Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Recep Tayyip Erdoğan & Shinzo Abe | Ortak Basın Toplantısı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe bir araya geldiği toplantıda Sinop'taki Nükleer Santral projesinin 2023'e yetişmesi gerektiğini söyledi.

'ERTUĞRUL 1980' TANITIM FİLMİ İZLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanLinki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. Başbakanı Shinzo Abe'yi Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi. Yapılan ikili görüşmenin ardından Erdoğan ile Abe ortak basın toplantısı düzenledi. Ancak açıklama öncesinde Türk ve Japon ortak yapımı olan "Ertuğrul 1890' filminin ilk 30 dakikalık tanıtım filmi izlendi.

"İSTANBUL'U ZİYARETİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUM"

Tanıtım filminin ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli dostum Abe'yi ve saygıdeğer heyetini güzel İstanbul'umuza ziyaretinden duyduğum memnuniyeti özellikle ifade ediyorum. Bir kez de sizlerin huzurunda kendisine ve heyetine hoş geldiniz diyorum. Hatırlayacağınız üzere kısa bir süre önce 7-8 Ekim 2015 tarihlerinde Japonya'yı ziyaret etmiştim. Bu ziyarette hem imparator Akihito hem de Başbakan Abe ile bir araya gelmek suretiyle ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele almıştık. Ayrıca mevcut işbirliğimizin her alanda daha ilerletilmesine yönelik siyasi iradelerimizi en üst düzeyde teyit etmiştik. Değerli dostumun ziyaretini ben bu iradenin en somut ve güçlü tezahürü olarak görüyorum" dedi.

"İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ TÜM YÖNLERİYLE İSTİŞARE ETTİK"

Abe ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün dostum Başbakan Abe ile yine kapsamlı bir görüşmede bulundum. Gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye Japonya arasındaki ekonomik, ticari bunun yanında özellikle enerjiye dayalı neler yapabiliriz bunları görüşme fırsatımız oldu. Bölgesel sorunları ele alma fırsatımız oldu. Tabii bunun yanında yarın başlayacak olan G20 Antalya Zirvesi'ni de değerlendirme imkanımız oldu. Ticaret, ekonomi ve enerji başta olmak üzere bu ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle istişare ettik" diye konuştu.

"ERTUĞRUL 1890 FİLMİ İLE İLGİLİ TANITIMI İZLEDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün değerli dostumla Türk-Japon dostluğunu konu alan Ertuğrul 1890 filmi ile ilgili hazırlanan 30 dakikalık tanıtımı izledik. Bu vesileyle bu projede hayata geçmesi için çaba sarf eden ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Değerli misafirimizi iki gün sonra G20 Zirvesi için bu kez Antalya'da konuk edişimiz bizim için ayrı bir memnuniyet vesilesidir. Başbakan Abe'nin bu ziyaretini iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum" diye konuştu.

"SİNOP PROJESİNİN 2023'E KADAR BİTMESİNİ ARZU EDİYORUM"

Erdoğan, "Özelikle Japonya ile aramızda gerek Marmaray projesi, gerekse İstanbul-İzmir arasındaki İzmit Körfez Geçişi bunlar şuan da hakikaten geleceğe ve bugüne kurulmuş yönlerimizdir. Bakınız şuanda sadece Marmaray ile şuana kadar taşınan yolcu sayısı 100 milyona ulaşmıştır. Bu kadar önemli bir projeye Türk-Japon imzasıyla mührü vurduk. Büyük önem verdiğimiz stratejik ortaklığımıza da yeni bir ivme ve derinlik kazandırmasını ümit ediyorum. Ziyaretin ülkelerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Çanakkale geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum, inşallah şuanda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da hedefimiz 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlarda geleceğin işaret fişeği olacağını düşünüyorum" dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./13.11.2015
Bir Uçak Krizi de Japonya ve Çin Arasında Patlak Verdi

Türkiye ve Rusya arasındaki uçak krizi devam ederken, Çin'e ait 11 askeri hava aracının Japonya için stratejik öneme sahip adalara yaklaşması iki ülkeyi karşı karşıya getirdi.

