Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Japonya ile Güney Kore Arasında Üst Düzey Görüşme Yapılacak 

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin 2 Kasım’da üst düzey görüşme yapacağı kararlaştırıldı.

[Resim: 20150622170611.png]

Güney Kore’de gelecek hafta Güney Kore-Japonya-Çin’in 3’lü zirvesi düzenlenecek. Güney Kore Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk’ten verilen bilgiye göre, Koreli lider Park Geun-hye ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin 2 Kasım’da üst düzey bir görüşme yapacağını bildirdi. Aynı zamanda Japonya’nın devlet kanalı NHK ise bu yönde bir haber yayınladı. 

Son bir haftadır ikili zirvenin olup olmayacağı belli değildi. Güney Kore tarafı Japonya’ya böyle bir görüşme teklifinde bulunduklarını bildirirken, Japonya ise böyle bir görüşme teklifinden haberdar olmadıklarını ifade etmişti.

Güney Kore ile Japonya en son 2011 yılında üst düzey görüşme yapmıştı. İki tarafta da yönetimler değişmiş olmasına rağmen Dokdo Adası sorunu gibi nedenlerden dolayı Park ve Abe iki bir üst düzey görüşme yapamamışlardı. İki lider, en son yapılan APEC toplantısı ve 2014’te yapılan G20 zirvesine katılmalarına rağmen ikili görüşme gerçekleştirmemişlerdi.

Alıntıdır:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./28.10.2015
Güney Kore, Japonya ve Çin Üçlü Zirvede Bir Araya Geldi

Güney Kore, Japonya ve Çin liderleri, üç yıllık aranın ardından ilk kez Seul'de bir araya geldi.

[Resim: _86432719_029911525-1.jpg]


Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Çin Başbakanı Li Kıçiang ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, zirvede ülkeleri arasındaki diyaloğu geliştirme, tarihten ve toprak anlaşmazlıklarından kaynaklanan ilişkileri düzeltme kararı aldı. 

Zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada, "Taraflar, tarihle yüzleşip geleceğe odaklanarak ilişkilerini geliştirmeye çalışmak konusunda fikir birliği sağlamıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer silah programıyla ilgili uluslararası görüşmelere "barışçıl bir biçimde" yeniden ivme kazandırma konusunda da anlaşmaya varıldığı kaydedildi.    

Park, Li ve Abe, ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek için çaba harcama konusunda da uzlaştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Park, zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında, "Ülkelerimizin, barış içinde geleceğe ilerleyebilmek için geçmişle yüzleşmeleri gerekmektedir" dedi. 

Güney Kore, Çin ve Japonya arasındaki son zirve 2012'de yapılmıştı. Üçlü toplantılar, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, başkent Tokyo'da savaşlarda ölen 2,5 milyon kişinin anısına yapılan Yasukuni Tapınağı'na ziyareti ve Çin'in Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar üzerinde hak iddia etmesi üzerine askıya alınmıştı.  

Park ve Li, dün yaptıkları görüşmede, yıl sonuna kadar ülkeleri arasında serbest ticaret imzalanması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Liderler, Güney Kore'den Çin'e yiyecek ihracatının artırılması ve özellikle robot alanı olmak üzene sanayide işbirliğini pekiştirmek için birlikte çalışma konusunda da uzlaşmaya varmıştı. 

Park, pazartesi günü de Abe ile bir araya gelecek.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./01.11.2015
Güney Kore ile Japonya Zirvesinde Cinsel Köleler Konusunda Gelişme

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bugün başkent Seul’de bir araya geldi.

[Resim: guney-kore-ile-japonya-zirvesinde-cinsel...26_x_o.jpg]

Güney Kore ile Japonya, 4 yılı aşkın bir süreden sonra ilk defa üst düzey bir görüşme yaptı. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bugün başkent Seul’de gerçekleştirdiği görüşmede ana gündem maddesi 2. Dünya Savaşı sırasındaki cinsel kölelerin durumu oldu. Güney Kore tarafı, Japon hükümetinin bu kölelere tazminat ödemesi gerektiğini düşünürken, Japonya ise 1965 yılında yapılan anlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki tüm tazminat sorunlarının çözüldüğünü ileri sürüyor.

