Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
"Çin Fırkateyni, Japon Gemisine Kilitlendi"


Dünyanın en büyük ikincisi ve üçüncü ekonomisi olan Çin ile Japonya arasındaki ada gerginliğinde yeni bir olay yaşandı. Çin'e ait bir fırkateyninin, Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiye silah radarıyla kilitlendiği ortaya çıktı.

Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera, bugün yaptığı açıklamada, "Çin'e ait bir gemi, Japon gemisine silah hedefleme radarıyla kitlendi. Savunma Bakanlığı bugün bunu teyit etti." dedi. Onodera, benzer bir kilitlenmenin askeri helikoptere yönelik olarak 19 Ocak'ta gerçekleştirildiğini belirtti. Yetkililer, iki olayda da kilitlenmenin "dakikalarca sürdüğünü" vurguladı. Savunma Bakanı Onodera, "Böyle bir kilitlenme çok anormal. Yanlış bir adım atılması durumunda çok tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Çin'in böyle tehlikeli bir adım atmaması için ihtiyata davet ediyoruz." dedi.

Kaynak:Cihan/05.02.2013
Japonya'dan Çin'e Radar Uyarısı

[Resim: japonya-dan-cin-e-radar-uyarisi-4307529_7328_o.jpg]

Doğu Çin Denizi'nde Japonya ile Çin arasında ihtilafa yol açan adacıklar meselesi tekrar iki ülke arasında tansiyonu yükseltiyor.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya ile Çin arasında ihtilafa yol açan adacıklar meselesi tekrar iki ülke arasında tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Geçen günlerde Çin donanmasından bir firkateynin bir Japon gemisini taciz etmesi neticesinde Japon Hükümeti Çin'e nota verdi.

Japonya'nın Senkaku ve Çin'in Diayou bölgelerinde gezen devriye gemilerin birbirlerine tacizde bulunmaları ve son aylarda olaya savaş jetlerinin dahil olması adalar bölgesinin daha da kaynamasına neden oluyor. Japonya ve Çin arasında adeta soğuk savaş yaşanmasına yol açan gelişmelerin sona erdirilmesi için diplomatik mercilerin devreye girdiği bildirildi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.02.2013
Japonya'dan Çin'e "Kırmızı Hat" Teklifi


Çin'e ait bir savaş gemisinin, Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiyle silah radarıyla kilitlenmesi sonrası iki ülke arasında kırmızı hat kurulması tekrar gündeme geldi. Üst düzey bir yetkili, Çin'den bu tür olayların önüne geçmek için önleyici tedbirler alınmasına yönelik görüşmelerin tekrar başlamasını isteyeceklerini söyledi.

Çin ile Japonya arasında ekim ayından bu yana süren ada gerginliğinde bu hafta tansiyon yükseldi. Savunma Bakanı İtsunori Onodera, Çin'e ait bir geminin geçtiğimiz 30 Ocak'ta bir Japon gemisine silah radarıyla kilitlendiğini açıkladı. Onodera, bu olaydan önce de bir helikoptere yönelik benzer bir kilitlenmenin yaşandığını belirtti. Yetkililer, bu kilitlenmenin "dakikalarca" sürdüğünü kaydetti. Başbakan Şinzo Abe de Çin'in tutumunu "provokatif ve tehlikeli" diye nitelendirdi. Savunma Bakanlığı Siyasi Büro Şefi Masanori Nishi de beklenmedik olayların önüne geçmek için iki ülke arasında kırmızı hat kurulmasına yönelik görüşmelerin devam etmesini istediğini belirtti. Nishi, Japonya ile Çin'in savunma görüşmelerine de devam etmesi gerektiğini vurguladı. Tokyo ile Pekin 2008 yılında iki ülke arasında kırmızı hat kurulması gibi önlemleri görüşmeye başlamıştı. Ayrıca görüşmelerin de rutine bağlanması önerildi. Ancak Tokyo'nun Senkaku Adaları'nı kamulaştırmasıyla bu görüşmelerin devamı gelmedi.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı eylül ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken, Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Gemilerin ardından uçaklar da Japonya'nın egemenliğini ihlal etmeye başlamıştı. Tokyo, bu uçaklara yönelik uyarı ateşi açabileceğini belirtmişti.

