Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Japonya'dan Kuzey Kore'ye

[Resim: 010420130936062632429.jpg]

Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera, Kuzey Kore'nin komşu ülkelere karşı retoriğini değiştirmemesi halinde daha fazla izole olacağı uyarısında bulundu.

Devlet kanalı NHK'e konuşan Onodera, Pyongyang'un Japonya içindeki ABD üslerini hedef olarak göstermesini "benzeri görülmemiş bir adım" olarak niteledi. Bu tür eylemlerin uluslararası toplumun Kuzey Kore'yi daha fazla izole etmesine yol açacağını belirten Onodera, Kuzey Kore'nın muhtemel adımlarına karşı bakanlığın ve öz savunma gücünün alarm halinde olacağını vurguladı.

JAPONYA'DAKİ AMERİKAN ÜSLERİ

Savunma Bakanı Onodera'nın açıklaması, Kuzey Kore'nin Kore yarımadasında savaş çıkması halinde Japonya'daki ABD üslerinin de saldırılara hedef olabileceği uyarısında bulunmasının ardından geldi. Kuzey Kore'deki İşçi Partisi'nin yayın organı Rodong gazetesi; Okinava, Kanagava ve Aomori'deki Amerikan üslerinin isimlerini yazdı. Gazetenin bu üsleri yazması yönetimin özellikle bu üsleri hedef aldığı şeklinde yorumlandı.

'AŞIRI TEPKİYE GEREK YOK'

NHK'e konuşan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise Kuzey Kore'nin daha önce de benzer açıklamaları olduğunu hatırlatarak "aşırı tepki vermemek daha iyi" yorumunda bulundu. Yetkili, gelişmeleri sürekli takip ettiklerini ve acele bir adım atmayacaklarını söyledi. Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida da Kuzey Kore'ye itidal çağrısı yapmıştı. Kishida, "Kuzey Kore'nin provokatif eylemlerini tekrarlaması üzücü." diye konuşmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.04.2013
Kuzey Kore'nin Nükleer Adımı, Japonya'yı Endişelendirdi

[Resim: 3208292609.jpg]

Kuzey Kore'nin Yongbyon nükleer tesisindeki nükleer reaktörü ve tesisteki tüm faaliyetleri yeniden başlatacağını açıklaması Japonya'yı endişelendirdi.

Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, Pyongyang'ın nükleer adımından 'büyük bir endişe' duyduklarını açıkladı. Tokyo, Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, nükleer güçlerini arttırma kararı aldıklarına yönelik pazar günü yaptığı açıklamaya da tepki göstermişti. Japonya, Kuzey Kore'nin nükleer kapasitesini arttırmasından endişe duyuyor. Tokyo, Komünist yönetimin gerçekleştirdiği nükleer denemelere de büyük tepki göstermişti.

Bu arada, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin kavgacı söylemleri karşısında ödün vermemesi gerektiğini söyledi. Uluslararası toplumun, bu tür adımların Komünist yönetimin aleyhine olacağını açıkça belirtmesi gerektiğini kaydetti. Japon bakan, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve provokatif adım atmaması çağrısında bulundu. Kishida, Pyongyang'ın adımlarını yakından takip ettiklerini de ifade etti.

Savunma Bakanı Itsunori Onodera da Kuzey Kore'nin tehditlerini sürdürmeye devam ettiğini belirtti. Onodera, hükümetin konuyu yakından takip ettiğini söyledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.04.2013
ABD, Japonya'ya Heron Yerleştiriyor

[Resim: 392473705561.jpg]

Kuzey Kore'nin tehditlerini artırdığı bir dönemde ABD, Japonya'ya insansız hava aracı yerleştirecek.

Japonya'da yayımlanan Sankei gazetesinin haberine göre, Global Hawk türü insansız hava aracı Japonya'nın kuzeyindeki Misawa üssüne yerleştirilecek. Gazete, Amerika'nın hava aracını haziran ile eylül arasında üsse yerleştirmeyi düşündüğünü ancak Kuzey Kore'den artan tehditler nedeniyle bu tarihi öne çekebileceğini kaydetti.

Kuzey Kore, ABD ve bölgedeki müttefiklerine saldırmakla tehdit ediyordu. Pyongyang'un orta menzilli iki Musudan füzesini ülkenin doğu kıyısında konuşlandırarak fırlatma rampalarına yerleştirdiği iddia edildi. Üç bin kilometre menzile sahip olduğu ifade edilen füzelerin Pasifik'teki Amerikan üslerini ve Japonya'yı vuracak kapasitede olduğu belirtiliyor. Muhtemel bir saldırıya misliyle karşılık vereceği uyarısında bulunan Güney Kore'nin ise Aegis füze savunma sistemine sahip iki savaş gemisini Kore Yarımadası'nın doğu ve batısına gönderdiği kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.04.2013
Kuzey Kore'nin Tehdidi Japonya'yı Etkilemedi

Kuzey Kore'nin son olarak tehdit savurduğu Japonya, her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olduğunu açıkladı.

