Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Japon gazeteci Suriye'de Müslüman oldu.

Suriye'deki olayları yakından izlemek için bir süredir Lazkiye'deki ÖSO ile hareket eden Japon gazeteci Mitzuyuşi Ivaş, Müslüman oldu.

Mustafa adını alan Mitzuyuşi Ivaş, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Türkmen taburundaki askerlerin sadakat ve sebatından etkilenerek kendi iradesiyle İslam dinini seçtiğini belirtti.
Ivaş, ''Suriye geçmek için önce Türkiye'nin Yayladağı şehrine geldim. Türkmen gençlerle karşılaştığımda bana bir ihtiyacım olup olmadığını sordular. Suriye'ye gitmek istediğimi söyleyince beni Lazkiye'deki Türkmen taburuyla tanıştırdılar. Onların yaptıklarını taklit etmeye başladım. Abdest aldım, onlarla namaz kıldım. İçlerinden birisi eğer namaz kılmak istiyorsam Müslüman olmam gerektiğini söyledi. Onların telkinleriyle kelime-i şehadet getirdim. Daha önceden de İslam'a karşı Müslümanların iyi insanlar olması, inançlarına bağlı olmalarından dolayı ilgi duyuyordum'' diye konuştu.


Kaynak : Anadolu Ajansı
31.07.12

---

SURİYE'DE BİR JAPON GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ.

El Cezire televizyonu, Suriye’nin Halep şehrinde bir Japon gazetecinin Suriye Ordusu’nun düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kaynak : Showhaber.com
20.08.12
Suriye'de Öldürülen Japon Gazetecinin Ailesi İstanbul Geldi.


Suriye'nin Halep kentindeki saldırıda hayatını kaybeden Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun iki kız kardeşi ve yeğeni İstanbul'a geldi.

Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla Tokyo'dan İstanbul'a gelen Yamamoto'nun yakınlarını Atatürk Havalimanı'nda konsolosluk yetkilileri karşıladı. Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mika Yamamoto'nun ablası Rumi Shinagawa ve kız kardeşi Kae Yamamoto çok üzgün olduklarını söylerken göz yaşlarına hakim olamadılar.

Kae Yamamoto, kardeşi Mika'nın ölümünden dolayı büyük şok yaşadığını söyledi. Mika Yamamoto'yla iki gün önce kendisine mail attığını söyleyen ablası Rumi Shinagawa ise şunları söyledi 'Kardeşimin Suriye'ye gittiğimden haberim vardı. İki gün önce mailleşmiştik. Bana iyi olduğunu söylemişti ve irtibatımız kesildi. Öldüğüne inanamıyorum. dedi. Kardeşleri, Mika Yamamoto'nun cenazesini görmek istediklerini söylerken, Japon Büyükelçilik yetkilileriyle birlikte havalimanından ayrıldı.

Kaynak : Doğan Haber Ajansı
23.0812


Suriye'de Öldürülen Japon Gazeteci

Suriye'de öldürüldüğü açıklanan Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun (45) cenazesi Adana'ya getirildi.


Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan dün gece geçirildikten sonra Kilis Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Japon gazetecinin cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu Morgu'na getirildi.

Bu arada Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin, Adli Tıp Kurumu'nu arayarak bilgi aldıkları öğrenildi.

Yamamoto'nun cenazesi, yapılacak otopsisinin ardından ülkesine gönderilecek.

Kaynak: Haberler.com
23.0812
Japon Gazetecinin Cenazesi İstanbul'da

[Resim: file.ashx?FileID=628471&Width=292&Height...Quality=80]

Suriye'nin Halep kentindeki çatışmanın ortasında kalınca vurularak ölen Japon kadın gazeteci 45 yaşındaki Mika Yamamoto'nun cenazesi, Kilis'ten karayoluyla Gaziantep'e, oradan da uçakla İstanbul'a gönderildi.

İç savaşın sürdüğü Suriye'de hayatını kaybeden Mika Yamamoto'nun cenazesi Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan Kilis'e getirildikten sonra, oradan da otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu'na götürülmüştü.

Dün Adana'da yapılan otopsinin ardından Japon gazetecinin cenazesi tekrar Kilis Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Bir gece burada bekletilen cenaze, bu sabah Japonya Büyükelçiliği yetkilileri ile birlikte Kilis'te bekleyen Japon gazetecinin eşi Kazutaka Sato tarafından alınarak Gaziantep Havaalanı'na götürüldü.

Cenazenin naklini kente gelen çok sayıda Japon gazeteci de adım adım takip etti.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği görevlilerin de hazır bulunduğu nakil sırasında güçlükle ayakta duran Kazutaka Sato, gazeteci eşinin cenazesinin bu gece İstanbul'da bekletileceğini yarın da Japonya'ya götürüleceğini söyledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 23.08.2012
Öldürülen Japon Gazeteci Ülkesine Getirildi

[Resim: 296529.jpg]

Çatışmaları izlemek üzere gittiği Suriye'de öldürülen Japon kadın gazeteci Mika Yamamoto'nun naaşı Japonya'ya getirildi.