PANETTA'DAN ÇİN'E TEPKİ

Çin'in adımına yönelik bir tepki de ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'dan geldi. Washington'da konuşan Panetta ABD, Japonya, Güney Kore ve Pasifik bölgesindeki diğer ülkelerin "bölgede güvenliği ve refahı sağlamak için ellerinden geleni yapacağını" Çin'in bilmesi gerektiğini vurguladı. Panetta, Çin'in bunun bir tarafı olması gerektiğini de kaydetti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland da Washington'un yaşanan gelişmeler nedeniyle "endişeli" olduğunu belirmişti. Nuland, "Bu tür adımlar gerginliği artırır. Ayrıca bölgedeki barışı, istikrarı ve iktisadi kalkınmayı da zedeleyebilir." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Cihan/07.02.2013
Rus Savaş Uçakları, Japonya'nın Hava Sahasına Girdi


Çin'in ardından Rusya'nın da savaş uçakları, Japonya'nın hava sahasına girdi. Bunun üzerine Japon savaş uçakları, havalanarak kesme yaptı.

Japonya Savunma Bakanlığı, Rusya'ya ait 2 savaş uçağının ülkenin en büyük ikinci adası Hokkaido açıklarında yer alan Rishiri adasının güneyinde hava sahasını ihlal ettiklerini açıkladı. Bu ihlal üzerine Japon uçaklarının havalanarak Rus uçaklarına karşı kesme yaptıkları bildirildi. Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Tokyo Büyükelçiliği ile irtibata geçerek ihlali protesto ederek, hızlı bir araştırma yapılmasını istedi. Rus yetkililer olayla ilgili bilgileri olmadığını belirterek, konuyu araştıracaklarını belirtti.

Rusya, Japonya'nın hava sahasını 2008'de de ihlal etmişti. İki ülke, Kuril adaları nedeniyle yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra barış anlaşması imzalamadı. 16 Aralık seçimleriyle Başbakan olan Şinzo Abe, Rusya ile ada problemini çözmek istiyordu.

Japonya ile Çin arasında Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle gerginlik yaşanıyor. Çin'e ait gemiler, adaların olduğu bölgeye gelerek Japonya'nın egemenliğini ihlal etmişti. Gemilerin ardından Çin'e ait uçakların da hava sahasına girmesi nedeniyle Japon savaş uçakları havada kesme yapmıştı.

Kaynak:Cihan/07.02.2013
Yeni Çin-Japonya Gerginliği!

[Resim: fft2mm1420130.jpg]

Japonya, Çin savaş gemilerini bir Japon firkateyni ile helikopterindeki radarları kilitlemekle suçladı.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, 19 ve 30 Ocak’taki iki ayrı olayda, Çin savaş gemilerinin radarlarla oynadığını ileri sürdü. Olayların Doğu Çin Denizi’nde, iki ülke arasında gerginliğe neden olan adaların bulunduğu bölgede meydana geldiğini belirten Onodera, Çin gemilerinin yaptığının "çok tehlikeli" olduğunu vurguladı.

