Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Bir Tayvan eksikti onlar da geldi tam oldu. Okashii
Japonya'dan Çin'e Rest

[Resim: 270920120705271181991_2.jpg]

Japonya ile Çin arasındaki tansiyon, Doğu Çin Denizi'ndeki takım adalar sebebiyle yükselmeye devam ediyor. İki ülke arasında diplomatik görüşmeler devam ederken New York'taki BM zirvesine katılan Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Pekin'e taviz vermeyeceklerini belirterek Çin'de faaliyet gösteren Japon firmalarına yönelik saldırıları kınadı.

BM Genel Kurulu'ndaki konuşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Noda, "Senkaku Adaları, uluslararası hukuk ve tarihi açıdan Japonya'nın bir parçasıdır. Tartışmalı bir egemenlik ortada yoktur. Bu duruştan herhangi bir geri adım atmayız" dedi. Çin, Diaoyu diye isimlendirdiği adaların kendisine ait olduğunu savunuyor. Japonya'nın adaları kamulaştırmasının üzerine Pekin'den tepkiler yükselmişti. Japon firmalarına dönük saldırılar başlamış ve Senkaku Adaları etrafında Çin gemileri gezinmeye başlamıştı.

BM zirvesi sırasında Çin ve Japon dışişleri bakanı da krizi görüşmek için bir araya gelmişti. Japon bir diplomat, görüşmelerin sert geçtiğini ancak iki ülkenin diyalogu devam ettirme noktasında anlaştığını ifade etti.

RUSYA İLE JAPONYA ARASINDA "KURİL" DİPLOMASİSİ

Japonya'nın egemenlik noktasında sadece Çin, Tayvan, Güney Kore ile değil Rusya ile de sıkıntıları bulunuyor. BM zirvesi sırasında Rusya ile Japonya arasındaki görüşme trafiği neticesinde iki ülke Ekim ayının ortasında Tokyo'da görüşme yapmaya karar verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Japon Dışişleri Bakanı Koichiro Genba, Kuril Adaları üzerinde bir metin için ve Japon Başbakanı Noda'nın aralık Ayında Rusya'ya yapacağı ziyarete ilişkin konular üzerinde görüştüklerini belirtti. Kuril Adaları nedeniyle iki ülke arasında barış anlaşması da bulunmuyor. Rusya, 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Kuril Adaları'nı egemenliği altında almıştı. Rusya'nın eski devlet başkanı Dimitri Medvedev'in adaya yaptığı ziyaret Tokyo'nun tepkisine yol açmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 27.09.2012
Çin: Japonya Adalarımızı Çaldı

[Resim: 18012143.jpg]

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, Diaoyu adalarının hakimiyeti konusunda gerginlik yaşadıkları Tokyo yönetimini “adaları çalmaya çalışmakla” suçladı.

BM Genel Kurulu 67. dönem toplantılarında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Yang, Pekin'in “Diaoyu adalarının hakimiyeti Çin'indir” yönündeki kesin ve net tavrında değişme olmayacağını ifade etti.

Beş ada ve 3 kaya parçasından oluşan Doğu Çin Denizi'ndeki Diaoyu adalarının hakimiyeti konusunda Japonya ile sorun yaşayan Çin'in Dışişleri Bakanı, “1985 yılında henüz bitmeyen Çin-Japon savaşı sırasında Çin'e zorla adaların hakimiyetinin Japonya'ya devredildiğine dair anlaşma imzalatıldığını ve adaların Çin'den çalındığını” söyledi.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından bu takım adalarının uluslararası bağlamda tekrar Çin'e geri döndüğünü vurgulayan Yang, “Japonya'nın adaları kamusallaştırması veya diğer tek taraflı eylemleri tamamen hukuk dışı ve hükümsüzdür” diye konuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 28.09.2012
Japonya'da Yılın Üçüncü Kabine Değişikliği

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, kamuoyu desteğini artırmak için bu yıl üçüncü kez kabinesini değiştirdi. Kabineye 10 yeni bakan girdi.