[Resim: 14China-Japan.jpg]

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.aponya Savunma Bakanlığı'ndan yayımlanan bildiride, Çin'e ait 11 askeri hava aracının (8 bombardıman, 2 istihbarat ve 1 erken uyarı) dün Miyako ve Okinawa adalarına yaklaşması üzerine hava kuvvetleri jetlerinin acil önleme uçuşu icra ettiği kaydedildi.

BAKANLIK FAZLA BİLGİYE YER VERMEDİ

Bildiride, Çin uçaklarının hava sahasını ihlal etmediği belirtildi. Bakanlık açıklamasında daha fazla bilgiye yer verilmezken, Yomiuri Shimbun gazetesi ise Çin'in bu kadar büyük çaplı bir filoyu Japonya hava sahası civarından uçurmasının "sıradışı" olduğu yorumunda bulundu.

PASİFİK OKYANUSU'NDA TATBİKAT

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, dün Halk Kurtuluş Ordusu'nun Pasifik Okyanusu'nda avcı ve bombardıman uçaklarının da dahil olduğu geniş ölçekli hava tatbikatı gerçekleştirdiğini, tatbikatla uzun menzil muharebe yeteneklerinin test edildiğini duyurmuştu.

İKİ ÜLKEYİ KARŞI KARŞIYA GETİREN ADA

Okinawa adasının güneyinde yer alan bölgede bulunan ve Japonların Senkaku, Çinlilerin Diaoyu olarak adlandırdığı egemenliği ihtilaflı adalar iki ülke arasında ciddi askeri ve diplomatik gerilim kaynağı arz ediyor.

Öte yandan, Perşembe günü Japonya basınında yer alan haberlerde, Savunma Bakan Yardımcısı Kenji Wakamiya'nın Senkaku adalarının idari bakımdan bağlı bulunduğu İshigaki iline giderek, 2019 yılında uygulamaya geçirilecek asker konuşlandırma planı için yerel yönetim desteğini talep ettiği bildirilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./28.11.2015
Japonya Başbakanı Abe Hindistan'da

Japonya ve Hindistan arasında, askeri uçak ve yüksek hızlı tren alımı ve nükleer alanda iş birliğini öngören anlaşmalar imzalandı.

[Resim: modi-and-abe-in-varanasi_650x400_41449922852.jpg]

Hindistan'ı ziyaret eden Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Hint mevkidaşı Narendra Modi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, teknik ayrıntıların sonuçlandırılmasının ardından nihai imzanın atılacağı anlaşmalarla, "iki ülke arasındaki iş birliğinde yeni bir dönem" başlayacağını söyledi.

Abe, Hindistan'ın ekonomik anlamda güç merkezi haline gelme çabalarına tam destek vereceklerini taahhüt ederken, nükleer alandaki işbirliğinin barışçıl hedeflerle sınırlı olacağını söyledi.

Hindistan Başbakanı Modi de, Abe'nin 2014 yılında, gelecek beş yıl için Hindistan'a 35 milyar dolarlık yatırım planından söz ettiğini hatırlatarak, "Birlikte bu planı hızla hayata geçiriyoruz" ifadesini kullandı. 

Modi, Hindistan ve Japonya'nın, bölgede denizlerde güvenliğin teşviki için birlikte çalışacağına işaret ederek, "Anlaşmazlıkların, barışçıl biçimde çözülmesi ve tüm ülkelerin, denizlerle ilgili meselelerde uluslararası hukuka ve normlara uyması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

İki ülke arasındaki anlaşmalar Japonya'nın, Hindistan'a US-2 amfibik uçağı satmasını ve Hindistan'ın yüksek hızlı tren sistemi inşasına teknik ve finansal desteğini öngörüyor. 

Hindistan, 22 nükleer santralle ürettiği 5 bin megavatlık nükleer enerjiyi 2020'ye kadar 20 bin megavata çıkarmayı hedefliyor. 
Japonya, Hindistan'ın beş nükleer deneme yaptığı 1998 yılında bu ülkeye mali yardımı kesmiş ve ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlar 2001 yılında kaldırılmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./12.12.2015
Japonya ve Endonezya Arasında Yeni Anlaşmalar İmzalandı

[Resim: 515387.jpg]

Japonya ve Endonezya, savunma alanında işbirliğini geliştirecek anlaşmalara imza attı.

