Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Japonya'dan adalara özel birim


Japonya, Çin ile kriz yaşadığı adaların güvenliği için ayrı bir birim oluşturmaya karar verdi.

Sahil Güvenlik Birimi sözcüsü yaptığı açıklamada, özel birimin 10 devriye gemisinden oluşacağını kaydetti. 600 askerin görev yapacağı birimlerde yer alacak gemilerin bazılarında helikopter de bulunacak. Sözcü, "Çin gemilerinin her gün adaların yakınına gelmesi nedeniyle böyle birim oluşturmak gereklilik haline geldi." diye konuştu. Yeni birimin 3 yıl içinde tamamen faal hale geleceği kaydedildi. 10 gemiden 4'ünün yapım halinde olduğunu, diğer altısının da yapımı için gerekli paranın yeni bütçede ayrıldığı kaydedildi. Yeni birim, Okinava'nın 175 kilometre açığında yer alan İshigaki Adası'nda konuşlandırılacak. Okinava'da 900 kadar sahil güvenlik askeri görev yapıyor.

Pekin ile Tokyo, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar yüzünden karşı karşıya gelmişti. Tokyo'nun Senkaku diye isimlendirdiği kontrolündeki adaları geçtiğimiz eylül ayında kamulaştırmıştı. Senkaku yerine Diaoyu ismini kullanan Çin ise bu adıma büyük tepki göstermişti. İki ülke krizi aşmak için diplomatik kanallardan görüşmeyi sürdürüyor.

Kaynak:Cihan/30.01.2013
Japon Başbakanından Çin'e Zeytin Dalı


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle karşı karşıya geldikleri Çin ile ilişkilere önem verdiğini söyledi.

Meclisin alt kanadında vekillerin sorularını yanıtlayan Şinzo Abe, Tokyo-Pekin ilişkilerini, "Japonya'nın sahip olduğu en önemli ikili ilişkilerinden biri olarak." tanımladı. Abe, "Bir sorunun bütün ilişkileri zehirlememesi yönündeki temel düşünceye geri dönerek ikili ilişkileri geliştirmeye çalışacağız." dedi. Pekin ile Tokyo, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar yüzünden karşı karşıya gelmişti. Tokyo'nun Senkaku diye isimlendirdiği kontrolündeki adaları geçtiğimiz eylül ayında kamulaştırmıştı. Senkaku yerine Diaoyu ismini kullanan Çin ise bu adıma büyük tepki göstermişti. İki ülke krizi aşmak için diplomatik kanallardan görüşmeyi sürdürüyor. 16 Aralık seçimleriyle iktidara gelen Liberal Demokrasi Partisi'nin lideri ve Başbakanı Abe, egemenlik konusunda müzakere payının olmadığını söylemişti.

Kaynak:Cihan/30.01.2013
Japonya Başbakanı: Anayasayı Değiştirmek İstiyorum


[Resim: image.php?di=HPGW]

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Amerika'nın 2. Dünya Savaşı'nın ardından yazdığı anayasayı değiştirmek istediğini söyledi.

Liberal Demokrasi Partisi lideri ve Başbakan Abe, 16 Aralık seçimleri öncesi seçim kampanyası sırasında gündeme getirdiği anayasa tartışmasını meclis gündeme de taşıdı. Mecliste konuşan Abe, "Anayasanın 96. maddesini değiştirmekle işe başlayacağız." diye konuştu. Bu madde, anayasanın değişikliğinin nasıl olacağını belirliyor. Buna göre meclisin iki kanadının üçte ikisinin de değişikliğe onay vermesi gerekiyor. Ayrıca referanduma da sunulması gerekiyor. Bazı Japon yetkililer, bu standardın çok yüksek olduğunu savunuyordu. Bunun ardından da anayasanın 9. maddesinin değiştirilmesi gündeme geleceği yorumları yapılıyor. Ünlü dokuzuncu madde, Tokyo'nun savaşı uluslararası sorunları çözmede bir yöntem olarak kullanmasını yasaklıyor. Ayrıca ordunun kurulmaması, sadece öz güvenlik güçlerinin kurulabileceği gibi ifadeler bulunuyor. Bu maddenin değiştirilmesi yönündeki isteğin en önemli nedeninin ise Çin'in artan askeri tehdidine karşı cevap verebilmek olduğu yorumları yapılıyor. Ancak uzmanlar, 1947'de yazılan anayasanın güncel ihtiyaçlara cevap veremediğini ve bazı kısımlarının yeni nesiller tarafından anlaşılmadığını için anayasanın değiştirilmesini istediğine dikkat çekiyor.