Komünist yönetim, ABD ve bölgedeki müttefiklerine yönelik sürdürdüğü tehditlerin bir yenisini daha eklemişti. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansında yayımlanan yazıda, Japonya'nın füzelerini düşürmesi halinde savaş çıkabileceği ve nükleer saldırıya hedef olabileceği tehdidinde bulunmuştu. Yazıda, "Japonya'nın kendisine gelmesi ve doğru bir şekilde hareket etmesi gerekir." denildi.

Kuzey Kore'den yükselen bu son tehdide karşı Japonya ise "her türlü" senaryoya karşı hazırlıklı olduklarını belirtti. Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Kuzey Kore'nin açıklamasından haberdarız. Ayrıntı veremiyoruz ama her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız." dedi.

Pyongyang'un tehditlerine karşısında Japonya, güvenlik tedbirlerini almaya devam ediyor. Japonya ile Kore yarım adasındaki denize Aegis tipi gemiler yerleştiren hükümet, 30 milyon kadar kişinin yaşadığı başkenti korumak için de Patriot tipi füzelerden konuşlandırdı. Ayrıca ülkenin güneyindeki Okinava'ya da bu füzelerden taşındı. Bu füzelerin kalıcı olarak Okinava'da kalacağı kaydedildi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.13.04.2013
ABD ve Japonya'dan Kuzey Kore'ye Müzakere Teklifi

ABD ve Japonya, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarına ilişkin daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmesi durumunda müzakerelere başlayabileceklerini açıkladı

ABD ve Japonya, Kuzey Kore hükümetinin nükleer programında önceki anlaşmaya uyması halinde yeniden müzakerelere başlama önerisi sundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Tokyo'da gazetecilere yaptığı konuşmada, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un neler yapması gerektiğinin açık olduğunu, ancak o zaman Pyongong yönetiminin "ABD'yi ortak olarak bulabileceğini" açıkladı.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida da Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarına ilişkin daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmesi ve kaçırılan yabancıların geri gönderilmesiyle ilgilenmesi gerektiğini bildirdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.04.2013
Abe: Kuzey Kore'nin Provokasyonlarına Tahammül Edilemez

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'nin yaptığı provokasyonların tahammül edilemez olduğunu söyledi.

Başbakan Abe, Japonya'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i makamında kabul etti. Abe, Kuzey Kore'nin son dönemde savurduğu tehditlerin hoşgörülebilir olmadığını söyledi. Pyongyang'a ek yaptırımlar gibi konularda Washington ile yakın temas halinde olmayı sürdüreceklerini belirtti. Amerikalı bakan da Güney Kore ve Çin'deki temasları hakkında Başbakan Abe'ye bilgi verdi. Ayrıca Japon mevkidaşı Fumio Kishida ile dün yaptığı görüşmede de önemli ilerlemeler sağladıklarını vurguladı.

Başbakan Abe, Çin ile yaşanan ada krizini de gündeme getirdi. Egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini vurgulayan Abe, buna rağmen Çin ile diyaloga da hazır olduklarını belirtti. Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar nedeniyle iki başkent arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı. Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Ayrıca Çin uçakları da ada yakınlarında uçuyordu. ABD ise Japonya ile imzalanan güvenlik anlaşmasının adaları da kapsadığını belirtiyordu. Amerika, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kontrolüne aldığı adaları 1972'de Tokyo'ya iade etmişti. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğunu düşünülüyor.

Kaynak:Cihan/15.04.2013
Bilgi için teşekkürler ^_^
Abe'nin Anayasayı Değiştirme Planı Netleşti

Japonya'da anayasayı değiştirme planı gündemden düşmezken Başbakan Şinzo Abe, anayasayı nasıl değiştireceğine ilişkin yol haritasını netleştirdi.

Başbakan Abe, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin yazdığı ve hala yürürlükte olan anayasayı, 96. maddesini değiştirerek işe başlayacaklarını söyledi. Abe bir gazeteye yaptığı açıklamada, anayasayı değiştirmek için gerekli olan 3'ye 2 çoğunluk şartını yüzde 51'e indireceklerini belirtti. Abe, "Halkın yarısı ya da yarısından fazlası anayasayı değiştirmek istese bile meclisin 3'te biri hayır derse bu değişikliğin olmaması adil değil." dedi. Abe, meclisin üst kanadına ilişkin yaz aylarında yapılacak seçimlerde bu değişikliğin kampanyanın ana konusu yapacaklarını vurguladı. Başbakan Abe'nin 96. maddede değişiklik yapmasının ardından sıranın 9. maddeye geleceği belirtildi. Abe'nin 9. maddede ülke güvenliği sağlayan Özgüvenlik Güçleri'nin açıkça yazacağı ifade edildi.