Kore’deki Deahan İmparatorluğu’nu kendine bağlayan bir anlaşmayla 1910 ila 1945 yılları arasında Kore Yarımadası’nı topraklarına katan Japonya ile 1948 yılında kurulan Güney Kore arasında 1965 yılına kadar herhangi bir diplomatik ilişki kurulmamıştı. Soğuk Savaş sırasında ABD’nin baskısı ile Güney Kore ve Japonya aynı masaya oturmuş, savaş tazminatı 300 milyon dolar olarak kararlaştırılmıştı. O tarihten itibaren iki ülke arasında ilişkiler her geçen gün gelişirken, 1991 yılında 2. Dünya Savaşı sırasında cinsel köle olarak kullanılan bir Koreli ninenin yaşadıkları hakkında basına itirafta bulunmasıyla, cinsel kölelerin durumu iki ülke arasında bir anda sorun haline dönüştü.

Güney Kore, Japonya’nın bu ninelere ve akrabalarına tazminat ödenmesi gerektiğini düşünürken, Japonya 1965 yılında imzalanan anlaşmadaki ‘iki ülke arasındaki tüm ekonomik sorunlar bu tazminat ile sonsuza kadar çözülmüştür.’ maddesine atıfta bulunarak söz konusu tüm ekonomik çözümlemenin o anlaşma ile yapıldığını ileri sürüyor.

Bugün gerçekleştirilen ikili görüşmede küçük de olsa söz konusu mesele üzerinde gelişme sağlandı. Güney Kore ileri sürdükleri tazminat konusunda geri adım atmadıklarını tekrar etti. Japonya tarafı da tazminat konusundaki görüşlerinde bir değişiklik yaşanmadığını ifade etti. Fakat, bu görüşme ile Japonya tarafı iki ülke arasındaki cinsel kölelerin durumunun bir sorun teşkil ettiğini kabul ederek, bu sorunun çözümü için gayret edecekleri yönünde görüş bildirdi. 

Uzmanlar, Güney Kore-Japonya zirvesinin beklenilenin üzerinde başarılı geçtiğini düşünüyor. Japonya’da iktidara gelen muhafazakar Liberal Demokrat Parti ile kaydedilen bu küçük gelişmenin aslında büyük bir kazanç olduğunu düşünen Güney Koreli analizciler, ilerleyen süreçte söz konusu sorunun kademeli olarak çözüleceğini öngörüyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./02.11.2015
Japonya'dan İki Türk'e 'Yükselen Güneş ve Kutsal Hazine' Nişanları

Japonya Hükümeti; ülkenin gelişimine önemli katkıları olan ve sonbahar döneminde 89 yabancı kişi olarak belirlediği nişan verilecekler listesine iki Türk vatandaşın ismini de ekledi.


1987-1991 yılları arasında Tokyo Büyükelçiliği yapan Umut Arık ile Japonya Büyükelçiliği’nin 37 yıllık personeli İnci Güralp’ın 'yükselen güneş ve kutsal hazine nişanı' ile ödüllendirilmesine karar verildi.

Japonya Hükümetinin her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde iki kez takdim ettiği nişanlara sonbahar dönemi için 3 bin 965 Japon vatandaşı ile 89 yabancı ülke vatandaşı layık görüldü. 

Yabancılar arasında bulunan Büyükelçi Umut Arık’a; iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine ve karşılıklı anlayışın güçlendirilmesine önemli katkısı nedeniyle ‘altın ve gümüş yıldızı-yükselen güneş nişanı’ takdim edilecek. 

37 yıldır Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliğinde yerel personel olarak çalışan İnci Güralp’e de katkılarından dolayı ‘altın ve gümüş ışıklar-kutsal hazine nişanı’ takdim edilecek. 

Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.) Modern Diller Bölümünde Japonca öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Michiko Wakui Şendil de Japoncanın eğitimine ve yaygınlaştırılmasına katkısı nedeniyle 'altın ve gümüş ışıklar-kutsal hazine' nişanı ile onurlandırıldı.

Japonya Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre; nişan tevdi töreninin Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlandı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.11.2015
Japonya Vietnam'a Gemi Gönderdi

Japonya'nın, Güney Çin Denizi'nde devriye gezmesi için Vietnam'a iki gemi gönderdiği bildirildi.


Japonya'nın, ihtilaflı Güney Çin Denizi'nde devriye gezmesi için Vietnam'a iki gemi gönderdiği bildirildi. 

Kyodo haber ajansının haberine göre, Japonya, ülkenin emniyet kapasitesini güçlendirmesi için Vietnam sahil güvenliğine ikinci el balıkçı gemisi temin etti.

Vietnam'ın doğu sahilindeki Danang kentine ulaştığı kaydedilen gemilerin, devriye gemisi olarak yenileneceği belirtildi.

