Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
(07-29-2013, Saat:12:07 AM)Toruga Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya, 66 Yıl Sonra Ordusunu Yeniden Kuruyor

Japonya, Çin ve Kuzey Kore tehdidine karşı ordusunu yeniden kuruyor. Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana tam anlamıyla bir ordusu bulunmuyor.

Pasifik ve Güney Çin Denizi'nde Çin ve Kuzey Kore ile rekabete giren Japonya, ikinci Dünya Savaşı'nda tamamen yok olan ordusunu 66 yıl sonra yeniden canlandırma ve yapılandırma kararı aldı. Yıl sonuna kadar kesinleşmesi beklenen ara karar onaylanırsa, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri gerçek anlamda ordusu bulunmayan Japonya, 66 yıl sonra tekrar ordu sahibi olacak.

Savunma Bakanlığı'nın onayladığı ara rapora göre Japonya, en uzak sınırlarını korumak için deniz kuvvetlerini güçlendirmeli ve gözlem kapasitesini arttırmalı. Çin ve Kuzey Kore'nin, Pasifik'teki faaliyetleriyle bölge barışını tehdit ettiğinin sıklıkla vurgulandığı belgede, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrar için Japonya'nın askeri kapasitesinin "cevap verebilir" düzeye getirilmesi gerektiği söylendi.

Ara raporda, Japonya'nın Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaları yakından takip edebilmesi için gözlem kapasitesini arttırması gerektiği belirtilerek, geniş kapsamlı, yüksek irtifada izleme yapabilen insansız hava aracı kullanımının ve Amerikan deniz kuvvetlerinde olduğu gibi amfibik birliklerin oluşturulmasının değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

SALDIRILARA CEVAP VEREBİLMEK İSTİYORLAR

Japonya'nın, ABD'yle yürüttüğü güvenlik işbirliğinin "esas" savunma politikası olduğunun altının çizildiği raporda, Kuzey Kore'nin nükleer füzelerine karşı, ballistik füze saldırılarına cevap verebilecek seviyeye gelmenin gerekli olduğu belirtildi.

Yıl sonuna kadar kesinleşmesi beklenen ara rapor onaylanırsa, denizaşırı muharebe alanlarında operasyon yapması anayasal olarak yasaklanan ve askeri birlikleri sadece savunmaya yönelik bırakılan Japonya'nın askeri politikalarında uzun vadeli ve ciddi bir değişiklik olması bekleniyor.

ANAYASANIN 9. MADDESİ ORDUYA ENGEL

Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkımın etkisiyle kendisini "barış devleti" olarak tanımlamayı tercih ederek "güç kullanmamak" prensibini sahiplendi. 1947'de yürürlüğe giren anayasanın 9. maddesi ile gerçek anlamda ordu bulundurma hakkından feragat eden Japonya, yine aynı madde ile güç kullanımını kesin bir dille yasakladı.

Savaş sonrası Japonya, ABD ordusu tarafından korunmasını garanti altına alacak bir dizi anlaşma imzaladı. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde ABD ordusu, Japon topraklarına konuşlanarak ülke savunma görevini üstlendi. Japonya'nın sahip olduğu Meşru Müdafaa Gücü adlı askeri yapılanması, sadece lojistik destek amaçlı varlık sürdürürken, her türlü saldırı karşısında ülke savunması ABD'nin yetki ve sorumluluk alanında yer alıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 26.07.2013

Sonunda. Japonya "Tam bağımsız" oluyor artık demektir bu. Bilmeyenler için not düşeyim: Japonya II. Dünya Savaşı'nın sonundan beri ABD Ordusu tarafından korunmaktaydı. Bu da Japonya'yı kısıtlayan şeylerden biriydi.
Japonya Başbakanı Abe, Marmaray için İstanbul’da

[Resim: image.php?di=043K][Resim: image.php?di=YCM4][Resim: image.php?di=LM5Z]

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bu yıl içinde ikinci kez Türkiye'ye geldi. İşadamı ve basından oluşan 100 kişi ile İstanbul'a gelen Abe, Marmaray'ın açılış törenine katılacak.

İstanbul Boğazı'nı denizaltından raylı sistemle geçen Marmaray'ın açılışı için İstanbul'a gelen Japon Başbakanı Shinzo Abe'yi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde Japon yetkililer ve İstanbul Vali Yardımcısı Celalettin Yüksel karşıladı. Uçağın üzerinde Japon ve Türk bayrağı dikkat çekti. Başbakan Abe, yanında işadamı ve basından oluşan 100 kişi ile geldi.

