Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
KÜÇÜK ADALARIN BÜYÜK KORKUSU

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Küçük Ada Ülkeleri Birliği, Rusya ve Japonya'nın küresel iklim değişikliği anlaşmasının ertelenmesi çağrılarını protesto etti.

Buzulların erimesi nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesinden en fazla etkilenen 42 ülkeyi kapsayan Birlikten yapılan açıklamada, küresel iklim değişikliği anlaşmasının gelecek yıl tamamlanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Rusya ve Japonya'nın tutumunun çevre açısından duyarsızlık, siyasi açıdan sorumsuzluk olduğu kaydedildi.

Ada ülkelerinin tepkisini çeken olay Güney Afrika'da üç hafta önce toplanan tarafların, bir iklim anlaşmasının olabildiğince sorunsuz olması için yaptığı görüşmeler sırasında ortaya çıkmıştı. Japonya ve Rusya'nın müzakerecileri, 2015 yılına kadar bütüncül bir iklim anlaşmasına varılmasının gerçekçi olmadığını ileri sürmüşlerdi.
guncelhaber.com
Japon Ekibinden Depremzedelere Et Yardımı

Van'da meydana gelen deprem sonrası Van'a gelen üç kişilik Japon yardım ekibi, kestikleri kurbanın etini depremzedelere dağıttı.

Van merkez ile depremin en çok hasar verdiği Erciş ilçesi ve köylerde 10 günden bu yana çalışma yürüten Japon Association for Aid and Relief (AAR) adlı yardım organizasyonunda görev yapan Yumeka Ota, Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki, Van'daki depremzedelerin yardımına koştu.

Kentte satın aldıkları kurbanlık hayvanları, kesimevinde kestiren Japon yardım ekibi, poşetlere koydukları Eti Akköprü Mahallesi'nde evlerinde ve çadırlarda yaşayan depremzedelere dağıttı.

Vatandaşların kapılarını çalan ve çadırlarına konuk olan Japon ekip, depremzedelerle sohbet etti, bayramlarını kutladı.

Depremzedelere beraberlerinde getirdikleri Eti veren Japonlara, özellikle kadınlar ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Kapılarını çalan Japon ekibi karşılarında görünce şaşkınlıklarını gizleyemeyen vatandaşlar, bayramda kendilerini yalnız bırakmayan Japonlara teşekkür etti.

Grup lideri Yumeka Ota, Mart ayında Japonya'da yaşanan tusunami felaketinde, Türkiye'den büyük destek gördüklerini, Van'daki depremden sonra da üç kişilik ekiple kente gelerek yardım çalışması başlattıklarını söyledi.

On gündür yardım çalışması yürüttükleri Van'da insanların acısını paylaştıklarını bildiren Ota, "Kurban Bayramı dolayısıyla da böyle bir organizasyon yaparak, depremzedelere kurban Eti ve Bayram şekeri dağıtıyoruz" dedi.

Muyuki Konnai ise büyük bir felaketle karşı karşıya kalan Van halkının, üzüntüsünü paylaşmak için Van'da bulunduklarını söyledi.
ANKARA
haberler.com
Japonya Enkazı Temizledi

Japonya'da deprem ve tsunami felaketinin ardında bıraktığı dev enkaz ve moloz yığınlarının olduğu yerlerde bugün bomboş araziler uzanıyor. Kaldırılan enkaz, cinsine göre ayrıştırılarak yeniden işleniyor.

Miyagi'de genel olarak büyük enkaz gözlenmezken, Sendai kentinin civarında ve tsunaminin en şiddetli hissedildiği sahillerde büyük yıkımdan bazı parçalar bulunuyor.

Bölgede o günlerde parçalanmış evlerin, araba ve moloz yığınlarının, hatta sürüklenen ve kaldırıma çıkan uçakların bulunduğu yerlerde, şimdi yeni yapılmış yollar, marketler ve üretim tesisleri bulunuyor. Ayakta kalan binalar ise elden geçirilip tekrar amacına uygun olarak hizmete girmiş.

Yeni açılmış, asfaltı dökülmüş ve elektrik gibi altyapı hizmetlerinin başladığı yollarda karşınıza birden "yol kenarına demirlemiş büyük tekneler" çıkabiliyor.