Japonya Haber Ajansı ve Japonya Dışişleri Bakanlığı kaynakları, iki ülke savunma ve dışişleri bakanlarının Tokyo'da yaptıkları toplantıda, savunma ekipmanları transferi konusunda anlaşma imzalandığını bildirdi.

Toplantıda Güney Çin Denizi başta olmak üzere çeşitli bölgesel meselelerin de ele alındığı kaydedildi. Japonya Dışişleri Bakanlığı sitesinden yapılan açıklamada, Endonezya ile ikili ilişkilerin geliştirilmesinden duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Japonya Savunma Bakanı Gen Nakatani, toplantıdan sonra "Gelecek yıl, Endonezya'nın ev sahipliğinde çok uluslu askeri tatbikat gerçekleştirilecek. Biz de bu tatbikatta kapasitenin ve savunma kurmayları arasında diyaloğun geliştirilmesi bağlamında yer alacağız" ifadesini kullandı.

Her iki ülkenin savunma ve dışişleri bakanlarının katılımı nedeniyle "İki+iki" adıyla anılan toplantı, Japonya'nın Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile yaptığı anlaşma çerçevesinde hayata geçirilen ilk temas olma özelliği taşıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.12.2015
Japonya'da Kuzey Kore Alarmı

[Resim: japonya-da-kuzey-kore-alarmi-7115312.Jpeg]

Japon ordusu, Kuzey Kore'nin balistik füze deneme olasılığına karşı alarma geçti.

Japonya resmi haber ajansı NHK, Japon hükümetinin orduya, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatması halinde füze ülke topraklarına girerse müdahalede bulunması için hazırlıklı olma talimatı verdiğini duyurdu.

Japon ordusunun, alınan karar uyarınca, denetimi artırmak için yere konuşlandırılmış füzesavarların yanı sıra Aegis radar donanımlı destroyerleri konuşlandıracağı kaydedildi.

Tokyo, mart ayından mayıs ayının başına kadar orduya, herhangi bir balistik füzeye karşı hazırlıklı olması için benzer bir talimat vermişti.

Japon hükümeti, Kuzey Kore'de iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin, 36 yıl aradan sonra 6 Mayıs'ta düzenlenen ilk kongresinin ardından, provokasyonda bulunma ihtimalinin düşük olduğu değerlendirmesinde bulunarak 11 Mayıs'ta emri geri çekmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, geçen ay sonunda, Kuzey Kore'nin istediği an nükleer deneme yapabileceğine ve yeni bir orta menzilli füzeyi her an fırlatılmak üzere hazırda beklettiğine inandıklarını söylemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırımlar kararı almıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.05.2016
Japonya'dan Çin'e "Savaş Gemisi" Protestosu

[Resim: japonyadan-cine-savas-gemisi-protestosu,...=rectangle]

Japonya, Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı takımadalar civarına savaş gemisi gönderdiği için Çin'i protesto etti. Çin'in Tokyo Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Sahil güvenlik yetkilileri, adalar civarında Çin donanmasına ait bir fırkateyn görüldüğünü açıkladı.

Japon hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, "Çin'in bölgede tek taraflı olarak gerilimi tırmandıran eyleminden büyük endişe duyuyoruz" dedi.

Japonya Dışişleri Bakan yardımcısı Akitaka Saiki de Japonya'nın protestosunu iletmek için Çin'in Tokyo Büyükelçisi Cheng Yonghua'yı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Doğu Çin Denizi'nde beş ada ve üç kayalıktan oluşan takımadalar, Çin, Japonya ve Tayvan arasında uzun süredir tartışma konusu. Takımadalar, Japonya'da "Senkaku", Çin'de "Diaoyü" ve Tayvan'da da "Diaoyutai" olarak adlandırılıyor.

Japonya takımadaların kendi karasuları içinde bulunduğunu ileri sürüyor ve adaların bulunduğu bölgeye ardı ardına gözetleme gemileri gönderen Çin'i karasularını ihlal etmekle suçluyor.

