Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
TIFF ARIGATO PROJECT 23 Ekim'de Türkiye'nin doğusunda
meydana gelen büyük deprem için bağış


23 Eylül’de Türkiye’nin doğusunda meydana gelen büyük depremin mağdurlarına olan baş sağlığı dileklerimizi genişletmek istiyoruz.

24. Tokyo Uluslar arası Film Festivali, (TIFF) 25 Ekim Salı gününden itibaren festivalin sonuna dek yardım toplamak için alana (Roppongi Hills, Tokyo) kutular yerleştirecektir.
Yapılan bağışlar, TIFF ARIGATO PROJECT’in bir parçası olarak insanlık desteği için kullanılacaktır. TIFF ARIGATO Project, bu yılın Mart ayında meydana gelen Tohoku Depremi sonrasında kurulmuştu.

Aşağıdaki Türk filmleri bu yılki TIFF’e katılmakta ve gösterilmektedir:

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. -yarışma bölümünde-
(Yönetmen Muzaffer Özdemir )

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. -Asya Rüzgârları bölümünde―Orta Doğu kısmı-
(Yönetmen Seyfi Teoman)

Mağdurların güvenliği ve doğal afetin yol açtığı yıkımdan en kısa sürede iyileşilmesi dualarımızla, TIFF ARIGATO PROJECT üzerinden elde edilen bağışların bir kısmıyla Türkiye’ye katkıda bulunmaya karar verdik.

Yardım bağışının ana hatları
Tarih:
25 Ekim(Salı) 2011’den, 30 Ekim(Pazar) 2011’e kadar
Yer:
24. Tokyo Uluslar arası Film Festivali alanı
Bağışların iletileceği yer:
Türkiye Büyükelçiliği, Japonya

________________________________________

* TIFF ARIGATO Project aracılığıyla toplanan bağışların, başlangıçta Green Tokyo Fundraising Campaign, Kinoshita Forest. Lawson Green Fund, ve Cinema Yell Tohoku adındaki dört kuruluşa verilmesi planlanmıştı. Bu haber, o kuruluşlara ek olarak, Türkiye'nin felaket bölgelerindeki insanlar için de bir yardım fonu ayrılacağını bildirmek için yayınlanmıştır.
TIFF ARIGATO Project hakkında daha fazla bilgiye resmi sitemizden ulaşabilirsiniz:
(Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.).
Çeviri: jasminee
26.10.11 Kaynak: 2011.tiff-jp.net ( Tokyo Film Festivali resmi sitesi)
Sabah sabah çok mutlu oldum bu haberden.^^
Peki bu habere nasıl rastladım; tokyohive->oricon haberi->oricon sitesi->Ashida Mana fotosu->festival hakkındaki haber->google TIFF görselleri->Jackie Chan fotosu->TIFF'in Jackie Chan haberi->TIFF ARIGATO PROJECT Türkiye'ye yardım haberi.smile
Japonlar, Türkiye'nin posta kutularına para zarfı atıp kaçıyor


Van'da meydana gelen şiddetli depremin ardından Japonlar Tokyo'daki Türkiye Büyükelçiliğinin posta kutusuna içerisinde para olan zarflar ve destek mesajları olan mektuplar atarak kaçıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin bu yıl martta Japonya'da meydana gelen depremin ardından yardımlarını unutmayan vefakar Japonlar sessizce, içerisinde iyi dilek notları, başsağlığı mesajları içeren para dolu zarflar bırakmaya başladı.

İçerisinde Türkçe olarak "Türkiye kurtarma için" gibi Türkçe ifadelerin de bulunduğu birçoğu isimsiz zarflardaki paralar Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliğinde toplanmaya başladı.

Mektuplar arasında 5 yaşındaki bir çocuğun "Ganbatte Türkiye" Başar Türkiye!" notu da posta kutusuna atılan zarflar arasında en çok dikkati çekenlerden.