Japonya ve Vietnam arasındaki ayni yardım anlaşması çerçevesinde gönderilen gemilere iki gemi daha ekleneceği ifade edildi. Gemilerin, iki ülke arasında 2014'te imzalanan ve Japonya'nın Vietnam'a gerektiğinde altı gemi vermesini öngören yardım anlaşması uyarınca gönderildiği kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.11.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Saito'ya Geçmiş Olsun Telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Waseda Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı takdim edilmesi töreni öncesi kalp rahatsızlığı geçiren üniversite öğrencisi Daiki Saito'nun babasını aradı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Waseda Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı takdim edilmesi dolayısıyla düzenlenen tören öncesi, kalp rahatsızlığı geçiren üniversite öğrencisi Daiki Saito'nun babası Kojiro Saito'yu arayarak "geçmiş olsun" dileklerini iletti. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan, bugün Kojiro Saito'yu telefonla arayarak oğlu Daiki Saito'nun geçirdiği kalp rahatsızlığından duyduğu üzüntüyü ifade etti. Baba Saito'nun, oğlunun hayati tehlikeyi atlattığını söylediği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da memnuniyetini dile getirdiği ve şifa dileğinde bulunduğu belirtildi. 
Kojiro Saito'nun telefonda, yoğun programına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmesinden çok etkilendiğini belirterek, şükranlarını ifade ettiği bildirildi. 

"Cumhurbaşkanlığı ekibinin yaptığı kalp masajı oğlumun hayatını kurtardı"

Oğlunun Waseda Üniversitesi'nde değil, dışarıda kalp krizi geçirmiş olması durumunda muhtemelen yaşamını kaybedeceğini ifade eden Kojiro Saito, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ekibinin yaptığı kalp masajının oğlunun hayatını kurtardığını anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6-9 Ekim'de Japonya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu ziyarette kendisine ülkenin saygın yükseköğretim kurumları arasında yer alan Waseda Üniversitesi tarafından törenle, "Fahri Doktora" unvanı verilmişti. Tören başlamadan önce yapılan son provada, Edebiyat Bölümü 1. sınıf öğrencisi ve üniversitenin bando kulübü üyesi Daiki Saito, aniden rahatsızlanarak yere yığılmıştı. Saito'ya ilk müdahale, tören için salonda bulunan Cumhurbaşkanlığı ekibi tarafından yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören sonrası Saito'ya geçmiş olsun dileklerini ileterek, durumu hakkında yetkililerden bilgi almıştı. 

Muhabir: İlhan Toprak

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.11.2015
Asean Savunma Bakanları Toplantısı

KUALA Japonya ve Çin savunma bakanlarının, bugün yaptıkları toplantıda deniz ulaşım sistemlerini geliştirme konusunu ele aldıkları bildirildi.

[Resim: asean-savunma-bakanlari-toplantisi_1910149_720_400.jpg]


Japonya ve Çin savunma bakanlarının, bugün yaptıkları toplantıda deniz ulaşım sistemlerini geliştirme konusunu ele aldıkları bildirildi.

Kyodo Ajansının haberine göre, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde bir araya gelen Japonya Savunma Bakanı Gen Nakatani ve Çinli mevkidaşı Çang Vançuan, deniz ulaşım mekanizmalarını geliştirme sürecini hızlandırmaya karar verdi.

İki bakan, görüşmenin ardından yaptıkları basın toplantısında, Çin'in Doğu ve Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetleriyle ile ilgili soruya yorum yapmak istemediklerini ifade etti. 

ASEAN ülkelerinin savunma bakanlarının yanı sıra ABD, Çin, Rusya, Japonya, Güne Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan savunma bakanlarının katıldığı toplantının ardından ortak deklarasyon yayınlanmamıştı.  

Ortak deklarasyonun, ABD'nin girişimiyle deklarasyon taslağına konulan "Güney Çin Denizi'nde suni adaların inşası" ifadesine karşı çıkan Çin'in ASEAN ülkeleri nezdindeki lobisi sonucu yayınlanmadığı belirtilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./04.11.2015
3. dünya savaşının gelmekte olduğunu fark ettiler, kendilerini sağlama almaya çalışıyorlar gibi.
Abe'den Türkiye Ziyareti

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 13-14 Kasım'da Türkiye'ye gelecek.

[Resim: 132500.jpg]

Japonya Başbakanı Shinzo Abe Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun davetiyle 13-14 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye'ye bir çalışma ziyaretinde bulunacak.

Ziyaret çerçevesinde, ayrıca Başbakan Davutoğlu 14 Kasım 2015 tarihinde konuk Başbakan Abe’yle birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) ile Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) tarafından düzenlenecek Türkiye-Japonya İş Forumu’na iştirak edecekler.

