Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Ali Babacan Japonya'da

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Japonya'nın başkenti Tokyo'ya geldi.

Babacan'ı Narita havaalanında Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunç Angılı ve Japon yetkililer karşıladı.

Tokyo'da yarın yapılacak Türk-Japon ekonomi forumuna katılmak üzere ülkeye gelen Babacan, forumun yanı sıra birçok ikili görüşme yapacak.

Babacan'ın dört günlük Japonya ziyareti kapsamında Başbakan Birinci Yardımcısı Osamu Fujimura, Dışişleri Bakanı Koichiro Genba, Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yukio Edano ve Maliye Bakanı Jun Azumi ile görüşecek.

Resmi ziyaretlerin yanı sıra Babacan, birçok Japon şirketinin yetkilisi, finans sektörü temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Van depreminde hayatını kaybeden Japon arama ve kurtarma ekibinden Atsushi Miyazaki için düzenlenen anma törenine katılacak olan Babacan'ın, Japon depreminden en fazla etkilenen bölgeyi de ziyaret etmesi bekleniyor.

Babacan ayrıca, Japonya ulusal basın kulübünde Japon gazetecilerle bir araya gelecek, deprem bölgesine giderek Sendai ve civarındaki Türk ve Japon okulunu ziyaret edecek.
haberler.com
04.12.2011
'Çin ve Japonya rakip değil, iyi komşu ve ortak olmalı'

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkesini ziyaret eden Japonya Başbakanı Noda Yoshihiko'yla bugün başkent Pekin'de bir araya geldi. Wen, Çin ve Japonya'nın birbirlerine rakip değil, iyi komşu ve ortak olmaları gerektiğini belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu'ndan yer alan haberde, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Pekin'de Japonya Başbakanı Noda Yoshihiko'yla görüştüğü bildirildi. Görüşmede uluslararası finans krizinin etkilerinin yayılmaya devam ederek, uluslararası ve bölgesel durumdaki karışıklığın da beklenenin üstüne çıktığına dikkat çeken Wen, Çin ve Japonya'nın meydan okumalarla mücadele etmek ve karşılıklı yarara dayalı ilişkileri derinleştirmek için el ele vermesi gerektiğini söyledi.

Çin Başbakanı tarafların enerji tasarrufu, çevre koruma, yeşil ekonomi, düşük karbonlu ekonomi, yeni ve yüksek teknoloji alanlarındaki işbirliği seviyesini yükseltmesi gerektiğini de kaydetti.

Japonya Başbakanı Noda Yoshihiko ise Japonya ve Çin arasındaki siyasi güvenin arttırılmasının ikili ilişkileri geliştirmenin önemli temeli olduğunu, Çin'in gelişmesinin Japonya'nın da içinde bulunduğu uluslararası toplum için bir fırsat olduğunu ifade etti. Noda Yoshihiko, Japonya'nın Çin'le ekonomi, ticaret, enerji, çevre koruma, finans ve afet sonrası yeniden yapılanma alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğuna işaret etti.

Kore yarımadasındaki gelişmelere ilişkin olarak iki taraf, yarımadada barış ve istikrarın korunmasının ilgili tarafların ortak çıkarlarına uyduğunu, ilgili tarafların diyalog yoluyla yarımadadaki sorunları çözüme bağlamak ve Altılı Görüşmeleri bir an önce yeniden başlatmak için ortak çaba harcaması gerektiğini fikir birliğiyle belirtti.

Görüşmeden sonra iki lider, enerji tasarrufu ve çevre koruma, gençler arasındaki temaslarla ilgili işbirliği belgelerinin imza törenine katıldı.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 25.12.2011
Japonya silah satışı yasağını hafifletiyor

Japonya hükümeti 1967'den beri yürürlükte olan silah ihracatı yasağını gevşetme kararı aldı.

Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, bu kararla Japonya'nın diğer ülkelerle ortak silah geliştirme projelerine girişebileceğini ve insani amaçlı olarak diğer ülkelere askeri teçhizat gönderebileceğini kaydetti.

Karardan Japon silah şirketlerinin de yararlanacağı ve askeri harcamaların düşebileceği belirtiliyor.