Konukevine gelenlerden bazı Japonların maske takması dikkat çekti

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./29.10.2013
Japonya ve Rusya Arasında Savunma İşbirliği

[Resim: 1449313_1a.jpg?1383555585]

Japonya ve Rusya Dışişleri ile Savunma bakanları, bölgesel güvenlik ve askeri konuları ele aldıkları Yüksek Düzeyli Savunma Toplantısı'nda bir araya geldi.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ve Savunma Bakanı Itsunori Onodera, Rus mevkidaşları Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Savunma Bakanı Sergei Shoigu ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya ve Japonya arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya geçtiğinin sinyali niteliğindeki toplantıda iki ülke arasındaki işbirliğinin Asya Pasifik bölgesindeki ortaklıkların güvenlik temelinde yükselmesini sağlayacağını kaydetti.

Bakanların bölgesel korsancılık faaliyetlerine karşı ortak askeri tatbikat yapılması ve savunma alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Toplantıda özellikle Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı koymak, terör sorunu ve bölgesel güvenlik konularında çözüm bulunması konusunda ortak işbirliğine gidilmesi konusunda mesajlar verildiği kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.11.2013
Çin İle Japonya Arasında Hava Sahası Gerilimi Sürüyor

[Resim: 1465405_1a.jpg?1385734843]

Çin hükümeti yeni "hava savunma tanıma sahasına" ikinci kez uçaklarını yolladı.

Çin hükümeti, Doğu Çin Denizi'nde kontrolü ele geçirme kararlığını göstermek amacıyla yürürlüğe koyduğu yeni "hava savunma tanıma sahasına" ABD, Japonya ve Güney Kore'den gelen tepkilerden çok geçmeden ikinci kez uçaklarını yolladı.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan gelen açıklamaya göre, Japon uçaklarının tespit edilmesinden sonra ülkenin doğu kıyısındaki uçaklar bölgeye yollandı. Xinhua Haber Ajansı dün Çin uçaklarının bölgeye normal devriye görevlerini sürdürmek için girdiklerini iddia etmişti.

ABD, Japonya ve Güney Kore'den gelen tepkiler, ekonomik ve sosyal reformları kaldıracağını açıklayan Xi Jinping'in ajandasından dikkatleri dağıttı. Çin sonraki açıklamasında tonunu yumuşatarak, bölgede uçan sivil havayollarına kimlik tespidini şart koşmayacaklarını belirtti. Çin'in açıklaması bölgedeki tansiyonu düşürmeye yönelik bir adım olarak yorumlandı.

"Bu yaptırımları üstelemek Çin'ın çıkarlarına değil ve ABD'de sürekli itelemek istemiyor," diyen Pekin merkezli Amerikan Ticaret Odası'nın eski başkanı James McGregor, "Tansiyonu düşürmeye çalışacaklar," diye görüş belirtti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bugünkü açıklamasında Çin'in yeni hava savunma sahasına "sakin ama kendinden emin" bir şekilde cevap vereceklerini açıkladı. Japon Yomiuri gazetesi, Japonya ve ABD'nin Doğu Çin Denizi'nde hava kontrolünü arttıracak bir plan üzerinde çalıştıklarını iddia etti.

Çin hükümeti sivil havayollarının da bölgedeki yeni kurallara uymasını "umduklarını" belirterek, 23 Kasım'daki sert açıklamasından geri adım attı. ABD, Japonya ve Güney Kore bölgeye uçak gönderdiklerini açıklamışlardı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.11.2013
Japonya'da 'Gizlilik Yasası' İsyanı

[Resim: fft2mm3942502.jpg]

Japonya'da parlamentonun yeni kabul ettiği gizlilik yasası tepkilere neden oldu. Japonların sadece dörtte birinin desteklediği yasa, devlet sırlarını sızdıran bürokratlarla bunları yayımlayan gazetecilere ağır cezalar getiriyor. Eylemciler, Başbakan Şinzo Abe'yi Hitler'e benzeten posterler taşıdı.

Japonya'da parlamentonun kabul ettiği gizlilik yasasını protesto edenler başkent Tokyo'da parlamento binası önünde gösteri yaptı.

Japon parlamentosunun kabul ettiği gizlilik yasası, devlet sırlarını sızdıran bürokratlarla bunları yayımlayan gazetecilere ağır cezalar getiriyor.