Söz konusu adalar yakınlarında devriye gezen Japon ve Çin gemileri, sık sık birbirlerine uyarı gönderiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.06.2016
Yasukuni Tapınağı Japonya-Çin İlişkilerini Gerdi

[Resim: yasukuni_9357.jpg]

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın, iki Japon bakanın tartışmalı Yasukuni Tapınağı'na yaptığı ziyareti şiddetle kınadığı bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, düzenlediği basın toplantısında, "Japonya Kabine'sinden bakanların savaş suçlularını şereflendiren ve saldırı savaşını güzel gösteren Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi Japonya'nın geçmişindeki tarihi bir meseleye bir kez daha hatalı yaklaştığını göstermiştir." dedi.

Tokyo yönetiminin geçmişteki saldırgan tarzıyla şimdi dürüstçe yüzleşmesi ve benzer meselelerde sorumluluk alması gerektiğini ifade eden Sözcü Lu, Japonya'nın somut hamleler yaparak Asya'daki komşularının ve uluslararası toplumun güvenini kazanmasının önemini vurguladı.

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanı Sanae Takaiçi ve 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Tamayo Marukawa'nın ziyaretiyle ilgili konuşan Lu, 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 71. yıl dönümünün kutlandığı Japonya'da Başbakan Şinzo Abe'nin, Yasukuni Tapınağı'na gönderdiği adak ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Eylül ayı başında Çin'de toplanacak G-20 zirvesinde iki ülke liderinin bir araya gelmesi bekleniyor.

[Resim: yasukuni1_9544.jpg]

YASUKUNİ TAPINAĞI

Japonca'da "Barış Ülkesi" anlamına gelen "Yasukuni" Tapınağı 1869'da inşa edilmişti.

Şinto inanışına göre tapınak, savaşlarda "ülkesi için kendini feda etmiş 2 milyon 446 bin kişinin kutsanmış ruhuna" ev sahipliği yapıyor.

Tapınak keşişleri, 1978'te İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın başbakanlığını yapan ve savaşın ardından suçlu bulunarak idam edilen Hideki Tojo ile 13 adamını gizlice kutsal kabul etmişlerdi.

Japonya'nın en uzun süre tahtta kalan ve 1989'da hayata veda eden İmparatoru Hirohito, keşişlerin 14 savaş suçlusunu "kutsal" kabul ettiğini öğrendikten sonra bir daha Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmemişti. Hirohito'nun oğlu İmparator Akihito da tapınağı ziyaret etmiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.08.2016
'Seks Kölesi' Heykeline Tepkili Japonya, Güney Kore'deki Elçisini Çekti

[Resim: _93294462_9dc0642d-8119-4d39-beef-98c5af2716d8.jpg]

Japonya, İkinci Dünya Savaşı'ndaki "seks köleleri"ni anmak için yapılan bir heykel nedeniyle Güney Kore'nin başkenti Seul'deki büyükelçisini ve Busan kentindeki konsolosunu geçici olarak geri çekti. Tokyo yönetimi ayrıca iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek için yapılan görüşmeleri de dondurdu.

Heykel, geçen ay aktivistler tarafından Güney Kore'nin Busan kentindeki Japonya Konsolosluğu önüne yerleştirilmişti.

Güney Kore yıllardır İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın askeri genelevlerinde çalışmaya zorlanan Koreli kadınlar için tazminat talep ediyor.

Japonya ise heykelin iki ülke arasında 2015'te varılan anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ediyor. Anlaşmada, Japonya'nın ödediği tazminatın meseleyi nihai ve geri dönülemez bir şekilde kapattığı hükmü yer alıyordu.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Cuma günü yaptığı açıklamada, "İki ülkenin de anlaşmalarından gelen yükümlülüklerine uyması gerekir" dedi.

46'sının hayatta olduğu sanılıyor

Bir buçuk metre yükseklikteki bronz heykel genç, ayakları çıplak bir kadını bir sandalyede otururken tasvir ediyor. Heykel kısa süre içinde, kadınlar tarafından karşılaşılan zorluklar ile Japonya'dan gerekli özür ve tazminatın gelmediğine yönelik algının sembolü oldu.