Para zarflarının içerisinden bazıları isimsiz ya da sadece yaş ve cinsiyetin belirtildiği notlarda ise şu ifadeler yer alıyor:

"Depremden mağdur kalan insanlara, geçmiş olsun demek istiyorum. Mart'ta Japonya'da olan deprem sırasındaki yardımlarınıza bir Japon vatandaşı olarak teşekkür etmek isterim"

"Van'da meydana gelen depremin çok büyük hasara yol açtığını öğrendim. Bir Japon vatandaşı olarak, oradaki kurtarma operasyonlari ve durumun normal hale gelmesi için yardımcı olmak istedim"

"Miktar az ama deprem mağdurları için kullanılırsa savinirim. Hasarın daha büyük olmamasını diliyorum"

"Van depreminde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına en derin taziyelerimi iletir, depremden etkilenen herkese geçmiş olsun demek isterim. 11 martta yaşanan Japonya büyük felaketinde ülkenizden bir sürü yardım malzemesi ve bağış katkılarınızı almıştık. Teşekkür ederiz. Bu sefer ise ben size yardımcı olmak istedim. (erkek, Fukuşima'da yaşıyor)"

"Öncelikle başsağılığı diliyorum. Aynı yılda aynı kıtanın iki farklı ucunda büyük felaketin olmasına çok üzgünüm. Mesleğim öğretmenlik (lisede dünya tarihi) olduğundan ülkenizin tarihi, Türk insanların cesaretini, Atatürk'ün büyüklüğünü de iyi biliyorum. En kısa zamanda mağdurların hayatının normal hale gelmesini diliyorum ve iki ülke arasındaki dostluğunun daha da gelişmesini diliyorum"

"Depremden mağdur olan insanlara geçmiş olsun demek istiyorum. Martta Japonya'da olan deprem zamanındaki yardımlarınızdan ötürü bir Japon vatandaşı olarak size teşekkür etmek isterim"

"Meiji döneminden itibaren sürdürülen iki ülke arasındaki dostluğu ve İran-Irak savaşı sırasında Tahran'daki Japonları kurtardığınız için, Vakayama eyaletinden biri olarak teşekkür etmek istiyorum. 2008 yılında ise Sayın Cumhurbaşkanınızın ziyaret etmesi de bizi çok sevindirmiştir. Geçmiş olsun"

-Daha kendi yaralarını sarmadan...-

Bu yaşanan ilginç yardım şekli ve notların ardından AA muhabirine konuşan Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği Basın Müşaviri Sinan Kürün şu ana kadar posta kutusuna atılan zarf içerisindeki para miktarının binlerce doları bulduğunu ve halen bu durumun devam ettiğini söyledi.

Bu durumun Türkiye ile Japonya'nın halkları ve devletleri arasında felaket durumlarında yardımlaşma ve dayanışma duygusunun çok güzel bir örneği olduğunu vurgulayan Kürün, bu durumun gerçekten örnek gösterilecek birşey olduğunu kaydetti.

Kürün, posta kutusu yardımları dışında Japonya'nın en büyük süpermarket zincirinin başkanının da gelerek 5 milyon yenlik bir çeki Maslahatgüzar Tunç Angılı'ya teslim ettiğini belirterek, Türkiye'deki bazı il ve ilçelerle kardeş olan Japon kentlerinin kendi yaptığı organizasyonlarla sokaklarda sandıklar ve bağış kutuları açmak suretiyle yardım topladığını aktardı.

Tokyo'daki Türk Büyükelçiliğinin posta kutusuna atılan zarfların bazılarının nükleer felaketten etkilenen Fukişima ve depremin en yoğun hissedildiği kuzeydoğu bölgelerden geldiğini söyleyen Kürün, 9.0 büyüklüğündeki depremden sonra daha kendi yaralarını saramayan bölge halkının Türkiye'nin yardımlarından etkilenip yardım göndermesinden ötürü elçilik personelinin çok duygulandığını ifade etti.

Kürün, büyükelçiliğin posta kutusunun caddede olduğunu ve Japonların zarfı atıp kaçarken özellikle görünmek istemediklerini belirterek, bu tutumlarının da kendilerini etkilediğini belirtti.

Japon çocuklarının da Türk ve Japon bayrağı çizilmiş kağıtlar içerisinde posta kutusuna para attığını söyleyen Kürün, yardımların her geçen dakika arttığını sözlerine ekledi.

-Halktan gelen yardımlar 100 bin doları geçti-

Elçilikteki yetkililer şu ana kadar Japonlardan gelen yardımların 100 bin doların üzerinde olduğunu ve Japonlardan sürekli telefon, elektronik posta ve mektup aldıklarını kaydediyor.

