Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Adaların 4'ünün Doğu Çin Denizi'nde yer alması işi karıştırıyor. İki taraf da adaların kendilerine ait olduğunu savunuyor. Adaların balıkçılık alanı ve potansiyel hidrokarbon kaynağı olması da önemlerini daha da fazlalaştırıyor. Dileriz sorun çıkmaz iki ülke arasında bu yüzden.
Japon Başbakanı'dan Tacikistan'a Destek Sözü

Japonya ile Tacikistan diplomatik ilişkilerinin 20. yılını kutluyor. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, bu çerçevede Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'a kutlama mesajı gönderdi. Yoshihiko Noda, Tacikistan'ın gelişmesi için desteklerini sürdüreceklerini kaydetti.

Japon Başbakanı'nın Tacikistan resmi ajansında yer alan mesajında," İki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen seviyeden memnun kaldığımı belirtmek isterim. Duşanbe yönetiminin pazar piyasasına geçme yolunda hayata geçirdiği ekonomik reformları destekliyoruz. " dedi.

Bu arada, iki ülke diplomatik ilişkilerinin 20. yılı münasebetiyle Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman da Noda'ya kutlama mesajı gönderdi. Rahman mesajında, Japonya'nın ülkesinin gelişmesine büyük katkı sağladığının altını çizdi.
3Şubat2012
haberler.com
Japonya, Hindistan ile ilişkilerini düzeltmeli

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Asya'nın iki büyük ekonomisi Japonya ve Hindistan arasında daha fazla ekonomik ilişki geliştirilmesi gerektiğini söyledi
Hindistan'ı ziyaret eden Noda, başkent Yeni Delhi'de işadamlarıyla toplantısında, ''Hindistan'da imalat sektörü büyürse Hindistan'ın orta sınıfının itici güç olacağına inanıyorum, daha büyük ticari hacimlere ulaşabiliriz. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri artırabiliriz ve artırmalıyız'' dedi.

Hindistan'a sivil nükleer teknoloji satılması görüşmelerinin ''doğru yönde'' olduğunu belirten Noda, ''Sivil nükleer anlaşma çalışma seviyesinde, görüşmeler doğru yönde ilerledi. Bu ilerlemeden memnunum. Bunu başaracağımızdan umutluyum'' diye konuştu.

Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan, ikinci büyük ekonomisi Japonya'dan sivil nükleer teknoloji satın almak istiyor, ancak Tokyo yönetimi Yeni Delhi yönetiminin nükleer silah testlerine moratoryum uygulanmasını taahhüt etmesi talebinde bulunuyor.

Noda'nın ziyareti sırasında iki ülkenin nihai aşamasında olduğu dolar takas anlaşmasına ilişkin kararın açıklanması bekleniyor.

Hindistan Ticaret Bakanı Anand Sharma da, geçen yıl iki ülke arasında 15 milyar dolar olan ticaret hacminin 2014 yılında 25 milyar dolara çıkacağını açıkladı.

Japonya, Yeni Delhi'den ülkenin finans merkezi Mumbai'ye uzanacak 1.483 kilometre uzunluğunda sanayi koridoru kurmak için Hindistan ile yakından çalışıyor. Koridor, 24 yeni kent kurulması planını kapsıyor ve bu projede toplam yatırımın 100 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Japon şirketleri, Japonya'da nüfusun yaşlanması ve son yıllarda temel bölgesel ortağı Çin'de görülen hızlı büyümenin yavaşlaması nedeniyle Hindistan'ı önemli fırsat olarak görüyor.

15 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Hindistan ve Japonya, 15 milyar dolar tutarında döviz takas hattı anlaşması yaptı.

Adının açıklanmasını istemeyen Japon yetkili, daha önce iki ülke arasındaki 3 milyar dolarlık döviz takas hattı anlaşmasının süresinin Haziran ayında sona erdiğini, yeni döviz takas hattı anlaşmasının ise 15 milyar dolar olduğunu açıkladı.

İki ülke arasındaki döviz takas hattı anlaşmasının, ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam ettiği ve Avro Bölgesi'nin borç krizinin Hindistan'ın ihracatını olumsuz etkilediği için Hindistan para birimi rupiyi desteklemesi bekleniyor.