O dönem sayıları 200 bine ulaştığı tahmin edilen seks kölelerinin çoğu Koreliydi. Geri kalanları ise Çin, Filipinler, Endonezya ve Tayvan'dan geliyordu.

Bu konu, iki ülke arasında uzun süredir gerginliğe neden oluyor. O dönemin mağduru olan kadınların her geçen yıl yaşlanıp ölmesiyle birlikte konu daha da fazla tartışılır hale geldi.

Bugün Güney Kore'de o dönemde "seks kölesi" olan 46 kadının kaldığı tahmin ediliyor.

Japonya tazminat ödemeyi kabul etmişti

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Japonya Büyükelçiliği'nin önünde de çok meşhur bir heykel var.

Koreli aktivistler Busan'daki heykeli 28 Aralık günü yerleştirdi. Amaçları bir yıl önce Güney Kore ve Japonya arasında varılan anlaşmayı protesto etmekti.

[Resim: _93285156_statue.jpg]

Anlaşmaya göre Japonya özür dilemiş ve bir Koreli kadın vakfına 1 milyar yen (yaklaşık 8,6 milyon dolar) tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Fakat aktivistler, bu anlaşmanın mağdurlara danışılmadan yapılmasını, Japonya'nın yasal sorumluluğunu kabul etmemesini ve tazminatın doğrudan mağdurlara verilmemesini protesto ediyor.

Busan polisi heykeli hemen yerinden kaldırsa da heykelin geri getirilmesi için toplumdan büyük bir baskı vardı.

Olaydan günler sonra Japonya Savunma Bakanı'nın bir savaş mabedini ziyaret etmesi üzerine Koreli yetkililer heykelin geri koyulmasına izin verdi.

Japonya daha önce de Seul'deki elçiliği önündeki heykelin Birleşmiş Milletler bünyesinde hazırlanan 1961 tarihli Viyana Sözleşmesi'nin ihlal ettiği gerekçesiyle yasadışı olduğunu iddia etmişti.

Sözleşmeye göre ev sahibi ülkeler, topraklarındaki diplomatik temsilciliklerin çevrelerini korumakla yükümlü.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.01.2017
Japonya’da İmparator Akihito İçin İstisnai Uygulama

[Resim: thumbs_b_c_41218b296a1a8c75f6830e954bb21...g?v=104825]

Japon İmparatoru Akihito'nun tahtan çekilebilmesi için tek seferlik bir muafiyet uygulanmasını öngören düzenleme yapılacak.

Japonya, 83 yaşındaki İmparator Akihito’nun gelecek yıl tahtan çekilebilmesi için yasal düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor.

BBC'nin haberine göre, Japon hükümeti, geçen yıl ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle artık tahtan çekilmek isteğini ima eden İmparator Akihito'nun yerine oğlu Veliaht Prens Naruhito'nun tahta çıkması için yasal düzenleme yapacak.

Kabine Baş Sekreteri Yoşihide Suga, Başbakan Şinzo Abe'nin atadığı 6 kişilik danışma komisyonunun ekim ayından bu yana konuyla ilgili çalışmalarda bulunduğunu açıkladı.

Komisyonun raporunu sunmasının ardından imparatorun tahtan çekilmesine olanak tanımak amacıyla tek seferlik bir muafiyet uygulanmasını öngören düzenleme yapılacak.

Düzenlemeyle, ülkede imparatorların “tahttan çekilmesine” izin vermeyen yasa değiştirilmeden İmparator Akihito'nun tahtı oğluna devretmesinin yolu açılacak. Bu durumda İmparator Akihito’nun 31 Aralık 2018’de tahttan çekilmesiyle 1 Ocak 2019'da 56 yaşındaki Veliaht Prens Naruhito tahta çıkacak.

Yaklaşık 2 bin 600 yıllık krizantem tahtın 125. varisi Akihito, babası Hirohito’nun 1989 yılında hayatını kaybetmesiyle tahta çıkmıştı. Siyasi açıklamalar yapmayan Akihito, geçen yıl ağustos ayında “yaşlılığı vazifelerine engel olduğu” gerekçesiyle tahttan çekilmeyi ima eden bir konuşma yapmıştı. Prostat kanseri hastası olduğu 2002 yılında teşhis edilen Akihito, 2012 yılında kalp ameliyatı geçirmişti.