HALK VE VEKİLLER DESTEK VERİYOR
Japonya'nın en çok satan gazetelerinden Asahi ile Tokyo Üniversitesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 50'sı anayasanın değiştirilmesine destek veriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 45'i, ülkenin savunma hakkını kullanması veya saldırı anında müttefik ülkelere yardım etmesi gibi konularda değişiklik yapılmasına olumlu bakıyor. Bu oranların son yıllar içinde artığına da dikkat çekildi. Anayasanın değiştirilmesine 2 yıl önce destek yüzde 41 olarak çıkarken, yeni araştırmada bu oran yüzde 50 olarak çıktı. 2 bine yakın kişinin katıldığı araştırma, erken genel seçimlerden önce yapıldı. Anayasanın değiştirilmesine 16 Aralık seçimleriyle meclise seçilen vekiller de destek çıkmıştı. Japonya'nın kamu haber ajansı Kyodo'nun geçen ay yaptığı araştırmaya katılan 454 vekilden yüzde 76'sının savaş ilan etme hakkını yasaklayan anayasanın 9. maddesinin değiştirilmesine destek verdiği ortaya çıkmıştı. Yüzde 45'i de anayasanın tamamen değiştirilmesini istemişti.

Kaynak:Cihan/31.01.2013
Japonya Adaları Korumaya Kararlı

[Resim: japonya-%C3%A7in_adalar-sorunu.jpg]

"Bölgesel haklarına yönelik provokasyonlarla birlikte Japonya'yı çevreleyen güvenlik ortamının giderek daha da kötü bir hal aldığını" belirten Japonya Başbakanı Abe, "Mevcut tehlikeye karşı durmak, topraklarımız, denizlerimiz ve havamız kadar halkın yaşamını ve değerlerini de ne pahasına olursa korumak için önderlik edeceğim" diye konuştu.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin ile aralarında ihtilafa neden olan adaları korumaya kararlı olduklarını vurguladı.

Abe, Japonya Savunma Kuvvetleri'ne hitaben yaptığı bir konuşmada, son dönemde giderek tırmanan adalar sorununa değindi.

"Bölgesel haklarına yönelik provokasyonlarla birlikte Japonya'yı çevreleyen güvenlik ortamının giderek daha da kötü bir hal aldığını" belirten Abe, "Mevcut tehlikeye karşı durmak, topraklarımız, denizlerimiz ve havamız kadar halkın yaşamını ve değerlerini de ne pahasına olursa korumak için önderlik edeceğim" diye konuştu.

Doğu Çin Denizi'nde iki ülke arasında soruna neden olan adalar Çin'de "Diaoyü", Japonya'da ise "Senkaku" olarak biliniyor. Adalar üzerinde Tayvan da hak iddia ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, geçen ay, Japonya Başbakanı Abe'nin, iki ülkenin ticari ilişkilerindeki kötüleşmeden Pekin'i sorumlu tutan ve adalar ihtilafıyla ilgili "hiçbir şeyden vazgeçmeyeceği" yönündeki ifadelerini değerlendirmiş, "Japonya'nın tek taraflı olarak iki ülke ilişkilerini zor bir duruma sürüklediğini" öne sürmüştü. Sözcü, Japonya'nın gerçekle yüzleşerek sorunların düzgün bir şekilde çözülmesi için Çin ile çalışması gerektiğini vurgulamıştı.

Japonya'nın ise, yakın zamanda Pekin'e gönderdiği yetkililer kanalıyla gerginliği gidermek için diplomatik girişimde bulunduğu belirtilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.02.2013
Mali'nin Arkasından Japonya Çıktı

[Resim: 1359637944_43_asker.jpg]

Fransa'nın Mali'de başlattığı askeri operasyon devam ediyor. Fransız birlikleri ve Mali ordusu, radikal İslamcıların son kalesi olarak görülen Kidal kentini de ele geçirdi. Mali'deki askeri operasyona en büyük maddi yardımı sağlayan ise, Çin'i rakip olarak gören Japonya.

Fransız özel kuvvetleri ve Afrika Birliği askerlerinin Mali'deki askeri operasyonunda radikal İslamcılara önemli bir darbe daha indirildi. Radikal İslamcıların, Cezayir sınırındaki son kalesi Kidal kasabası da ele geçirildi. Fransız askerleri ve Mali ordusu Kidal kentine girerken, radikal İslamcı militanların dağlara doğru kaçtığı iddia edildi.

Fransız askerlerinin Kidal kentine girdiğini belirten Malili yetkili Haminy Maiga, "Fransız askerler havaalanını ele geçirdikten sonra kente giriş yaptı. Kentte şu anda çatışma yok. Fransız askerler kentin içine dağıldı ve iki helikopter havadan kenti gözetliyor" dedi.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Drian, kum fırtınası nedeniyle Fransız askerlerin havaalanında beklediğini ve kente giriş yapmadıklarını açıklamıştı.

Fransa ve Afrika askeri birliklerinin müdahalesi devam ederken, Mali ordusuna ait askeri zırhlı araçlar konvoy halinde başkent Bamako'da geçiş yaptı.

Olağanüstü halin devam ettiği ülkede, şehir merkezinde trafiğin aktığı bir yoldan geçiş yapan çok sayıda askeri birliğe, halkın tepkisiz kaldığı dikkat çekti.