Japonya, Ekim ayında da Güney Kore ile benzer bir anlaşma imzalamıştı.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Hindistan ziyaretini sürdürüyor
haber7.com
[Resim: 603efa7f5a.jpg&maxim_size=240]

JAPONYA ÇİN'E REST ÇEKTİ

UYGUR TÜRK'LERİNİN YANINDAYIZ DEDİ

Dünya Uygur kongresi Çin ve Japonya'yı karşı karşıya getirdi

Japonya'nın, Tokyo'da yapılan kongreye başta Kadir olmak üzere 14 ayrı ülkede yaşayan Uygur Türklerinden vekalet alarak gelen 125 temsilciye vize vermesi Çin'in çok sert tepkisine neden oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Dünya Uygur Kongresi'nin terör örgütleriyle sıkı temasta bulunduğunu ve kongrenin Çin karşıtı bölücü bir örgüt olduğunu söyledi. Dünya Uygur Kongresi'nin Japonya'da yapılmasından büyük üzüntü duyduklarını belirten sözcü, Sincan'ın (Doğu Türkistan) Çin'in iç meselesi olduğunu ve dış güçlerin bölgeye müdahalesine izin vermeyeceklerini açıkladı. Çin,bu nedenle Japonya'dan ikili ilişkilerin korunması için, Çin'in hassasiyetlerinin göz önünde bulundurarak somut önlemler almasını istedi. Dünya Uygur Kongresi' heyetinin Tokyo'daki Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi de Çin'i rahatsız etti. Sözcü, bu tapınağın Japonya'nın geçmişteki militarizminin ve işgallerinin simgesi olduğuna dikkat çekti
alıntı:habererk
Japonya'da Kabine Değişikliği

Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, satışlar vergisine ilişkin yaptığı kanun teklifine muhalefetin destek vermesini sağlamak amacıyla kabine değişikliğine gidiyor.

Japonya'da bakanlar kurulu, küçük çaplı bir kabine değişikliğine gidilmesinin önünü açmak için istifalarını toplu halde Noda'ya sundu. Kabine değişikliğiyle bakanlar kurulunda yeralan 17 bakandan 5'inin değiştirilmesi planlanıyor.

Muhalefet milletvekilleri hükümetin yüzde 5'lik satışlar vergisini 2015 yılına kadar iki katına çıkarmayı içeren kanun teklifine destek vermek için gaflar yaptığını ve tecrübesiz olduğunu öne sürdükleri savunma bakanı Naoki Tanaka ile ulaştırma, adalet ve tarım bakanlarının değiştirilmesini talep ediyor.

Noda yeni vergi planının, kamu borçlarını ve ülkede yaşanan deprem, tsunami ve nükleer felaketin yarattığı zararların telafisinin bütçeye olan yükünü azaltmayı amaçladığını belirtiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 04.06.2012
Japonya'da iktidar partisi bölündü.

Japonya gündemindeki vergi artışına yönelik tartışmalar iktidardaki Demokratik Parti'nin ağır topu Ichiro Ozawa'nın istifasını beraberinde getirdi. Ozawa, meclisin alt kanadından 38, üst kanadın da 12 vekil ile partiden ayrıldı.

Ichiro Ozawa, "Bu benim kurduğum Demokratik Parti değil. Muhalefetle anlaşıp KDV oranlarını yükseltmeleri demokratik değil. Seçmenlere seçme şansı vermek için yeni bir parti kuracağım." diye konuştu. Ichiro Ozawa daha önceki açıklamalarında da vergi artışının partinin seçimlerindeki vaatleriyle uyuşmadığını savunuyordu. Ozawa, 1993 yılında da Liberal Demokratik Parti'den ayrılarak kendi partisini kurmuştu. 2006-2009 arasında Demokratik Parti'nin başkanlığını yürütmüş ancak fon skandalı nedeniyle başkanlıktan ayrılmıştı. Ozawa, 2009-2010 arasında da partinin genel sekreterliğini yapmıştı.

Ozawa'nın ayrılışı Başbakan Yoshihiko Noda'ya ağır bir darbe olarak yorumlandı. Ancak Demokratik Parti'nin bu istifalara karşın mecliste çoğunluğu elinde bulundurmaya devam ediyor. Ayrılığı, bütçe açığını kapatmak için KDV oranını 2015 yılında yüzde 5'ten 10'a çıkarılmasına yönelik teklif tetikledi. Başbakan Yoshihiko Noda, uzun süren pazarlıkların ardından muhalefetin de desteğini alarak vergi artışını meclisin alt kanadından geçirmeyi başarmıştı.

Zaman Gazetesi ~ 02.07.2012
Japonya Tartışmalı Adayı Satın Alacak

[Resim: 51401.jpg]

Japonya, Çin ile aralarında diplomatik krizlere yol açan Senkaku Adası'nı satın almayı planlıyor. Iwaki'yi ziyareti sırasında konuşan Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, adanın sahibi ile görüşmelerin sürdüğünü, gelecek yıl sona erecek kira döneminin ardından adayı satın almayı düşündüklerini kaydetti.

Tokyo Valisi Shintaro Ishihara da geçtiğimiz yıl adanın satın alınabileceği çıkışını yapmıştı. Çin'in "Diaoyu" olarak isimlendirdiği ada, doğalgaz çıkması muhtemel bir bölgede bulunuyor.