Bir zamanlar Japonya'nın sayfiye yerlerinden olan Pasifik sahillerinde hala felaketin soğuk anıları ve izleri bulunuyor.

Pasifik okyanusu kıyılarında insanlar gönüllü olarak felaketten son kalanları temizliyor ve hala eski günlerinden kalan bazı hatıralarını arıyor.
haberler.com
7 Kasım 2011
Japonya'dan Vanlı Depremzedelere 600 Bin Liralık Yardım

Japonya'da Wakayama şehri valiliği öncülüğünde ülke genelinde Vanlı depremzedeler için düzenlenen kampanyada 26 milyon yen (600 bin TL) yardım toplandı. Ertuğrul firkateyninin battığında yardıma koşan Wakayama şehrinin Valisi Yoshinobu Nisaka, yardımı Türk elçiliğine takdim etti.

Japonya'da, Van depreminden bir gün sonra depremzedeler için yardım kampanyası başlatılmıştı. Ülke genelinde yürütülen yardım çalışmalarına, tayfun sonucu batan Ertuğrul Firkateyni'nin yardımına ilk koşan Wakayama şehri valiliği öncülük etti.

Kampanya sonucu Vanlı depremzedeler için 600 bin TL yardım toplantı. Wakayama Valisi Yoshinobu Nisaka, bugün başkent Tokyo'ya gelerek yardımı Türk büyükelçiliğine ulaştırdı. Vali Yoshinobu Nisaka, yardımı Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunç Angılı'ya verdi. Angılı ise Türk okulunun 3. sınıf öğrencisinin Türk - Japon dostluğu ile ilgili yaptığı resmi Nisaka'ya takdim etti

haberler.com
7 Kasım 2011
Japonya Hükümetinden İlginç Uyarı!

Japonya'da meydana gelen deprem felaketinin ardından radyasyon krizi patlak vernmiş ve ülke elektriğinin yüzde 30'unu karşılayan nükleer reaktörlerin bypas olmuştu.

Yaz mevsiminde bu konuda ciddi bir sıkıntı yaşanmasa da, kışın gelmesiyle birlikte elektrik sarfiyatını düşürmek isteyen Japonlar da kendinde önlemlerini almaya başladılar. Reuters'ın raporuna göre 2,530 megawatt'ı bulan elektrik açığı nedeniyle ülke çapında ısınma sorunu baş gösterdi.

Japonlar elektriği daha az kullanabilmek için daha sıkı giyinmeye, uyurken boyunlarının altına havlu koymaya, kısacası elektriği kullanarak ısınmak yerine daha masrafsız bir şekilde ısınabilmek için önlemlerini hızla alıyorlar. Yetkililerin yaptıkları açıklamalar da bu yönde... Deprem sonrası bizdeki gibi yardım almak için birbirini ezmek ya da sağı solu yağmalamak yerine düzenli sıralara giren, yaraları sadece birkaç ayda tamamen sarmayı başaran Japonların, bu konuda da duyarlı davranacaklarına kimsenin şüphesi yoktur herhalde...

haberler.com
Japonya'da 6.8'lik Deprem

[Resim: 12767_3.jpg]

Japonya'nın güneyindeki Okinava adası yakınlarında 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yetkililer, adadan 200 kilometre uzakta meydana gelen depremin tsunamiye sebep olmasının beklenmediğini, TSİ 05.00'daki depremde herhangi bir can ya da mal kaybı olduğuna dair bilgi gelmediğini söyledi.

Japonya'nın kuzeydoğusunda 11 Mart'ta meydana gelen çok şiddetli deprem ve yarattığı tsunami nedeniyle yaklaşık 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 08.11.2011
Nedir bu Japonya'nın çektiği depremler, tsunamiler, kasırgalar, radyasyon tehlikesi.. Umarım daha fazla kayıp vermeden atlatırlar hepsini bir daha hiçbiri gerçekleşmez Sad
Tsunamide Ölen Eşinin Cesedini Sekiz Ay Sonra Buldu

Japonya'nın Kamaishi kentinde bir kadın, tsunami felaketinde yaşamını yitiren eşinin cesedini sekiz ay sonra arabalarının içinde buldu.

Adı açıklanmayan kadın, Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen Richter ölçeğine göre 9 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunaminin ardından eşi için kayıp ilanı vermiş ve arabalarının plakasını bildirmişti.