EN BÜYÜK YARDIM JAPONYA'DAN

Mali'de Fransa ve Afrika Birliği öncülüğünde askeri operasyonu yürüten koalisyona en büyük mali destek ise Japonya'dan geliyor. Japonya, Mali'deki askeri operasyonlara 120 milyon dolar maddi yardımla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 96 milyon dolarla ABD bulunuyor. Almanya öncülüğündeki Avrupa Birliği'nin mali yardımı ise 67 milyon dolar.

Japonya'nın Mali'deki askeri operasyona en büyük mali desteği vermesinin altında, Çin'in Afrika'daki nüfuzunu her geçen gün arttırması gösteriliyor.

700 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ VAR

Afrika Birliği, Mali'de radikal İslamcılara yönelik operasyonun daha hızlı ve başarılı bir şekilde yürütülmesi için acilen 700 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.01.2013
Bu haber gerçekten beni derinden sarstı. Japonya'nın kendi çıkarları için vahşice gözünü kırpmadan insanları öldürenlere bu denli yardım yapmasını aklım alamıyor.Bunu yapan başka bir millet olsaydı belki şaşırmazdım ama beni Japonya çok şaşırttı.
Japonya, Çinli Kaptanı Tutukladı

Tokyo ile Pekin arasında ada gerginliği sürerken Japon Sahil Güvenlik Birimi, karasularına giren bir balıkçı teknesini durdurarak Çinli kaptanını tutukladı.

Sahil Güvenlik Birimi (SGB), 13 kişinin bulunduğu teknenin Miyako Adası açıklarında durdurulduğunu açıkladı. SGB, Japon karasularında izinsiz balıkçılık yaptığı gerekçesiyle kaptanını tutuklandığını, tayfanın kendilerini Çinli olarak tanıttıklarını kaydetti. Geminin mercan avcılığı yaptığı, Japon güvenlik birimlerini görünce bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları ancak başarısız oldukları belirtildi.

İki ülke arasında Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle gerginlik yaşanıyor. Tokyo'nun kontrolünde bulunan Senkaku Adaları'na, Pekin yönetimi Diayou diye isimlendirip egemenlik iddiasında bulunuyor. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin yönetimine rest çekerek egemenliklerini müzakere etmeyeceklerini açıklamıştı. Abe, Okinava'ya dün yaptığı ziyaret sırasında da ülke topraklarını koruyacaklarını söylemişti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.02.2013
Japonya, Ankara'daki Saldırıyı Kınadı

Japonya, Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne yönelik cuma günü gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamada, Tokyo'nun saldırıdan dolayı "şoke olduğunu ve derin bir üzüntü duyduğunu" kaydetti. Bakanlık, "Japonya, terörün her türlüsünü kesin bir dille kınıyor." dedi. Ölümlerden dolayı üzüntü duyduklarını belirten bakanlık, kurbanın yakınlarına da başsağlığı diledi. Tokyo, Türkiye ve ABD ile terörle mücadelede işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

Elçilikte çalışan güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu ve canlı bomba Ecevit Şanlı'nın hayatını kaybettiği saldırıda bir gazeteci de yaralanmıştı. Saldırının sorumluluğunu DHKP-C üstlenmişti.

Kaynak:Cihan/04.02.2013
Japonya, Çinli Balıkçıları Serbest Bıraktı

[Resim: balikcilarin_kaykay_kabusu13559131100_h966711.jpg]

Japonya, kaçak avlandıkları gerekçesiyle alıkoyduğu Çinli balıkçıları kefaletle serbest bıraktı.

Sahil Güvenlik yetkilisi Yasuhiko Oku, 100 grostonluk balıkçı gemisinin kaptanı ve 12 kişilik mürettebatın, Çin'in Fukuoka Konsolosluğu'nun 44 bin dolar olarak belirlenen kefaleti ödemeyi kabul etmesinin ardından serbest bırakıldığını açıkladı.

Gemi mürettebatının, iki ülke ilişkilerinde gerginlik sebebi olan Güney Çin Denizi'nde, Çin'in "Diaoyü" ve Japonya'nın "Senkaku" adını verdiği insansız ada parçacıklarının 200 kilometre güneybatı açıklarında yakalandığı belirtildi. Her iki ülke de adaların kendisine ait olduğunu savunuyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 04.02.2013
Japonya, Çin'i Protesto Etti


Japonya, Çin'e ait gemilerin Tokyo'nun kontrolündeki adaların yakınına yaklaşması üzerine Çin Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Pekin'i protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin'in elçisini bu ülke gemilerinin takım adalar yakınında uzun zaman geçirmesi üzerine çağırdı. Yetkililer, "Çin Büyükelçisi, gemilerin Senkaku adalarının yakınına gelmesi üzerine çağrıldı." diye konuştu. Çin'e ait gemilerin, dün sabah saatlerinde adaların yakınına gelerek 14 saat boyunca bu bölgede kaldıkları belirtildi. Tokyo, bu ayın başında yaşanan benzer bir ihlal nedeniyle Pekin'in elçisini dışişlerine çağırmıştı. Japonya, Çin'e ait bir uçağın ihlal ettiği 13 Aralık'ta da Pekin'i protesto etmişti.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken, Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

Kaynak:Cihan/05.02.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17