Japonya, devlet olarak da Türkiye'ye Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla 30 milyon Japon yeni (yaklaşık 400 bin ABD doları) ile çadır ve acil yardım malzemesi sağlamaya karar vermişti.


************

Allahım ne kadar gönlü geniş bi halk bu böyle.. gözlerim yaşardı Sad
Allah ne onlara ne bize bir daha böyle felaketler yaşatmasın..
Ah şimdi ben bu haberi paylaşıyordum smile

Ya çok vicdanlı bir millet... Bu deprem felaketini ve acısını çok iyi bildikleri için de ayrıca yardım ediyorlar. smile
İşte Japonları sevme nedenlerimden birisi... Teşekkürler obsesif bu güzel haber için. smile
Bu arada "Başar Türkiye" şu anda Twitter'da da trending topic olmuş, çok güzel. smile
Japonya'dan Deprem Yardımı

Japonya, Van depremi felaketinden zarar görenlere yardım amacıyla Türkiye'ye 100 çadırdan oluşan 30 milyon Japon yeni değerinde acil yardım malzemesi gönderdi.
Japonya Hükümeti'nin Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla Türkiye'ye göndermeyi öngördüğü 30 milyon Japon yeni (400 bin Dolar) değerinde 100 çadırın 22.30'da Erzurum Havalimanı'na ulaşacağı bildirildi.
Acil yardım malzemelerinin kamyona yüklenerek deprem bölgesine gönderileceği de ifade edilirken, malzemeleri teslim etmek üzere Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki'nin 22: 00'da havaalanında olacağı belirtildi.
28 Ekim 2011
Haberler.com
"Japonya'nın deprem deneyimini ve aldığı dersleri Türkiye ile paylaşmayı düşünüyoruz" dedi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Araki,

"Japonya'nın deprem deneyimini ve aldığı dersleri Türkiye ile paylaşmayı düşünüyoruz" dedi.

Van'da meydana gelen depremin ardından Japon hükümeti tarafından Türkiye'ye gönderilen yardım uçağını karşılamak üzere Ankara'dan uçakla Erzurum Havalimanı'na gelen Büyükelçi Araki'yi, Erzurum Vali Yardımcısı Mehmet Gök karşılandı.

Araki, VIP salonuda, Vali Yardımcısı Gök ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Van'da meydana gelen depremde hayatına kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Türkiye ile uzun geçmişe dayanan dostluk ilişkilerini sürdürmekte olan Japonya'nın Türkiye'nin deprem nedeniyle yaşadığı acıları paylaştığını ifade eden Araki, şunları kaydetti:

"Japonya, 11 Mart'ta meydana gelen ve büyük hasar gördüğü Büyük Doğu Japonya depreminin ardından tüm dünya tarafından son derece sıcak bir şekilde desteklenmiştir. Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok yetkiliden ve çok sayıda Türk vatandaşından sıcak geçmiş olsun ve taziye mesajları aldık. Ayrıca Türkiye tarafından acil arama ve kurtarma ekibinin, acil yardım malzemelerinin deprem bölgesine gönderildiğini ve bağış şeklinde katkıda bulunulduğunu Japon halkının unutması mümkün değildir."

Büyükelçi Araki, "Japon hükümeti, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de meydana gelen deprem felaketine yönelik olarak Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı
(JICA) aracılığıyla azami değeri yaklaşık 400 bin doları olan çadır ve benzeri acil yardım malzemeleri sağlamaya karar vermiştir. İlk aşamada ve öncelikle buraya getireceğimiz 100 çadırın depremzedelerin günlük yaşamlarını kolaylaştıracağını ümit ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'ye 400 çadır daha getirmek için hazırlık yapıldığını anımsatan Araki, "Bununla birlikte, Japonya'nın deprem deneyimini ve aldığı dersleri Türkiye ile paylaşmayı düşünüyoruz" dedi.

Büyükelçi Araki, Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bundan sonra da yakınlaşmasını ve deprem bölgesinin süratle yeniden yapılanması temennisinde bulundu.

Erzurum Vali Yardımcısı Gök de Türkiye'nin halinden en iyi anlayan ülkelerden birisinin Japonya olduğunu ifade etti.