Noda, 10 yeni bakanın görev aldığı yeni kabinenin ülkenin karşı karşıya bulunduğu yerel ve uluslararası problemleri başarıyla çözeceğine inandığını söyledi.

Yeni kabinede maliye bakanlığına Koriki Jojima, milli politika bakanlığına Seiji Maehara getirildi. Hükümet sözcüsünün yanı sıra dışişleri, savunma ve ticaret dahil 8 bakanlıkta ise değişiklik olmadı.

Japonya'da satış vergilerinde yapılan yüzde 10'luk zammın yol açtığı hoşnutsuzluk, 1 yıldır başbakanlık görevini yürüten Noda'ya halk desteğinin yüzde 30'un altına inmesine neden olmuştu.

Seçimlerin yakında yapılacağını belirten Noda, kesin bir tarih vermedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.10.2012
Japonya ve Güney Kore Ada Krizini Dondurdu

[Resim: 121020120946592654282_2.jpg]

Japonya ile Güney Kore'in anlaşmazlık yaşadığı Japon Denizi'ndeki adaların iki ülkenin ekonomik ilişkilerini etkilememesi üzerinde fikir birliğine vardı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası toplantıları sırasında Japonya Maliye Bakanı Koriki Jojima ve Güney Koreli meslektaşı Bahk Jae Wan bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından basına açıklama yapan Jojima, bölgesel ve ekonomik gelişmeleri ele aldıkları toplantıda G20 ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği zirvelerinde ortak çalışmaya karar verdiklerini belirtti. Jojima, "Japonya ve Güney Kore mali ve para politikalarındaki yakın işbirliğinin devam etmesi üzerinde anlaştı." dedi.

İki ülkenin de egemenlik iddia ettiği Japon Denizi'ndeki adalar, ekonomik ilişkileri de kötü yönde etkiliyordu. Japonya'nın "Takeshima" diye isimlendirdiği adalara Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın ziyareti Tokyo'nun tepkisini çekmişti. Seul'un kontrolündeki adalara Güney Kore yönetimi "Dokdo" diyor.

JAPONYA, ABD'YE GÜVENİYOR

Güney Kore'nin yanı sıra Çin ile de ada krizi yaşayan Japonya, ABD'ye güveniyor. Japonya'nın ABD Büyükelçisi Ichiro Fujisaki, Tokyo'nun Washington ile sahip olduğu ittifakın "caydırıcı bir unsur" olduğunu vurguladı. ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü'nde konuşan Fujisaki, "ABD, ada krizinde taraf olmadığını söylüyor. Ancak Japonya ile var olan güvenlik anlaşmasının adaları da kapsadığını belirtiyor. Bence bu, önemli bir caydırıcı unsur." ifadelerini kullandı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan Senkaku adaları nedeniyle Tokyo ile Pekin arasındaki kriz devam ediyor. Tokyo'nun kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in büyük tepkisini çekmişti. İki ülke siyasi diyalog ile krizi aşmaya çalışıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.10.2012
Japonya ve Kuzey Kore 4 Yıl Sonra İlk Kez

[Resim: japonya-ve-kuzey-kore-4-yil-sonra-ilk-kez--95990.jpg]

Diplomatik ilişkileri bulunmayan Japonya ve Kuzey Kore'den yetkililer, uzun yıllar önce kaçırılan Japon vatandaşlarının durumunu görüşecek.

Japon yetkililer ve Kuzey Kore medyası, görüşmelerin gelecek hafta perşembe ve cuma günleri Moğolistan'da gerçekleşeceğini bildirdi.

KUZEY KORE İDDİALARI YALANLIYOR

Görüşmede Japon yetkililerin, 1970 ve 80'li yıllarda Kuzey Koreli ajanlar tarafından kaçırıldığını düşündükleri vatandaşları hakkında bilgi isteyeceği belirtildi. Japon yönetimi, kaçırılanlardan birinin hayatta olduğunu ve Kuzey Kore'nin kuzeyinde bulunduğunu iddia ediyor. Kuzey Kore ise iddiayı yalanlanıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.11.2012
Japonya'da Seçim Tarihi Belli Oldu

[Resim: 794318_detay.jpg?1352970813]

Japon halkı 16 Aralık'ta erken genel seçim için sandık başına gidecek.