Fujimura, uluslararası silah piyasasında koşulların değişmesi nedeniyle yasağın, uygulanmaya konduğu tarihten bu yana ilk kez revize edildiğini söyledi.

Komünist ülkelere yasak devam edecek

Yeni kurallar uyarınca komünist ülkelere silah satışı yasağı devam edecek.

Aynı şekilde Birleşmiş Milletler'in silah ambargosu uyguladığı ülkelerle, çatışmaların yaşandığı bölgelere de silah satılamayacak.

Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, silah satışının söz konusu bölgelerde çatışmaların şiddetlenmesine yol açmaması için dikkatli olacaklarını söyledi.

Silah ihracatı yasağı, Japonya'nın savaş sonrası barış yanlısı anayasasının bir mirası.

Geçmişte, bu yasağa sadece ABD'yle silah teknolojisi paylaşımı için istisnalar getirilmişti.

Japonya'nın diğer ülkelerle silah geliştirme projelerine girişmesinin, savunma harcamalarını aşağı çekeceği belirtiliyor.

Bu adımın, Japon silah şirketlerinin yeni pazarlar bulmasını sağlayabileceği kaydediliyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 27 Aralık 2011
Japonya ile Myanmar Arasında Yakınlaşma

Japonya'nın uzun yıllardır yabancı sermayenin giremediği Myanmar'a yatırım yapmaya başlayacağı bildirildi.

Japonya resmi haber ajansı Kyoto'nun geçtiği habere göre, Japon Dışişleri Bakanı Kemba Koichiro, bazı temaslar için gittiği Myanmar'da mevkidaşı Wunna Maung Lwim ile yatırım görüşmeleri yaptığı öğrenildi. Kemba'nın bu ziyareti ile 9 senedir askıya alınan Japonya-Myanmar ilişkilerini tekrar canlandırdığı bildirildi.

2003 yılında Japonya, Myanmar ile imzalanan Resmi Yatırım Antlaşması'nı (ODA) tek yanlı durdurmuştu. Japonya buna gerekçe olarak Myanmar'daki askeri cuntanın 2003 yılında ünlü demokrasi hareketi lideri Aung San Suu Kyi'nin ev hapsine alınmasını göstermişti. Myanmar'da bulunan Japon Dışişleri Bakanı Kemba'nın Suu Kyi ile ayrıca bir araya geleceği öğrenildi.

Uzmanlar Japonya'nın bu hareketini, Asya'da hızla Yükselen Çin'i dengelemek istediği şeklinde yorumladı. Demokratik seçimlere hazırlanan Myanmar'da Suu Kyi'nin devlet başkanı olmasına kesin olarak bakılıyor. Uzun süre Çin'in desteği ile yönetimi elinde tutan askeri cuntanın sona etmesi ile Myanmar'da Japonya'nın daha da etkin olacağı ön görülüyor.
haberler.com
27.11.2011
Çin, Japon Yetkililerin Tartışmalı Adaları Ziyaretine Tepkili

Çin hükümeti, yerel Japon yetkililerin her iki ülkenin de hak iddia ettiği Doğu Çin Denizi'ndeki adaları ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, başkent Pekin'de bugün yaptığı açıklamada, Japon vatandaşı olan aşırı sağ görüşlü dört kişinin Diaoyu Adaları'na yaptığı çıkarmayı değerlendirerek, ülkesinin bu konu hakkındaki tutumunu açıkladı. Hong Lei, Diaoyu Adaları'nın eski tarihlerden beri Çin'in bölünmez bir parçası olduğunu hatırlatarak, ülkesinin bu adalardaki egemenliğinin tartışılamaz olduğunu vurguladı. Hong Lei, Çin hükümetinin Diaoyu Adaları'nın egemenliğini koruma kararlığının tam olduğunu belirtti.

Çin'in Diaoyu ve Japonya'nın Senkaku adını verdiği ıssız adalar, iki ülke arasında uzun süredir tartışma konusu. Her iki ülke de balıkçılık alanı ve potansiyel hidrokarbon kaynağı zengini adalarının kendisine ait olduğunu savunuyor.