Hem Japonya'nın yapmış olduğu yardımların hem de deprem konusundaki tecrübelerini paylaşmayı bildirmelerinin sevindirici olduğunu vurgulayan Gök,

"Japonya ile sıcak ilişkilerimiz tarihten bu yana devam ediyor. Bu münasebetle göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Japonya'dan gönderilen yardım uçağının gece saatlerinde Erzurum'a ulaşacağını belirten Gök, "Uçağımız şu an havada. Havalimanına indiği zaman hemen araçlara yükleyeceğiz, burada kesinlikle bir bekletme yapmayacağız. ya gece sevkıyatını yapacağız ya da gün ağarmasını bekleyeceğiz ve sabahla beraber sevk edeceğiz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Araki, Japon hükümetinin gönderdiği yardımların taahhütnamesini Vali Yardımcısı Gök'e takdim etti

29 Ekim 2011
Haberler.com
Balıkçıların ağına para dolu çanta takıldı

Japonya açıklarında avlanan bir balıkçı teknesinin ağına, içinde 11 milyon yen (300 bin TL) olan bir çanta takıldı.

Ülkenin kuzeydoğusunda yaklanan çantanın 11 Mart'taki tsunami felaketi sırasında denize sürüklendiği tahmin ediliyor. Çantada 10 bin yenlik binden fazla banknot bulunduğu belirtildi.

Eğer 6 ay içinde paranın sahibi çıkmazsa, para bulan kişinin olacak.

Japonya’yı 11 Mart’ta vuran deprem ve tsunami felaketinde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti ya da kayboldu.
29. 10. 2011
haberler.com
Vefakar Japon Doktorlar Depremzedeleri Yalnız Bırakmadı

Japonya'dan gelen 8 kişilik sağlık ekibi, depremin vurduğu Van'ın Erciş ilçesinde afetzedelerin yaralarını sardı.

Türkiye'nin yardımlarını unutmayan Japonlar, Van'daki depremzedelerin yardımına koştu. Başkent Tokyo'dan gelen 2 doktor, 3 hemşire, 1 eczacı, 1 yardımcı sağlık elemanı ve bir tercümandan oluşan 8 kişilik Japon ekibi, Erciş ilçesinde, depremde yaralanan vatandaşları muayene etti. Beş gün boyunca ilçede kalan sağlık ekibi, ilçe merkezi ve köyleri dolaşarak çadırlarda yaşayan vatandaşların sağlık sorunlarıyla ilgilendi. Depremin yerle bir ettiği Bayramlı'ya da gelen Japon sağlık ekibi, enkaz altından çıkan ve tedavileri Türk doktorlar tarafından yapılan yaralıları, çadırlarında ziyaret ederek şikayetlerini dinledi. Ağrısı olanlara ilaç verdi. Ekip daha sonra köy camisinde sağlık sorunları bulunan yüzden fazla kişiyi muayene etti. Depremzedelerle yakından ilgilenen Japon doktorlar, hastalara verdikleri ilaçları nasıl kullanacaklarını detaylı bir şekilde anlattı.

Deprem bölgesindeki çalışmalarını tamamlayan ekipteki doktorlardan Shunsaku Kohriki, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de deprem olduğunu duyar duymaz yola çıktıklarını söyledi. Japon halkının Türkiye'nin dostluğunu çok iyi bildiğini kaydeden Kohriki, "Türkiye'de deprem olduğunu duyar duymaz Japonya'daki insanlar hemen yardım etmek istedi. Depremin büyük olduğunu anlayınca biz de hemen buraya geldik. Hastaları muayene ettik. İnsanlar kendi durumları kötü olduğu halde bizi düşünüyorlardı. Bize saygı gösterdiler. Bizim Türkiye ile tarihten gelen bir dostluğumuz var. Bunu bilerek buraya geldik." dedi.

Doktor Yasukazu Ikehara ise Japon halkının 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve oluşan tsunamide büyük yardım aldığını ifade etti. Türk halkının o zor günlerde Japon halkını yalnız bırakmadığını anlatan Ikehara, şunları kaydetti: "Japonya'daki depremde bütün dünyadan yardım aldık. Bundan sonra nerede afet olursa biz bunu karşıya vermek için hareket ediyoruz. Hepimiz aynı düşünceyle geldik. Haiti'de de depremde zarar gören insanlara yardıma gittik."

Ikehara, deprem bölgesine geldiklerinde Türk doktorların çok güzel organize olduklarını gördüklerini sözlerine ekledi.
30.10.2011
haberler.com
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52