Tokyo'nun Narita Uluslararası Havaalanı'na inen Türk Hava Yolları uçağının getirdiği Yamamoto'nun naaşı uçaktan indirilirken pilot ve mürettebat tarafından selamlandı.

Naaşın indirilişi sırasında havaalanı yetkilileri de bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Yamamoto'nun eşi ve Suriye'de birlikte görev yaptığı çalışma arkadaşı Kazutaka Sato ile iki kız kardeşi de Yamamoto'yu getiren uçakla havaalanına geldi.

Naaşın getirilmesinin ardından Yamamoto'nun akrabaları basın mensuplarına açıklama yapmadan ayrılırken, Sato havaalanında bir basın toplantısı düzenledi.

Yamamoto'nun, Suriye'de vurulduktan sonra ülkeleri aşarak tekrar ülkesi Japonya'ya geri döndüğünü belirten Sato, ''Bana göre o buraya gelmek için her şeyini verdi'' dedi.

Sato, Yamamoto'nun naaşının, düzenlenecek anma toplantısı ve cenaze töreni öncesinde daha fazla incelemede bulunulması için otopsi yapılmak üzere Japon polisine teslim edileceğini söyledi.

Hür Suriye Ordusu ile birlikte çatışmaları izlemek amacıyla Suriye'nin Halep kentine giden, The Japan Press adlı bağımsız televizyon haber kuruluşunda çalışan 45 yaşındaki Yamamoto, Suriyeli muhaliflerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar sırasında 20 Ağustos'ta vurularak hayatını kaybetmişti.

The Committee to Protect Journalists (Gazetecileri Koruma Komitesi) adlı kuruluştan yapılan açıklamada, Kasım ayından beri 16 gazetecinin Suriye'deki olayları izlerken hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Kasım ayından beri meydana gelen ölümlerin ardından Suriye'nin gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli ülke konumuna geldiği kaydedildi.

Suriye'de Mart 2011'den beri meydana gelen çatışmalarda 20 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 25.08.2012
Çin ile Japonya Arasında Bayrak Krizi

Japonya, Pekin'de Japonya Büyükelçisi'nin aracının üzerindeki bayrağın koparılmasının ''pişmanlık duyulması gereken'' bir olay olduğunu söyledi.
Tokyo'da bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba olayın Çin polisi tarafından araştırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Ayrıca Japonya'nın Çin Cumhurbaşanı Hu Jintao'ya bir mektup yazmayı planladığı açıklandı.
Dışişleri Bakanı iki ülkenin konu ile ilgili bir an önce konuşmasının önemli olduğunu söyledi.Çin devlet medyası da olayın ciddi olarak araştırıldığını duyurdu.
İki ülke arasındaki ilişkiler Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle bir süredir gergindi.Gemba ''Bu olay pişmanlık uyandırıcı. Ulusal bayraklar ülkelerin gururudur ve uluslararası hukuk bayraklara saygı duyulması gerektiğini söyler'' dedi.

Dışişleri Bakanı ''Biz acilen konuyla ilgili bir soruşturma başlatılmasını ve bu olayın tekrarlanmaması için hertürlü önlemin alınmasını istiyoruz'' dedi.
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi'nin günün ilerleyen saatlerinde konuyla ilgili mektubu teslim etmek için Pekin'e gitmesi bekleniyor.

Japonya'nın yaptığı açıklamaya göre Pazartesi günü iki otomobil Japon Büyükelçisi Uichiro Niwa'nın makam aracını durmaya zorlamış, daha sonra araçlardan birinden inen bir adam otomobilin üzerine takılı olan Japonya bayrağını yerinden söküp olay yerini terk etmiş.

Kaynak : BBC Türkiye / 28.08.12
Çin ve Japonya savaşa mı sürükleniyor?


Çin ve Japonya arasındaki tartışmalı adalar nedeniyle yaşanan gerginlik giderek artarken, iki ülkenin savaşa sürüklendiği yorumları yapılıyor.
Çin'in Diaoyü, Japonya'nın ise Senkaku olarak adlandırdıkları adalar, Japonya'nın satın alarak, millileştirme girişimleri, Çin'de gösterilere sebep oldu. Çin, söz konusu adaların çevresine devriye amacıyla altı gemi gönderdi. Japonya'nın kontrolünde bulunan ancak Çin'den bağımsızlık talep eden Tayvan'ın da hak iddia ettiği bu adalardan dolayı gerginlik tehlikeli şekilde tırmanıyor. 2010 yılında da diplomatik krize sebep olan adalar balıkçılık ve kaynaklar bakımından çok zengin.