Ziyaret sırasında yapılacak görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi imkanları yanısıra, bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.  
Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./11.11.2015
Japonya Başbakanı Abe'den 2023 Hedefine Tam Destek

Bu yılki G20 Liderler Zirvesi’ne evsahipliği yapan Türkiye’yi içtenlikle kutluyorum. Antalya’daki G20 Liderler Zirvesi’nin başarıya ulaşması için ben de oturum başkanlığını yürütecek olan Sayın Erdoğan’a her yönden destek olmak isterim.”

[Resim: 1447377854023.jpg]

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, sadece Sabaha konuştu:

Soru: Öncelikle bu ziyaretinizden neler beklediğinizi sormak istiyoruz. Türkiye ile Japonya arasındaki 125 yıllık dostluk ilişkilerini esas alarak, gelecekteki plan ve beklentilerinizin neler olduğunu öğrenebilir miyiz? Türkiye'de nükleer santral projesi başta olmak üzere, büyük altyapı projelerinden akademik ve kültürel değişimlere kadar geniş alanlarda çeşitli projelerden söz etmek mümkün. Bu konularla ilgili somut fikir ve düşüncelerinizi alabilir miyiz? 

Abe: Bu yıl, 1890 yılında Japonya açıklarında meydana gelen Ertuğrul Fırkateyni kazasının 125. yıldönümü ve 1985 yılında Tahran'da mahsur kalan Japonların kurtarılarak Türkiye'ye getirilmesinin de 30. yıldönümü olması dolayısıyla kutlanması gereken bir yıldır. Bu özel yılda, geçen ay Japonya'da Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Ardından henüz bir ay geçmeden, bu kez ben Başbakan olarak Türkiye'yi üçüncü defa ziyaret ediyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Yakın ilişkiler tesis etmiş liderlerin karşılıklı ziyaretleri yoluyla Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin atılım yaparak gelişeceği kanaatindeyim. Bu defaki Türkiye ziyaretim sırasında, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile gerçekleşecek görüşmede çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunacağım. Ayrıca Japon iş dünyasının liderlerinin de katılımıyla gerçekleşecek 'Türkiye- Japonya İş Forumu'na Başbakan Sayın Davutoğlu ile birlikte katılacağız. İki ülkenin lider girişimcilerinin bir araya gelerek, ekonomi ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin fikir alışverişinde bulunmaları öngörülen bu forumun, Japonya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da yaygınlaştırılmasına vesile olmasını temenni ederim. Japonya, Sinop'ta kurulacak Nükleer Santral başta olmak üzere, İzmit Körfez Köprüsü gibi Türkiye'nin simgesi olacak büyük altyapı projelerine etkin biçimde işbirliği sağlamaktadır. Bundan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına yönelik olarak, köprü, elektrik santrali, hastane, hızlı tren hattı ve iletişim uydusu gibi Türkiye'nin kalkınması bakımından öncelikli pek çok projeye Japon girişimcilerin teknolojileriyle katkıda bulunmalarını temenni ediyorum. Ayıca, Ertuğrul Fırakteyni kazası ile Tahran'da mahsur kalan Japonların kurtarılarak Türkiye'ye getirilmesini konu alan Japon-Türk ortak yapımı sinema filmi "Ertuğrul 1890"ın tanıtım etkinliğine katılarak iki ülkenin dostluk ve işbirliği ilişkilerini daha da güçlendirmek arzusundayım. Filmde de ifade edildiği üzere, denizde uzatılan yardım eline müteşekkir olan Türkiye bu iyiliğe doksan beş yıl sonra gökyüzünde karşılık vermiştir. Ayrıca, son yıllarda Büyük Doğu Japonya Depremi ve Türkiye'deki Van Depreminde karşılıklı özverili yardımlar yapılmıştır. İki ülke halkları arasındaki derin dostluk bağı temelinde, Japonya ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin giderek daha da gelişeceğine inanıyorum. İstanbul Belediyesi, benim memleketim olan Shimonoseki ile tesis etmiş olduğu kardeş şehir ilişkisini kırk yıldan bu yana sürdürmektedir. Shimonoseki Belediyesi'nin teknik desteği ve Türklerin çabasıyla İstanbul'da kurulan Baltalimanı Japon Bahçesinin, bu defa her iki tarafın gayretleriyle güzelleştirilip, yenilenmesi vesilesiyle düzenlenecek açılış törenine katılacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İki ülke arasındaki kültürel ve sosyal etkileşimin gücü yalnız Baltalimanı Japon Bahçesi örneğiyle sınırlı değildir. Bu yıl hem Japon hem de Türk vatandaşlarının Nobel ödülü almaları, iki ülkenin bilim ve teknolojide sahip oldukları yüksek düzeyin göstergesidir. Halihazırda görüşmeleri sürdürülmekte olan Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Türkiye'de kurulması suretiyle, ülkelerimiz arasındaki akademik değişimin ve geleceği emanet edeceğimiz genç nesillere yönelik değişim programlarının daha da güçlendirilmesini temenni ediyorum.