Japonya'nın anayasası, 2. Dünya Savaşı 'nın ardından ABD tarafından yazılmıştı. Ünlü dokuzuncu madde, Tokyo'nun savaşı uluslararası sorunları çözmede bir yöntem olarak kullanmasını yasaklıyor. Bu maddenin değiştirilmesi yönündeki isteğin en önemli nedeninin ise Çin 'in artan askeri tehdidine karşı cevap verebilmek olduğu yorumları yapılıyor. Ancak uzmanlar, 1947'de yazılan anayasanın güncel ihtiyaçlara cevap veremediğini ve bazı kısımlarının yeni nesiller tarafından anlaşılmadığını için anayasanın değiştirilmesini istediğine dikkat çekiyor.

Anayasa değişikliğine halk ve milletvekilleri olumlu yaklaşıyor. Japonya 'nın en çok satan gazetelerinden Asahi ile Tokyo Üniversitesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 50'sı anayasanın değiştirilmesine destek verdi. Araştırmaya katılanların yüzde 45'i, ülkenin savunma hakkını kullanması veya saldırı anında müttefik ülkelere yardım etmesi gibi konularda değişiklik yapılmasına olumlu bakıyor.

Anayasanın değiştirilmesine 16 Aralık seçimleriyle meclise seçilen vekiller de destek çıkmıştı. Japonya'nın kamu haber ajansı Kyodo'nun geçtiğimiz aylarda yaptığı bir araştırmaya katılan 454 vekilden yüzde 76'sının savaş ilan etme hakkını yasaklayan anayasanın 9. maddesinin değiştirilmesine destek verdiği ortaya çıkmıştı. Yüzde 45'i de anayasanın tamamen değiştirilmesini istemişti.


Kaynak:Cihan/17.04.2013
Japon liderden Çin'e Ada Resti

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Pekin ile Tokyo arasında gerginliğe yol açan adaların yakına Çin'e ait 8 geminin yaklaşması üzerine rest çekti. Abe, ihlale karşı "güçle" cevap verebileceklerini söyledi.

Doğu Çin Denizi'nde tansiyon tekrar gerildi. Pekin yönetimine ait 8 geminin, Japonya'nın kara suları olarak bölgeye girmesi Tokyo'nun sert tepkisini çekti. Mecliste vekillerin sorularını yanıtlayan Abe, "Karasularımızı ya da topraklarımızı ihlal edenlere karşı net adımlar atarız. Bu ihlal Çin'den gelirse güçle karşılık veririz." diye konuştu. Japonya Sahil Güvenlik Birimleri, Pekin yönetimine ait gemilerin Japon karasularına girdiğini doğrularken hükümet sözcüsü de bu sayıda Çin gemisinin ilk defa geldiğini kaydetti. Sözcü, "Çin gemilerinin, Japonya karasularına girmesi çok üzücü ve kabul edilemez." dedi. Ayrıca Japon yönetimi, Çin Büyükelçisini Dışişleri'ne çağırarak ihlali protesto etti.

Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar nedeniyle iki başkent arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı. Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Ayrıca Çin uçakları da ada yakınlarında uçuş gerçekleştiriyor.
ABD ise Japonya ile imzalanan güvenlik anlaşmasının adaları da kapsadığını belirtiyor. Amerika, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kontrolüne aldığı adaları 1972'de Tokyo'ya iade etmişti. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğunu düşünülüyor.

JAPON MİLLİYETÇİLER ADA YOLUNDA
Bu arada, 80 kadar Japon vatandaşını taşıyan gemiler, Senkaku Adası'na yaklaştı. Gemidekilerin adaya çıkarma yapma ihtimaline karşı Japonya Sahil Güvenlik Birimleri'nin milliyetçileri yakından takip ettiği kaydedildi. Aynı grubun üyeleri, geçtiğimiz yılda benzer bir şekilde adaya yaklaşmıştı. Milliyetçiler, adaya çıkmayacaklarını belirtmesine rağmen buna uymayarak adaya çıkıp Japon bayrağı asmaya çalışmıştı. Grubun lideri Satoru Mizushima, "Bu adım, ada üzerindeki egemenliğimizi göstermek için. Senato seçimleri öncesi adaya çıkarma yapıp diplomatik durumu kötüleştirmek istemiyoruz." diye konuştu.

Kaynak:Cihan/23.04.2013
Japon Başbakan Abe, Ankara'da


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, çeşitli temaslarda bulunmak için akşam saatlerinde Ankara'ya geldi. Japon Başbakanı Abe'yi havalimanında Ankara Vali Yardımcısı karşıladı. Japon Başbakan kalacağı otele giderken yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanacak.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./02.05.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17