Çin, meskun olmayan adaların çevresinde güvenliği sağlamaya devam edeceğini duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamında kurulan Kıta Sahanlığı Sınırlarını Belirleme Komisyonu'na, Doğu Çin Denizi'nde 200 deniz milini aşan doğal kıta sahanlığı hudutlarını belirlemeyi amaçlayan bir tasarı sunacaklarını açıkladı.

KİRİZ ÇİN'DEKİ JAPON ŞİRKETLERİ VURDU

Pekin yönetimi, Japonya'yı her defasında protesto ederken, ülke genelinde hafta sonunda Japonya aleyhtarı gösteriler yapıldı. Gösterilerde Japon otomobilleri, bayrakları yakıldı. Pekin'deki Japon Büyükelçilinin bulunduğu cadde halen trafiğe kapılı tutuluyor. Yarın da büyük bir gösterinin yapılması bekleniyor. Korkudan dolayı Çin'deki Japon restoranların çoğu kapalı durumda. Japon elektronik üreticisi Panasonic, Japonya karşıtı protestocuların iki fabrikasına saldırması üzerine Qingdao'daki fabrikasının 18 Eylül'e kadar kapalı kalacağını açıkladı. Canon ise Çin'deki üç fabrikasında üretimi durdurdu. Gerginliğin devam etmesi halinde Japonların Çin'deki üretimi Tayland ya da diğer ülkelere kaydırmayı düşünebilecekleri belirtiliyor.

Çin, Japonya'nın en büyük ticaret ortağı konumunda. Gerginliğin, hem Çin, hem de Japonya ekonomisine zarar vereceği kaydediliyor.

JAPONYA VATANDAŞLARI İÇİN GÜVENLİK İSTEDİ

Çin'de tansiyonun artması üzerine Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, vatandaşlarının korunması için Pekin yönetiminin önlem almasını istedi. Japonya'da ise şu ana kadar Çin işletmelerine karşı her hangi bir eylem yapılmadı.

Kaynak:samanyoluhaber.com
Umarım kötü şeyler olmaz ama işlerin bu seviyeye geleceği belli gibiydi.
Japonya, Çinli Balıkçıları Bekliyor

[Resim: japonya-cinli-balikcilari-bekliyor-3946535_2851_o.jpg]

Çin'in bin kadar balıkçı teknesinin tartışmalı adaların bulunduğu bölgeye hareket ettiğini açıklamasının ardından Japonya, ada etrafındaki güvenliği arttırdı.

Japonya Sahil Güvenlik Birimi, teknelerin henüz tartışmalı bölgeye ulaşmadığını sadece bir devriye gemisinin gözüktüğünü kaydetti. Japon yönetimi de Çinli balıkçıları takip etmek için bir bilgi merkezi kurdu. Ancak Güney Kore açıklarındaki tayfun nedeniyle gemilerin bölgeye ulaşmasının gecikebileceği ifade edildi.

Japonya'nın Senkaku diye isimlendirdiği adaları satın alacak olmasına tepki duyan Çin, daha önce de 6 gemisini bölgeye göndermişti. Artan gerilim nedeniyle Çin'de Japonya karşıtı gösteriler yaşanmıştı.

İki Japon, Adalara Çıkartma Yaptı

Çin'de artan gösteriler sonrası Japon aktivistler de tartışmalı adalara çıkarma yaptı. Japon hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, 8 adanın en büyüğü olan Uotsurijima'ya iki Japon'un çıktığını ancak daha sonra bölgeyi terk ettiğini belirtti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.09.2012
AB'den Çin, Japonya ve Tayvan Arasındaki Gerginlikte İtidal Çağrısı

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Doğu Çin Denizi'nde Çin, Tayvan ve Japonya arasında yaşanan gerginlikte itidal çağrısında bulundu.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya ve Çin arasında yaşanan gerginliğe son olarak Tayvan da katıldı. Tayvan ve Japonya gemileri, karşılıklı olarak birbirlerine tazyikli su fışkırttı.

Ashton, bölgede önemli çıkarları bulunan AB'nin, Doğu Asya denizlerinde yaşanan gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyledi.

AB'nin ilgili tüm taraflara barışçıl bir çözüm arama ve başta BM Deniz Hukuku Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukuka uygun bir şekilde işbirliği yapma çağrısında bulunduğu ifade edilen açıklamada 'AB tüm tarafları durumu sakinleştirecek adımlar atmaya davet etmektedir' denildi.

Bölgede bulunan, Tayvan'ın da üzerinde hak iddia ettiği insan yaşamayan adacıklarda egemenliğin kime ait olduğu konusunda Çin ve Japonya arasında son aylarda gerginlik yaşanıyor.

Pekin aynı zamanda Güney Çin Denizi'nde de, aralarında Filipinler'in de bulunduğu bazı ülkelerle ihtilaf yaşıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 25.09.2012
Avrupa Birliğinin nazik davet ve teklifleri hep olumlu sonuçlar vermiştir. (!!!)
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17