G20'YE HAZIR

Soru: Türkiye'de gerçekleştirilecek olan G20 Zirvesi'nde Japonya'nın hedefleri nelerdir? Sizce 2016'da dünya gündeminin en önemli maddeleri neler olacaktır? Özellikle, gün geçtikçe daha da karmaşık hal alan Suriye sorunlarının politik çözümleri için, Japonya Hükümeti olarak ne tür bir yaklaşım sergileyeceğiniz konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz? 

Abe: Bu yılki G20 Liderler Zirvesi'ne evsahipliği yapan Türkiye'yi içtenlikle kutluyorum. Antalya'daki G20 Liderler Zirvesi'nin başarıya ulaşması için ben de oturum başkanlığını yürütecek olan Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'a her yönden destek olmak isterim. G20 Liderler Zirvesi'nde, dünya ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine yönelik olarak her ülkenin konuyu daha güçlü biçimde ele alması ve dayanışma sağlamasının gerekliliğini vurgulayacağız. Ayrıca "yüksek kalitede altyapı yatırımlarının" sağlam ve kapsamlı büyümenin gerçekleştirilmesi bakımından taşıdığı öneme dikkat çekmek isteriz. 2015'te dünya gündeminde olan iklim değişikliği konusunda, bu ayın sonunda Paris'te düzenlenecek COP21 İklim Konferansı'nda, tüm ülkelerin katılacağı yeni bir uluslararası çerçeve üzerinde mutabakat sağlanabilmesi için, G20 liderlerinin güçlü mesajlar vermelerinin önemli olduğu kanaatindeyim. Suriye'nin durumuna ilişkin olarak, insani şartların kötüleşmesi ve bu durumun uzuyor olmasından dolayı son derece endişe duymaktayız. İki milyondan fazla Suriyeli mülteciyi kabul eden Türkiye'ye içten şükranlarımı sunarım. Japonya da, Türkiye'nin kabul etmiş olduğu mültecilere yardım amacıyla, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu gibi uluslararası kuruluşlar ile Japon sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla on beş milyon (15.000.000) ABD Dolarını aşkın yardımda bulunmuştur. On milyonu aşkın Suriyeli mülteciye, ülkesinde yerinden edilmiş kişilere ve evsahibi topluluklara yönelik yardımların kesintisiz sürdürülmesi suretiyle durumun kötüleşmesinin önüne geçilmesi önemlidir. Gözle görülen sorunlarla ilgilenilmesinin yanı sıra,mülteci akışına sebep olan temel sorunların çözümlenmesi amacıyla, toplum refahının istikrara kavuşmasını ve yeniden yapılanmayı destekleyecek insan gücünün yetiştirilmesi önem arzetmektedir. Japonya,'ortalama doktrininin en iyisi olduğu' görüşüyle, gıda ve ilaç gibi insani yardımlar sağlamanın yanı sıra, altyapının onarımı ve insan gücünün yetiştirilmesinin desteklenmesine gayret etmektedir. Suriye krizinin ortaya çıkmasından bu yana Japonya'nın Suriye ve çevre ülkelere sağladığı yardımların toplam tutarı bir milyar yüz milyon (1.100.000.000) ABD Dolarını aşmıştır. Bu yardımlar yalnızca sağlık, hijyen, gıda gibi kısa vadede gerekli destekleri değil, kadın, çocuk ve eğitim gibi orta ve uzun vadede ihtiyaç duyulan destekleri de kapsamaktadır. Siyasi sürece ilişkin olarak, siyasi çözümün temelini, Suriyelilerin inisiyatifindeki değişim sürecini belirleyen 2012 Cenevre Bildirisi'nin oluşturduğu kanaatindeyiz. 30 Ekim'de ilgili ülkeler tarafından açıklanan ortak bildirinin de, bu yönde olduğu anlaşılmaktadır. Japonya, birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu düşündüğü insani yardımlara ve siyasi diyaloga katkı sağlamayı sürdürecektir.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./13.11.2015
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17