TAYVAN DA HAK İDDİA EDİYOR

Doğu Çin Denizi’nde iki ülke arasında soruna neden olan adalar Çin’de "Diaoyü", Japonya’da ise "Senkaku" olarak biliniyor. Adalar üzerinde Çin ve Japonya ile birlikte Tayvan da hak iddia ediyor. Gerginlik Japonya’nın geçen yaz adalardan bazılarını "kamulaştırma" kararı almasının ardından daha da artmış, Çin ise Japonya’nın bu çıkışına adaların bulunduğu bölgeye ardı ardına gözetleme gemileri göndererek yanıt vermişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.02.2013
Japonya, Çin'den Özür Bekliyor


[Resim: image.php?di=HPGW]

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin'in savaş radarıyla bir Japon gemisine kilitlendiğini itiraf etmesini ve özür dilemesini istedi.
Japonya, Çin'e bir firkateynin Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiye savaş radarıyla kilitlendiğini açıklamıştı. Pekin ise Tokyo'nun bu iddialarını reddetmişti. Fuji televizyonuna açıklamalarda bulunan Şinzo Abe, "Çin'in bu olayı itiraf etmesini, özür dilemesini ve benzer bir şeyin tekrarlanmaması için çaba göstermesini istiyoruz." dedi. Abe, Japon gemisini hedef alan kilitlenmenin kanıtlarının da ellerinde olduğunu belirtti. Pekin'in iddiaları kabul etmemesi nedeniyle Tokyo, Çin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Chikao Kawai, Çin Büyükelçisi Cheng Yonghua'ya Pekin'in açıklamasının "tamamen kabul edilemez" olduğunu söyledi.

TOKYO BELGELERİ AÇIKLAYACAK

Savunma Bakanı İtsunori Onodera, radar kilitlenmesine yönelik belgelerin bir kısmı açıklamayı düşündüklerini söyledi. Onodera, "Ne kadarını açıklayabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz." diye konuştu. Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı eylül ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken, Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti.

Kaynak:Cihan/09.02.2013
Japonya F-35 Satacak

[Resim: 1-f-35.jpg]

Japonya anaysadaki değişiklikle birlikte F-35 satışına başlayacak, ayrıca İngilizlerle savunma alanında işbirliği yapacak.

Çin'in yükselen askeri gücü karşısında anayasasını değiştirmek isteyen Japonya, silah ihracatına yönelik de adım atıyor. Japonya'nın yapımında rol aldığı F-35'lerin başka ülkelere ihraç edilmesine yeşil ışık yakması beklenirken Tokyo, İngiltere ile de savunma projelerinde ortaklık yapmaya hazırlanıyor.

Ülkenin en önemli işadamı grubu olan Japonya İşadamları Federasyonu (JİF) Başkanı Satoshi Tsuzukibashi, Londra'nın 6 savunma projesinde Japonya ile işbirliği yapmak için öneride bulunduğunu söyledi. Savunma haberlerine yer veren "Defence News" adlı dergiye konuşan Tsuzukibashi, İngiltere'nin önerisi karşısında Tokyo'nun da karşı teklif vermeye hazırlandığını belirtti. Tsuzukibashi, "Resmiyet kazanması aylar sürer ama Japonya ile İngiltere işbirliğine ilişkin açıklama yapacak. Japonya'nın bazı fikirleri var ama önemli olan çerçeveyi belirlemek." diye konuştu. JİF Başkanı Tsuzukibashi, Londra'nın önerdiği tekliflerin ayrıntılarını anlatamayacağını belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı sözcüsü de önerilerle ilgili bilgi veremeyeceğini kaydetti. Sözcü, "Japon yetkililerle muhtemel işbirliği alanlarına ilişkin görüşmeler yapıldı. Bu çalışmaları ilerletmekte kararlıyız." ifadelerin kullandı. İngiltere Başbakanı David Cameron ile Japonya'nın eski başbakanı Yoshihiko Noda ile Nisan 2012'de savunma ve araştırma alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik hükümetlerarası anlaşma yapılmıştı.

