çıkarılmıştı. Atsushi Miyazaki 13 saat sonra enkazdan ağır yaralı olarak çıkarılmış, hastanede hayatını kaybetmişti.
haberler.com
21.11.11
Bisikletiyle Dünyayı Turlayan Japon İstanbul'daydı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Dünya turunun sonunda 150 ülkeyi görerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi planlayan Ryohei Oguchi'nin yolculuğunun toplamda 7 yıl sürmesi bekleniyor. Ziyaret ettiği ülkelerdeki yerel hayatı ve farklı kültürleri daha yakından tanıyabilmek için bisikleti tercih ettiğini söyleyen Oguchi'nin geçtiği ülkelerde yaşadığı sürprizler, karşılaştıkları zorluklar ve kurduğu dostluklar herkesin ilgisini topluyor.

Bu yolculuğun en büyük hayali olduğunu söyleyen Ryohei Oguchi, dünya turunun masraflarını karşılayacak parayı biriktirmek için tam dört yıl boyunca finans danışmanlığı yapmış. İlk olarak tüm Japonya'yı bisikletiyle turlayan Oguchi daha sonra Yeni Zelanda'ya geçip oradan da Singapur, Malezya, Tayland, Tibet, Vietnam, Sri Lanka, Kazakistan ve daha birçok ülkeyi ziyaret etti.

"Türkiye'de Trabzonspor taraftarıyım. Avni Aker'in atmosferi muhteşem"
Türkiye'ye Gürcistan sınırından giriş yapan Oguchi, Trabzon, Samsun, Safranbolu, Fethiye, Kapadokya ve Pamukkale'nin ardından İstanbul'a geldi. Safranbolu evlerine bayıldığını ifade eden Ryohei Oguchi aynı zamanda tam bir futbol tutkunu.

Trabzonspor'un Şampiyonlar Ligi grup maçında Fransa'nın Lille takımıyla yaptığı karşılaşmayı yerinde izleyen Oguchi, maçın oynandığı Hüseyin Avni Aker stadının atmosferinin muhteşem olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bundan böyle ben de bir Trabzonspor taraftarıyım." Türk insanlarının çok sıcakkanlı ve misafirperver olduğunu söyleyen Oguchi, baklava ve Türk kahvesine olan hayranlığını da gizlemiyor.

Kamboçyalı ailenin yaşattığı duygu dolu anlar
Ryohei Oguchi'nin yolculuğu onlarca macerayla dolu. Avustralya'nın Sydney şehri yakınlarında konakladığı bir gece birkaç kişinin çadırını devirip onu korkutması, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da geçirdiği trafik kazasında dişlerinin kırılması, bisikletinin kullanılamaz duruma gelmesi ve Hindistan'da tüm ekipmanlarının çalınması gibi olaylar Oguchi'yi zorladıysa da asla yolundan döndürmemiş.

"Hayat yalnızca bir kez yaşayabileceğimiz bir tecrübe ve hepimiz rüyamızı yaşamalıyız" diyen Ryohei Oguchi, dünyada yaşanan tüm savaşlara, krizlere ve felaketlere rağmen insanların içindeki iyiliği görebildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor. Öyle ki, evinde kendisini misafir eden Kamboçyalı fakir bir ailenin tüm ay boyunca kazandıkları 10 doları hediye etmesi üzerine çok duygulanmış ve göz yaşlarına boğulmuş.

Günde 70 şınav çekerek zinde kalıyor
Haritalarını, yemeğini, çadırını, uyku tulumunu, yemek yapmakta kullandığı malzemeleri ve bir yolculukta ihtiyaç duyabileceği diğer her şeyi yanında taşıyan Ryohei Oguchi'nin bisikleti, dağ bisikleti ile uzun yol bisikletini bir araya getirecek şekilde tasarlanmış. Onlarca ağırlıktaki malzemelerini bisikletinde taşıyan Ryohei Oguchi zinde kalmak için günde 70 şınav çektiğini söylüyor.

Bir defter, onlarca renk, yüzlerce insan
Oguchi'nin yolculuğunda değişmeyen anlardan biri de tanıştığı insanların kendi defterine yazmalarını istemesi. Defteriyle birlikte içinde birbirinden farklı kalemler bulunan pastel boya takımını yanından hiç ayırmayan Oguchi, yolculuğu esnasında tanışıp hikayesini anlattığı kişilerden kendilerine diledikleri renkte bir kalem seçip kendi ana dillerinde neden o rengi seçtiklerini anlattıkları bir yazı yazmalarını rica ediyor.

Tur bitince çocuklara ders verecek
Ryohei Oguchi yolculuğu esnasında başından geçenleri düzenli olarak bir günlüğe yazıyor ve her hafta gezip gördüğü ilginç yerleri anlatan makaleyi bir Japon dergisi için kaleme alıyor. Dünya turunun sonunda Japonya'ya dönüp ilkokul çağındaki öğrencilere dünyanın farklı kültürlerini anlatmayı ve anılarını topladığı bir kitap yazmayı planladığını söyleyen Oguchi'nin Türkiye'den sonraki durağı ise Bulgaristan.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

haberler.com
21.11.11
Haha!! Büyük cesaret umarım amacına ulaşır Gambatte!! Bravo
Japonya'da İki Deprem Meydana Geldi

Japonya'da 6.1 ve 6.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldiği bildirildi. İlk belirlemelere göre hasarın yaşanmadığı deprem sonucu tsunami de beklenmiyor.

Japonya Meteorolojik Ajansı, ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adasının güneyinde akşam saatlerinde 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin merkez üssünün denizin 30 km altında ve başkent Tokyo'ya 750 km uzaklıkta olduğu belirtildi. Depremin Tokyo'da hissedilmediği kaydedildi.

Bu arada Japonya'da sabah saatlerinde de 6.0 büyüklüğünde bir başka deprem daha yaşandı. Depremin, 11 Mart'ta yaşanan deprem ve tsunaminin vurduğu nükleer santralin açıklarında denizde meydana geldiği bildirildi.

Sarsıntıların bir birine bağlı olmadığı ve kriz durumundaki Daiiçi Nükleer Santrali ile bölgedeki diğer santrallere zarar vermediği açıklandı.

Japonya'da 11 Mart 2011'de yaşanana 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami ülkenin kuzeydoğusundaki geniş bir alanı etkilemişti. Felaket sonucu 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu. Afet sonucu bölgede çıkan nükleer kriz ve radyasyon sızıntısı, yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmeye zorlamıştı.
haberler.com
24 Kasım 2011
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50