Pekin ile Tokyo arasındaki ilişkiler Japonya'nın ada yakınlarına gelecek Çinli bir denizciyi gözaltına almasıyla gerilmişti. Tokyo'nun Rusya ve Tayvan ile de tartışmalı bölgeler nedeniyle karşı karşı geliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.07.2012
Japonya ve Güney Kore Arasında Ada Gerilimi

[Resim: 120813121126_port_city_of_uljin_304x171_ap.jpg]

Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia etmesinden dolayı iki ülkenin arasında siyasi tartışmaya yol açan 200 km uzaklıktaki adalara yüzmeye başladı.
Yüzücüler, Güney Kore'de Dokdo, Japonya'daysa Takeshima olarak adlandırılan adalara doğru yol alıyor.

Olay, Güney Kore Cumhurbaşkanının Cuma günü adaları ilk kez ziyaret etmesinin ardından geliyor.
Ziyarete kızan Japonya, Güney Kore büyükelçisini geri çağırdı.
İki ülkeye eşit uzaklıkta bulunan adalar küçük, ancak geniş petrol yataklarının da bulunabileceği balıkçılık alanlarında yer alıyorlar.
Bir Güney Kore sahil koruma görevlisi, 1954'ten beri bölgede bulunuyor.
Güney Koreli şarkıcı Kim Jang-hoon liderliğindeki yüzücüler, adalara Çarşamba günü ulaşmayı planlıyor.
Bu da ülkenin 1945'te Japonya'dan bağımsızlığını ilan ettiği güne denk geliyor.
Kim, yola çıkmadan önce muhabirlere "Dokdo Kore Cumhuriyeti'ne ait, bu yüzden 'Yaşasın Güney Kore' diye bağıracağız" dedi.
Yonhap haber ajansına göre Güney Kore, yapılan başka bir açıklamada adadaki bir grup ağacı ulusal anıt olarak adlandıracağını bildirdi.
Son olaylar, adalar yüzünden Güney Kore ve Japonya arasında devam eden çekişmeleri takip ediyor.
Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın adaları ziyaret etmesi, Japonya'nın Kore'nin Seul kentindeki büyükelçisini geri çekmesine yol açtı.
Japon yetkililer, davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yollayabileceklerini de bildirdi.
Olimpiyatlara katılan Güney Koreli bir futbol oyuncusu, takımının Japonya'ya karşı oynadığı maçı kazanması üzerine açtığı siyasi pankart yüzünden Cumartesi günü cezalandırıldı.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi orta saha oyuncusu Park Jong-woo'nun madalya törenine katılmasını yasakladı, bronz madalyasını alıkoydu ve Fifa'dan kendisine disiplin cezası vermesi talebinde bulundu.


Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 13 AĞUSTOS 2012
Çok tanıdık bir siyasi mesele.
Bürokrasiyle yoluna girer umarım.
Çin ve Japonya arasında ada geginliği büyüyor
[Resim: 120418051154_cn_diaoyu_senkaku_304x171_ap.jpg]

Çin Hükümeti Japon siyasetçilerin Doğu Çin Denizi'nde iki ülkenin de hak iddia ettiği adalara planladığı gezinin iptal edilmesini istedi.
Çin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "yasa dışı" olarak nitelenen ziyaretin Çin'in egemenlik haklarını ihlal edeceği belirtildi.

Çin'de Diaoyu, Japonya'da ise Senkaku olarak bilinen adalar iki ülke arasında çok uzun bir süredir gerginlik kaynağı.

Adaların denetimini Japonya'nın elinde.

Japonya, bu hafta adalara çıkan bazı Çinli eylemcileri sınır dışı etmişti.

Tayvan'ın da hak iddia ettiği adalar uluslararası gemilerin geçiş güzergahına yakın bir noktada bulunuyor. Balıkçılık açısından zengin bir bölge olan adalar civarında petrol olduğu da söyleniyor.

100 kişilik bir Japon grubunun teknelerle Pazar sabahı adalara ulaşması bekleniyor.

Japon Hükümeti daha önce gruba adaya çıkma izni vermeyeceğini açıklamıştı.

Adalar konusundaki gerginlik nedeniyle geçmişte iki ülke ilişkileri askıya alınmıştı.

Çin, hemen hemen yerleşimin olmadığı adaların çağlar öncesinden beri topraklarının bir parçası olduğunu vurguluyor.

Japonya ise yerleşim olmadığı için 1890'larda adaları topraklarına kattığını söylüyor.

Eylül 201'da adaların yakınlarında bir Çinli kaptanın gözaltına alınması iki ülke ilişkilerinde büyük krize yol açmıştı.
Kaptan bölgede iki Japon teknesine kasıtlı olarak çarpmakla suçlandı. Ancak Japonya daha sonra kaptana yönelik suçlamaları düşürdü.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 18 AĞUSTOS 2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17