Japon Sahil Güvenlik yetkilileri, Japonya'nın İshigaki şehrinden ikisi yerel avukat toplam dört kişinin bugün tartışmayı adalara gittiğini açıkladı. 4 kişinin şişme botla adaya gittiği ve sahilde 2 saat dolaştıktan sonra geri geldiği ifade edildi. Japonya adalara gitmeyi yasaklarken, polisin olayı soruşturacağı belirtildi.

Pekin ve Tokyo yönetimi, 2008'de tartışmaları adalar yakınlarında ortak doğalgaz çıkarma yönünde anlaşmaya varmıştı. Ancak anlaşmanın uygulanması çok yavaş yürürken, Japonya Çin'in anlaşmayı ihlal ederek bölgede arama çalışması yapmakla suçluyor.
haberler.com
03.01.2012
Japonya, Körfez İşbirliği Konseyi ile Stratejik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Japonya, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.
[Resim: A6S9Z.jpg]
Suudi Arabistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ve beraberindeki heyet bugün Suudi Dışişleri Bakan Yardımcısı Prens Abdülaziz Bin Abdullah Bin Abdülaziz ile bakanlık binasında bir araya geldi. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve geliştirilmesi ele alınırken, ortak önem verilen bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alış verişinde bulunulduğu belirtildi.

Görüşme sonrasında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ve Japonya arasında Stratejik İşbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmayı KİK ülkeleri adına Suudi Dışişleri Bakan Yardımcısı Prens Abdülaziz Bin Abdullah Bin Abdülaziz ile KİK Genel Sekreteri Dr. Abdüllatif El-Ziyaniy, Japonya adına ise Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba imzaladı
haberler.com
Japonya'da İran Endişesi

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, İran gerginliğinin tırmanmasından kaygı duyduklarını söyledi.


[Resim: japonya-da-iran-endisesi-3258250_2427_o.jpg]

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, İran gerginliğinin tırmanmasından kaygı duyduklarını söyledi.

Ortadoğu petrolüne aşırı bağımlılığıyla öne çıkan Japonya'nın bölgeye gönderdiği Dışişleri Bakanı Gemba, ülkesinin İran konusunda tırmanan geriliminden çok endişeli olduğunu belirtirken, diplomatik çözüm çağrısı yaptı. 8 günlük Ortadoğu turu kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret eden Gemba, Abu Dabi'de yaptığı açıklamada sorunların barışçıl yoldan çözülmesi gerektiğine inandığını, Hürmüz Boğazı'nın güvenliğine hiçbir tehdidin yönelmemesi gerektiğini söyledi. Gemba ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri'nden daha fazla petrol için söz istediğini kaydederek, "Japonya'nın ihtiyacı doğrultusunda petrol arzında bir artış talep ettik" dedi.

ORTADOĞUYA BAĞIMLI

Deprem ve tsunami felaketlerinin yarattığı nükleer enerji sorunlarıyla petrolde dışa bağımlılığı doruğa çıkan Japonya, petrol ihtiyacının yüzde 30'unu Suudi Arabistan, yüzde 20'sini Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 10'unu Katar'dan tedarik ediyor. Öte yandan, Japonya'nın petrol ithalatında İran'ın payı yüzde 9 düzeyinde bulunuyor.

Geçen hafta perşembe günü 8 günlük Ortadoğu ziyaretine başlayan Gemba, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinde de petrol arzının güvence altına alınması konusunu görüştü. Japonya Sanayi Bakanı Yukio Edano, geçen hafta yaptığı açıklamada, İran'a yönelik bir amgargoya karşı tüm olasılıkları göz önüne alarak hazırlık yürüttüklerini söylemişti.

ÇİN DE Ortadoğu SEFERİNE ÇIKIYOR

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun 14-19 Ocak günlerinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ı ziyaret edeceği bildirildi. Wen'in ziyaretinde de enerji güvenliği konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Başta Çin, Japonya ve Güney Kore olmak üzere İran petrolünü satın alan Asya ülkeleri, olası ambargonun petrol fiyatlarına ve kendi ekonomilerine olumsuz yansımasından endişe ediyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
"Nükleer Enerjinin Barışçıl Kullanımı Anlaşması"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Japonya ile nükleer işbirliği anlaşmasının baharda imzalanması mümkün" açıklamasının kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, "Sayın bakanımızın söylediği yanlış anlaşıldı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Japonya ile nükleer işbirliği anlaşmasının baharda imzalanması mümkün" açıklamasının kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, "Sayın bakanımızın söylediği yanlış anlaşıldı. Davutoğlu'nun kastettiği anlaşma nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına dair imzalanacak anlaşma" dedi.