Tokyo, yapımında rol aldığı yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin başka ülkelere ihraç edilmesine yönelik yeşil ışık yakmaya hazırlanıyordu. Ayrıca uluslararası ortaklarla savunma ekipmanları geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik yasağı da Aralık 2011'de kaldırmıştı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle Japonya ile Çin karşı karşıya geldi. Tokyo, kontrolündeki Senkaku Adaları'nı geçtiğimiz eylül ayında kamulaştırmasına Çin tepki gösterdi. Çin genelinde Japonya karşıtı gösteriler yapılırken bu ülkeye ait gemi ve savaş uçakları ada yakınında görülmeye başlandı. Çin'e ait bir fırkateynin Japonya gemisine silah radarıyla kilitlenmesiyle tansiyon iyice gerildi. Japonya'da 16 Aralık'ta yapılan erken genel seçimlerle iktidara gelen milliyetçi lider Şinzo Abe, egemenliklerini pazarlık konusu yapmayacağını söyledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.02.2013
Japonya, Filipinler'e Devriye Gemisi Hibe Edecek


Japonya, Güney Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle Çin ile sorun yaşayan Filipinler'e devriye gemisi hibe etmeyi planlıyor.

Japonya'nın önde gelen ekonomi gazetesi Nikkei, tanesi 11 milyon dolara mal olacak gemiler için anlaşmanın gelecek yılın başında imzalanmasının beklendiğini yazdı. Yeni inşa edilecek gemilerden kaç tane hibe edileceği ise belirtilmedi. Filipinler ile Çin arasında Güney Çin Denizi'nde yer alan adalar nedeniyle sorun yaşanıyor. Çin'in Huangyan, Filipinlerin ise Panatag Shoal diye isimlendirdiği adaların yer aldığı bölge balıkçılık açısından zengin bir bölge olarak biliniyor. Filipin yönetimi, 1998-2001 yılları arasında çok sayıda Çinli balıkçıyı tutuklamıştı.

Manila-Pekin hattında yaşanan ada sorunun bir benzerini Japonya, Çin ile yaşıyor. Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle Tokyo ve Pekin arasında gerginlik sürüyor.

Kaynak:Cihan/11.02.2013
Nükleer Test Japonya'yı Hareketlendirdi


Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer test sonrası Japonya hareketlendi. Kamu televizyonu NHK, Kuzey Kore'nin yaptığı denemenin ardından Japon hükümetinin ulusal güvenlik konseyini toplamaya karar verdiğini bildirdi.

Kuzey Kore'de meydana gelen depremler, bir nükleer denemenin işareti olarak yorumlandı. Bunun ardından Kuzey Kore resmi haber ajansı, ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini bildirdi. Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı. Japonya, Kuzey Kore'nin bu tür denemelerine sert bir şekilde tepki gösteriyor. Kuzey Kore'nin aralık ayındaki füze denemesine tepki gösteren Tokyo, bunu "kabul edilemez" olarak nitelendirmiş ve BM kurallarının çiğnenmesi olarak yorumlamıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./12.02.2013
Japonya, Kuzey Kore'yi Kınadı


Japonya, Kuzey Kore'nin uluslararası toplumun tepkisine rağmen nükleer test gerçekleştirmesini kınadı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, komünist yönetimin bugün yaptığı nükleer testi kınayarak bunun uluslararası kurallara aykırı olduğunu belirtti. Mecliste bir açıklama yapan Abe, "Bu test, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ters. Çok üzücü. Bu denemeyi protesto ediyoruz." diye konuştu. Savunma Bakanı İtsunori Onodera, bakanlığın üst düzey isimleriyle bir araya geldi. Onodera, havadaki radyoaktif materyallerin toplanması yönünde hazırlık yapılmasını istedi. Hava Kuvvetleri sözcüsü de, "Başbakanlıktan talep geldiği anda radyoaktif madde örneklerini toplaması için uçakları göndereceğiz." dedi. Kamu televizyonu NHK, Kuzey Kore'nin yaptığı denemenin ardından Japon hükümetinin ulusal güvenlik konseyini toplamaya karar verdiğini bildirdi.

Kuzey Kore'de meydana gelen depremler, bir nükleer denemenin işareti olarak yorumlandı. Bunun ardından Kuzey Kore resmi haber ajansı, ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini bildirdi. Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./12.02.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17