Japonya'da hükümet ve muhalefetin mali yasa tasarısı üzerinde anlaşmasının ardından gündeme gelen erken genel seçimler 16 Aralık'ta yapılacak. Başbakan Yoşihiko Noda, cuma günü meclisin alt kanadını fesh etmeyi ve 16 Aralık'ta seçimlere gitmeyi planladığını açıkladı.

Başbakan Noda, KDV'nin artırılmasını öngören yasa tasarısı için muhalefetin desteğini istiyordu. Muhalefet partileri ise destek karşılığında erken genel seçimlere gidilmesi için bastırıyordu.

Muhalefetteki Liberal Demokrat Partisi lideri Şinzo Abe ile mecliste bir araya gelen Noda, "Destek verirseniz cuma günü meclisi feshedebiliriz." diye konuştu. Görüşmenin ardından konuşan Abe de Başbakan Noda'nın teklifine destek verdi. Başbakan Noda da seçim tarihi olarak 16 Aralık'da karar kılarken iktidardaki Demokrat Partisi Genel Sekreteri Azuma Koshiishi de bu tarihi destekledi.

NODA'YA DESTEK DÜŞÜK

Japonya'da yapılan kamuoyu araştırmalarında Başbakan Noda'ya olan desteğin taban yaptığı ortaya çıkmıştı. Seçimlerle birlikte muhalefetteki Liberal Demokratların, iktidarı geri alması bekleniyor. Bu beklentilere karşılık Başbakan Noda, Tokyo'nun ABD destekli ticaret örgütü Pasifik Ortaklığı'na üye yapma ve nükleer enerjiyle ilgili vaatler de bulunması bekleniyor.

Ekonomi Bakanı Seiji Maehara yaptığı açıklamada, "Bu seçimler birkaç nokta üzerinde geçecek. Birincisi nükleer enerji. İkincisi kamu parasının nasıl harcanacağı." ifadelerini kullandı.

SİYASİ İNTİHAR MI

Demokrat Parti içinden çok sayıda isim Başbakan Noda'nın erken genel seçimlere gitmemesini istiyor.

Parti genel sekreteri Koshiishi, seçimlere gidilmesine karşı çıkmasına rağmen gazetecilere yaptığı açıklamada tartışmayı Başbakan Noda'ya bırakmak dışında bir seçenekleri olmadığını belirtti.

Uzmanlar, Noda'nın neden erken seçimlere gitmek istediği noktasında kararsız. Bazı yorumcular, Noda'nın, partinin iktidara bu şekilde tutunmaya devam ettiği sürece puan kaybedeceğine inandığını belirtti. Bazıları ise puan toplamaya başlayan küçük partilerin, iyice güçlenmeden seçimlere gitmenin Noda'nın planı olduğu kaydetti. Ancak bu planlara karşın, Demokrat Parti'nin iktidarı kaybedeceği öngörülüyor.

SİYASİ İSTİKRAR ARANIYOR

Japonya'da 1955 yılında kurulan Liberal Demokratlar, 2009'daki yenilgiye kadar ülkeyi yönetmişti. 3 yıl önceki seçimleri Demokrat Partisi reform vaadinde bulunarak kazanmıştı. Buna rağmen 3 yıl içinde 3 başbakan değiştiren ülke siyasi iktidarı sağlayamazken ekonomisi de küresel ekonomik kriz ve Çin ile yaşanan sorunlar nedeniyle bir darboğazdan geçiyor.

Milliyetçi bir isim olarak bilinen Liberal Demokratların lideri Abe, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra oluşturulan barışçıl anayasayı değiştirmek istiyor. Tokyo'nun ada krizi yaşadığı Çin'e karşı daha sert bir tavır tutturulmasından yana olan Abe, para politikalarında Merkez Bankası'nın daha gevşek olmasını da istiyordu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.11.2012
Japonya'da Kuzey Kore Alarmı

[Resim: 678112014968.jpg]

Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesi yapacağını açıklaması Japonya'da hareketlenmeye yol açtı.