2 Kasım'da yetkililerden arabalarının bulunduğunu bilgisini alan kadın, aracı görmeye gittiğinde eşinin hala şoför koltuğunda bulunan cesediyle karşılaştı.

35 yaşındaki eşini bulmak için günlerce kıyı bölgesinde dolaştığını, sonunda dev dalgalar arasında kaybolduğunu düşünerek bir cenaze töreni düzenlediğini açıklayan kadın, parçalanmayı bekleyen araçların arasına atılmadan önce aracın içini kontrol etmeyen yetkililer hakkında suç duyurunda bulundu.
09.11.2011
haberler.com
Japonya'dan geldi enkaz altında kaldı

Van'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Otel'in enkazından yaklaşık 5,5 saat Japon olduğu bildirilen bir kadın yaralı kurtarıldı.


[Resim: 111110-japon-kurtarildi.hlarge.jpg]


Depremde yıkılan Bayram Otel'in enkazında 7 ayrı bölümde kurtarma çalışmaları devam ediyor. Otel girişinin arka kısmında olduğu bildirilen bölümden Japon olduğu bildirilen bir kadın yaklaşık 5,5 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı. Hastaneye kaldırılan Japon kadının bilincinin yerinde olduğu belirtildi.

Ekipler, Japonya uyruklu kadının çıkarıldığı yerin yakınında başkalarının da olma ihtimali üzerine çalışmalarını bu bölgede yoğunlaştırdı.

Yaralı kurtarılan kadının, 3 kişilik Japon yardım ekibi ile Van'a gelen Miyuki Konnai olduğu öğrenildi.
Japon Association for Aid and Relief (AAR) adlı yardım organizasyonunda görev yapan Yumeka Ota, Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki, 28 Ekim'den bu yana Van'da bulunuyordu. Kentte satın aldıkları kurbanlık hayvanları, kesim evinde kestiren Japon yardım ekibi poşetlere koydukları etleri Akköprü Mahallesi'nde evlerinde ve çadırlarda yaşayan depremzedelere dağıtmıştı.

Japon yardım ekibinden Yumeka Ota ülkesine dönerken Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki'nin Van'da kaldığı, Bayram Otel'e yerleştiği öğrenildi. Dün 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan otelin enkazından yaklaşık 5,5 saat sonra kurtarılan Japon kadının Miyuki Konnai olduğu ve İpekyolu Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı bildirildi.


*****************

ordaki büyük depremden kurtulup Türkiye'de ölseydi gerçekten çok trajik olurdu. Geçmiş olsun .. ^^
Japonya’dan Van’a hediye ‘Dağ başını duman almış’
[Resim: fft99mf1754500.jpg]

Türkiye’de meydana gelen Van depreminin ardından yüzlerce Japon çocuk Vanlı kardeşleri için Gençlik Marşı’nı seslendirdi. Japonya’nın Wagayama eyaletindeki Fujitodai İlköğretim Okulu’ndan 500’den fazla çocuk spor salonunda hep bir ağızdan Gençlik Marşı’nı seslendirerek güzel ve anlamlı görüntüler oluşturdu.

Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin başlangıcı olarak kabul edilen Ertuğrul Firkateyni faciasının yaşandığı eyalet olan Wagayama’daki etkinliğe katılan Tokyo Büyükelçiliği Kültür Müşaviri Ayşegül Atmaca eyaletle aralarında eğitim günleri kapsamında Türk günü düzenlendiğini belirtti. Bu kapsamda Wagayama’daki ilkokula gittiklerinde Japonların da kendilerine sürpriz yaptıklarını ve bu marşı hazırladıklarını belirten Atmaca, programın ardından Japon yetkililerinin kendisine “bu marşın Van’daki depremzede çocuklara moral hediyesi olarak gönderilmesini istediklerini söylediğini” kaydetti.

Depremin hemen ardından Türkiye’ye eyalet yönetimi olarak 1 milyon yen vereceğini ilk anda açıklayan eyalet, bununla da kalmayıp eyaletin her köşesinde oluşturdukları bağış kutularıyla 26 milyon 302 bin Japon yeni (yaklaşık 601 bin TL) topladı. Vagayama eyalet valisi Yoşinobu Nisaka, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunç Angılı’ya bağışla ilgili evrakı teslim etti.

Kaynak: haber.gazetevatan.com
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51