Yasa uyarınca devlet sırlarını sızdıran bürokratlar 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Devlet sırlarını yayımlayan gazeteciler de 5 yıla kadar hapis cezası alacak.

Muhalefet, medya ve kamuoyu temel hakları kısıtlayacağı için bu yasaya karşı çıkıyor. Eylemciler, "Neyin gizli olduğu konusu muğlak. Hükümetin neyi gizli tutmak istediğini netleştirmesini istiyoruz" şeklinde tepkisini dile getiriyor.

Diğer kentlerde de yasayı protesto yürüyüşleri yapıldı.

Japon hükümeti ise, tepkilere karşın bu yasayla Çin'in askeri gelişimi karşısında Japonya'nın ulusal güvenliğini korumayı amaçladığını belirtiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 07.12.2013

Nedense tanıdık geliyor...
Çin ve Japonya Arasında Adalar Krizi

[Resim: 1388666097575.jpg]

Sıcak hava balonuyla Çin'in Fujian bölgesinden havalanan ve Japonya'nın Senkaku Adaları'ndaki Uotsuri bölgesine iniş yapmak isterken Doğu Çin Deniz'i sularına düşen Çinli, Japon sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.
Japon haber ajansı Kyodo, kendini 35 yaşında bir aşçı olarak tanıtan ancak ismi açıklanmayan Çinli adamın hastanede tedavi altına alındığını bildirdi.

Çinli baloncunun, Tayvanlı yetkililerin Japon Sahil Güvenliği'ni uyarması sonucu kurtarıldığı öğrenildi. Japon sahil güvenlik ekipleri, Çin vatandaşını kurtarmak için bölgeye iki tekne ve bir de helikopter göndermişti.

Japonların Senkaku, Çinlilerin Diayü ve Tayvanlıların da "Diaoyutai" olarak adlandırdığı adalar, üç ülke arasında uzun süredir tartışma konusu. Çin'in geçen yıl kasım ayında bölgeyi "kendi hava sahası" ilan etmesinin ardından ABD, Japonya ve Güney Kore Uotsuri'ye B-52 stratejik bombardıman uçakları göndermişti.

Doğu Çin Denizi'nde beş ada ve üç kayalıktan oluşan tartışmalı bölge, Japonya'nın 170 km doğusunda, Tayvan'ın 170 km kuzeydoğusunda ve Çin'in de 320 km doğusunda yer alıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.01.2014
Japonya-Çin Arasında “Voldemort!” Kavgası

[Resim: japonya-cin-kavgasi-voldi-yatay.jpg]

Çin ile Japonya'nın Londra büyükelçileri arasında başlayan, 'Harry Potter polemiğine' Çin Dışişleri Bakanlığı da katıldı.

Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri konumundaki Çin ve Japonya’nın İngiltere büyükelçileri arasında başlayan “kim Voldemort” tartışmasına Çin Dışişleri Bakanlığı da katıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pekin’de dün düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’i Harry Potter serisinin kötü karakteri Lort Voldemort’a benzeten Japonya’nın İngiltere Büyükelçisi’ne tepki gösterdi. Hua Chunying, Japon Büyükelçi Keiichi Hayashi’nin sözleri için, “Cehalet, saçmalık ve küstahlık” dedi.

ATIŞMAYI BAŞLATAN ÇİNLİ ELÇİ

Çin ile Japonya arasında son dönemde süregelen karşılıklı suçlamaların ucu yılbaşıyla birlikte Harry Potter serisinin kötü karakteri Voldemort’a kadar vardı. Çin’in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, The Telegraph gazetesine yeni yıl vesilesiyle yazdığı yazıda, “Militarizm Japonya’nın Voldemort’uysa, Yasukuni Tapınağı da bu ulusun ruhundaki karanlık bölümleri simgeleyen bir çeşit horkuluktur” dedi.

Rowling’in romanında geçen ‘horkuluk’ sözcüğü, Voldemort’un ölümsüzlüğe ulaşmak için ruhunun parçalarını sakladığı eşyalara işaret ediyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.01.2014
Japonya Askeri Malzeme İhraç Edecek

Japonya askeri malzeme ihracatına yönelik anayasal sınırlamaları gevşetmeye hazırlanıyor.