Japon basınına bilgi veren hükümet kaynakları, Kuzey Kore'nin bu kararından vazgeçmesini istediklerini belirtti. Yetkililer, Komünist yönetim altındaki Kuzey Kore'nin bu girişimiyle ilgili geniş bilgi toplamaya çalışacaklarını ve füzeden bir parçanın ülke topraklarına düşme ihtimali karşısında alarma geçeceklerini kaydetti. Hükümet kaynakları Kuzey Kore'yi bu kararından vazgeçirmek için ABD, Güney Kore ve Çin ile yakın bir çalışma içinde olacaklarını da vurguladı.

İKİLİ GÖRÜŞME İPTAL

Kuzey Kore'den gelen açıklama sonrası Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda da Çin'in başkenti Pekin'de çarşamba ve perşembe günü yapılacak ikili görüşmeleri iptal etti. Savunma Bakanı Satoşi Morimoto da üst düzey yetkililerle acil olarak bir araya geldi. Bakanlığın, füze hakkındaki bilgileri gözden geçirdiği ve füzeye karşı nasıl hazırlanacağına yönelik planları incelediği kaydedildi.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı'nın geçtiği haberde, Chosun Uzay ve Hava Teknik Üssü sözcüsünün Aralık ayının 10'u ila 22'si günleri arasında uzaya uydu fırlatacaklarını duyurdu. Geçen nisan ayında başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatılmasına atıf bulunan sözcü, o tarihten itibaren çalışmalara daha da ağırlık verdiklerini söyledi. "Ülkemizin geliştirdiği teknolojinin başta halkımız olmaz üzere herkesin görmesi gerekiyor." diyen sözcü, "Geçen seferki (Nisan ayındaki) işlemde meydana gelen olayların hepsinin tekrar gözden geçirdik. Çalışmalarımıza daha çok ağırlık verdik." diye konuştu. Sözcü, uydu fırlatma işlemini komşu ülkeleri etkilemeyecek şekilde gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.12.2012
Japonya'nın kendine ait bir ordusunun olmaması işleri gerçekten zora koşuyor. Bir gün gerilen iplerin çok fena kopacağını ve olası bir ABD - Kuzey Kore savaşında en çok Japonya'nın yara alacağını düşünüyorum. Keşke Japonya artık ABD mandalığından çıksa ordu bakımından, çünkü şuan yararına görünen her şey ilerideki olası bir savaşta zararına olacak.
Japonya ile Çin Arasındaki Kriz Yeniden Alevlendi

[Resim: 262931_japonya.jpg]

Japonya 'nın Senkaku, Çin 'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar, iki ülke arasında krize yol açmıştı. Çin gemileri, adaların olduğu bölgeye girerken Japonya Sahil Güvenlik Birimleri de gemilerin bölgeyi terk etmesi uyarısında bulunuyordu. Yerel saate göre bu sabah, adaların olduğu bölgeye yaklaşan 4 geminin uzaklaşması için uyarı yapıldı. Bu gerilim sırasında Çin'e ait bir uçak da bölgeye geldi. Bunun üzerinde Japonya'nın F-15 tipi savaş uçakları önleme uçuşu gerçekleştirdi. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, ihlal nedeniyle Çin'i protesto ettiklerini belirtti. Fujimura, Çin'in egemenliklerini ihlal etmesinin "çok üzücü" olduğunu vurguladı.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

SEÇİM ÖNCESİNE DENK GELDİ
Çin'in yaptığı bu ihlal, Japonya'da hafta sonu yapılacak erken genel seçimler öncesine denk gelmesi ise dikkat çekti. Seçimleri, milliyetçi çıkışlar yapan Liberal Demokratların kazanması bekleniyor. Şu an iktidarda bulunan Demokrasi Partisi'nin muhalefet düşmesi beklenirken yine milliyetçi bir çizgide yer alan Diriliş Partisi'nin de üçüncü sırada yer alacağı tahmin ediliyor. Liberal Demokratlar ve Diriliş Partisi, pasifist anayasanın tekrar yazılması ve ordunun kurulması gibi konulara sıcak bakıyor.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17