Japonya'da son iki yüzyılda herhangi bir imparator tahttan çekilmemişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.01.2017
Trump: Japonya'nın Yüzde 100 Arkasındayız

[Resim: trump%20abe%20reuters.JPG?itok=adu1DoRl]

ABD Başkanı Trump, balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye karşı Japonya'nın "yüzde 100 arkasında" olduklarını söyledi. Güney Kore'ye göre de füze denemesi "provokasyon".

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye resmi ziyaret yapan Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Florida eyaletinde, Kuzey Kore'nin balistik füze denemesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Kore'nin son adımıyla ilgili net ifadelerin kullanıldığı kısa basın toplantısında Trump, ABD'nin Japonya'ya olan desteğini bir kez daha vurgulayarak, "Amerika Birleşik Devletleri, büyük müttefiki Japonya'nın yüzde yüz arkasındadır" ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Abe ise Kuzey Kore'nin füze denemesiyle ilgili, "Kuzey Kore'nin son füze denemesi kesinlikle kabul edilemez. Kuzey Kore, Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararlarına tamamıyla uymalıdır" dedi. Abe, Trump'ın kendilerine Kuzey Kore konusunda "güvence" verdiğini de ifade etti.

Trump'ın Cuma günü Beyaz Saray'da ağırladığı Abe, İngiltere Başbakanı Theresa May'den sonra Trump yönetiminin konuk ettiği ikinci yabancı devlet temsilcisi olmuştu. Başkent Washington'daki görüşmelerin ardından iki lider, Trump'ın bazı hafta sonlarını geçirdiği Florida'nın Palm Beach kentindeki rezidansına gitmişlerdi.

Kore'nin füze denemesini Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ABD seyahati sırasında yapması hem ABD'ye hem de Japonya'ya karşı gövde gösterisi olarak görülüyor.

Kuzey Kore'den füze denemesi

[Resim: kuzey%20kore%20fuze%20deneme%20reuters.JPG]

ABD Stratejik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, füze atışının Kuzey Kore’den Japon Denizi’ne doğru ABD yerel saatiyle 4:55’te gerçekleştiği belirtildi. Kuzey Kore tarafından atılan füzenin Kuzey Amerika’ya yönelik herhangi bir tehdit oluşturmadığına vurgu yapılan açıklamada, gelişmelerin yakından takip edildiği ifade edildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında da, füzenin yerel saatle 08.00'de Kuzey Pyongan kentinden fırlatıldığı ve yarımadanın doğusuna doğru yaklaşık 500 kilometre mesafe katettiği belirtildi. Yonhap ajansının haberinde adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli askeri bir yetkili, fırlatılan füzenin kısa veya orta menzilli balistik füze olabileceğini ancak bunun henüz netleştirilemediğini açıkladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü füze denemesini "provokasyon" olarak nitelendirdi. Güney Koreli Sözcü, "Hükümetimiz bu yılın ilk balistik füze denemesini kınıyor. Bu sadece BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlâli değil aynı zamanda Kore yarımadasının barışı ve güvenliği için de büyük bir tehdit. Kuzey Kore'nin provokasyonları Kim Jong Un rejiminin ne kadar mantıksız hareket ettiğini gösteriyor" dedi.

ABD'li yetkililer Trump yönetiminin Kuzey Kore'den "benzer bir provokasyon daha beklediğini" söyledi. Kuzey Kore'ye verilecek cevap için birçok seçeneğin düşünüleceğini ancak atılacak adımların gerilimi daha da tırmandırmaması için çalışılacağı belirtildi. Seçenekler arasında ekonomik yaptırımlar, Kore yarımadası ve çevresindeki Amerikan deniz ve hava askeri gücünün artırılmasıyla yeni füze savunma sistemleri yerleştirilmesi var.

Geçen yıl başarısız olan füze denemelerine rağmen askeri uzmanlar, Kuzey Kore'nin silahlarını geliştirmekte olduğuna dikkat çekiyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yeni yıl konuşmasında kıtalararası balistik füze testini her an yapabileceklerini açıklamıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.02.2017
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17