Bakan Yıldız, bir haber kanalında konuk olduğu programda, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgazın bedelinin indirilmesinin önemli bir başarı olduğunu belirterek, indirimin alınmaması halinde Türkiye'yi ileride çok zorlayacak etkenlerin söz konusu olabileceğini söyledi.

Anlaşmanın ticari gizliliği nedeniyle indirim oranını açıklamasının mümkün olmadığını ama kamuoyunun bu işten Türkiye'nin kazançlı çıktığını bilmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, "Şimdiye kadar bizim hükümetimizden önce yapılan anlaşmaların orasını burasını düzenlemekle meşgul olduk. Bu indirim bizi Avrupa fiyatlarıyla aynı noktaya getiren bir indirim. Bizden önceki kontratlar gazı Avrupa fiyatlarından daha yükseğe almamıza neden oluyordu. Bu indirimler önemli anlaşmaları kapsayan ve 2025 yılına kadar geçerli olan bir anlaşma. Yani Rusya ile yapılan bu anlaşma Türkiye'nin güçlülüğünü vurgulayan ve altını kalın çizgilerle çizen bir öneme sahip" diye konuştu.

Bakan Yıldız, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bir Japon gazetesinde yer alan nükleer işbirliği anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili açıklamalarının anımsatılması üzerine, Davutoğlu'nun açıklamasının kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Sayın bakanın kastettiği anlaşma nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına dair imzalanacak anlaşmadır. Biz nükleer santral müzakeresine oturduğumuz ülkeyle bu anlaşmayı imzalamak isteriz. Rusya ve ABD ile bu anlaşmaya karşılıklı imza koymuştuk. Komşu ülkelerimizin bazılarıyla da bu anlaşmayı imzaladık ama Japonya ile izamlamamıştık. Sayın Davutoğlu'nun bahsettiği de nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla karşılıklı kullanılmasını içeren anlaşma. Sayın Başbakanımızın yapmayı planladığı Çin gezisinde de bu anlaşmayı Çin ile imzalamayı düşünüyoruz. Açıklamanın santralle anlaşması ile ilgisi yok. Çünkü müzakeresini bizim yürüttüğümüz ve henüz sonuçlandırılmamış bir durumda."

Enerji verimliliğinin önemli bir konu olduğunu, kanunların, yönetmeliklerin ve mevzuatların olmasıyla bu işin bitmeyeceğini, bundan dolayı da enerji verimliliğini günlük hayata yaymak için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Yıldız, Türkiye'nin 2023 yılına kadar enerjide yüzde 20 kadar tasarruf sağlama hedefinin bulunduğunu, bunun başarılacağına inandığını söyledi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'nın "Kardak Krizi"
Japonya hükümeti, Çin ve Tayvan'ın da hak iddia ettiği, yerleşim olmayan bir grup adacığa isim vermeye hazırlanıyor.

[Resim: japonya-nin-kardak-krizi-3271526_4278_o.jpg]

Japonya hükümeti, Çin ve Tayvan'ın da hak iddia ettiği, yerleşim olmayan bir grup adacığa isim vermeye hazırlanıyor.

Japonya hükümeti sözcüsü, 39 ıssız adanın Mart ayı sonuna kadar resmi olarak adlandırılacağını açıkladı.

İsim verilecek adaların dördü, Doğu Çin denizinde Senkaku'da yer alıyor ve Tayvan ve Çin tarafından da üzerlerinde hak iddia ediliyor. Bu adaların durumu, ülkeler arasındaki diplomatik ilişkiler açısından önemli başlıklar arasında yer alıyor.

Japon yetkililer, yeni isimlerin haritalar için kullanılacağını, adacıkların Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinde yer aldığını ve deniz sınırlarının değişmeyeceğini kaydetti. - TOKYO Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya bizim adamız demek için mi isim verecek? burasını anlamadım. bilgi için teşekkürler.. isimlerin ne olacağını gerçekten merak ediyorum..
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17