Milliyetçi yönü ile bilinen Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki kabine üyeleri buna imkan tanıyan bir yasal düzenleme için düğmeye bastı. Konuya ilişkin detayları Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, basın toplantısı ile duyurdu: “Bugünkü kabine toplantısında silah ihracatı ile ilgili olarak üç yeni ilke belirledik. Bunlar, önceki ‘üç prensip’ ile hedeflenen amaçlar üzerine oturtuldu. Savunma ekipmanlarının deniz aşırı sevkiyatına izin verirken; bunun bir tarafta güvenlik diğer tarafta ise daha önce müsaade edilen istisnai durumlara uygun olmasını gözettik.”

Tokyo hükümetinin bu adımına bölgenin yükselen askeri gücü Çin cephesinden tepki gecikmedi: “Japonya’nın askeri güvenlik politikası; bölge istikrarı, çevre, stratejik durum ve Japonya’nın gelişmesi konusunda kaygı yaratıyor. Bunun üzerinde ehemmiyetle duruyoruz. Japon tarafının tarihten dersler çıkarmasını, bölge ülkelerinin belirli konulardaki ciddi endişelerine samimi cevaplar vermesini ve bölgenin aynı şekilde barışçıl ve istikrarlı gelişimi için yapıcı olmasını bekliyoruz.”

Tokyo yönetimi, Çin başta olmak üzere bölge ülkelerinin yükselen askeri gücü karşısında son dönemde caydırıcılığını artırmak üzere çeşitli adımlar attı. Bu kapsamda savunma projelerinde ortaklık ve savaş uçakları üretimi gibi İngiltere ve diğer bazı Batılı ülkeler ile anlaşmalar imzalamıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.04.2014
Japonya Başbakanı Abe Avrupa Turnesinde: Rusya Gündemin En Önemli Başlığı

10 günlük bir Avrupa gezisine çıkan Japonya Başbakanı Abe, Berlin’de mevkidaşı Angela Merkel ile Ukrayna krizini görüşecek.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Berlin temaslarında Ukrayna krizinin öne çıkması bekleniyor. ABD ve AB’nin ardından Japonya yönetimi de dün Rusya’ya karşı yaptırımları sertleştirme kararı almıştı.

Tokyo, “Ukrayna kriziyle bağlantılı olarak 23 kişiye vize yasağı getirildiğini” duyurmuştu. Tokyo, geçen ay da Moskova ile vize rejiminin kolaylaştırılması konusundaki istişareleri askıya almıştı.

İkili işbirliği ve ticaret konuları da Abe’nin temaslarında öne çıkacak. Almanya ve Japonya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde daimi üyelik çabalarına karşılıklı olarak destek veriyor.

Şinzo Abe, Berlin’de Alman-Japon Ekonomi Forumu’na katılacak. Japon liderin komşuları Çin ve Güney Kore ile yaşadığı sınır ihtilaflarını da temaslarında dile getirmesi bekleniyor.

2006 – 2007 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunan Şinzo Abe, 2012 Aralık’ında tekrar başbakan seçilmişti. Şinzo Abe’nin Berlin’in ardından geçeceği başkentler arasında Paris, Brüksel, Londra, Madrid ve Lizbon da bulunuyor.

Şinzo Abe’nin Brüksel’de üst düzey AB ve NATO yetkilileriyle görüşmesi planlanıyor. Almanya, 5 yıldır ilk kez bir Japon Başbakan ağırlıyor. Abe, Merkel’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından da kabul edilecek.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.04.2014
Japonya, erken seçime gidiyor


Japonya Başbakanı Shinzo Abe bugün yaptığı basın toplantısında, erken seçim kararı aldığını duyurdu. Parlamentonun Cuma günü feshedileceğini söyleyen Abe, gelecek yıl yapılması planlanan vergi zammının da 2017 yılına ertelendiğini açıkladı.

Japonya'da 2 yıl önce iktidara gelen Abe, düzenledikleri ekonomi programı ile ülke ekonomisini kalkındıracağını söylemişti. Son zamanlarda ekonomideki durgunluk, hükümetin yoğun eleştirilmesine neden oldu. Japonya Başbakanı Abe ise, bu duruma fazla seyirci kalmadı. Bugün yaptığı basın toplantısında Abe, gelecek seçimlere 2 yıl kalmasına rağmen erken seçim kararı aldıklarını duyurdu. Abe ayrıca, gelecek yıl yapılması planlanan vergi zammının da 2017 yılına ertelendiğini açıkladı.

Öte yandan muhalefete karşı üstünlük sağlamak istediği için Abe'nin, böyle bir karar aldığı iddia ediliyor. Aralığın ortalarında yapılması beklenen seçimlerde, Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti'nin muhalefete karşı hala güçlü olduğu belirtiliyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./18.11.2014
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17