Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Siyaset ve Politika Haberleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Japonya Dışişleri Bakanı: Küresel İstikrar, Ortadoğu'ya Bağlı


Japonya Dışişleri Bakanı Toshiko Kishida, küresel istikrar için Ortadoğu'da barışın sağlanması gerektiğini söyledi.

Japonya, Filistin'in devlet olma yolundaki çabalarına destek olmak amacıyla düzenlenen konferansa ev sahipliği yapıyor. Doğu Asya'da ülkelerinin katıldığı konferans bugün Tokyo'da başladı. Açılış için verilen kokteylde konuşan Japonya Dışişleri Bakanı Kishida, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki istikrarın uluslararası toplum için "hayati" olduğunu vurguladı. Arap Baharı'yla birlikte bazı ülkelerdeki siyasi istikrarın kaybolduğuna dikkat çeken Kishida, bundan yararlanan bazı teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda aralarında Japonların da olduğu bazı masum insanların hayatını kaybettiğini söyledi.

Toshiko Kishida, "Bu çerçevede Araplar ile İsrail arasındaki barış, bölgenin istikrarı açısından daha fazla önem kazandı. Ortadoğu'da barış sağlanmadan uluslararası toplumun istikrari sağlanamaz. Buradan hareketle Japonya, bölgede barışın sağlanmasına ve Filistinlilerin iki devletli çözüm çerçevesinde devlet kurma çabalarına destek veriyor." diye konuştu. Bunun sağlanması adına Filistin'in Kalkınması için Doğu Asya İşbirliği Konferansı'nın (CEAPAD) "tarihi bir girişim" olduğunu vurguladı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kishida, Filistin'in ekonomik durumundan endişe duyduğunu belirterek Doğu Asya'nın ekonomik gücünün ve bilgi-birikiminin Filistin'in kalkınmasında yardımcı olacağını belirtti. Filistin'e yardımı artıracaklarını vurgulayan Kishida, Doğu Asya ülkeleriyle ortak hareket edeceklerini kaydetti. Toshiko Kishida, "Ortadoğu'daki barış sürecinin durduğu bir dönemde Filistin ve İsrail'in uluslararası toplumun çağrılarına kulak vermesini ve iki devletli çözüm çerçevesinde barışı sağlamalarını umuyorum. Bu toplantının, Ortadoğu'daki barışa katkı sağlamasını umuyorum." diye konuştu.

Filistin konferansına Güney Asya Birliği'nin (ASEAN) pek çok üyesinin yanı sıra Güney Kore de katılıyor. Filistin Başbakanı Salam Fayyad da konferansta yer alıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./13.02.2013
Doğu Asya'dan Filistin için Güç Birliği

Doğu Asya ülkeleri, Filistin'e yardım için tarihte ilk defa bir araya geldi. Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen konferansta Filistin'e devlet olma yolunda yapılacak yardımlar ele alındı.

Japonya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Filistin'in Kalkınması için Doğu Asya İşbirliği Konferansı (CEAPAD) katılımcıları bugün bir araya geldi. Japonya ve Güney Kore'nin yanı sıra Malezya, Endonezya, Tayland ve Vietnam konferansta yer aldı. Ayrıca Arap Birliği, Dünya Bankası, BM Çalışma ve Yardım Kurumu gibi uluslararası örgütler de katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Japonya'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Yutaka İimura yaptı. İimura, Doğu Asya ülkelerinin Filistin için ilk defa bir araya geldiğine dikkat çekti. Filistin'e yapılacak yardımları görüşmek için bir araya geldiklerini belirten özel temsilci, "İki devletli çözüm çerçevesinde bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devleti kurulması, Ortadoğu'da barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında köşe taşı niteliğinde. Bu çerçevede uluslararası toplum Filistinlilerin devletlerini kurabilmesi için ekonomik yardımını artırdı. Ancak Filistin'in kalkınması ve ayakta durması için yardımın artırılması gerekiyor. Uluslararası desteğin genişletilmesi gerekiyor. Doğu Asya ülkelerinde ekonominin hareketli olduğu bir dönemde Filistin hükümetine yardım için bir araya gelmelerinin uygun olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Japonya Dışişleri Bakanı Devlet Sekreteri Shunichi Suzuki de Tokyo'nun Filistin'e en çok yardım yapan üçüncü ülke olduğuna dikkat çekti. Filistin'in devlet olma sürecine destek verdiklerini kaydeden Suzuki, "Doğu Asya'da yaşanan ekonomik kalkınmanın temellerini Filistin ile paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Filistin Başbakanı Salam Fayyad da katılımcı ülkelere ve Japonya'ya katkıları nedeniyle teşekkür ederek ülkenin ihtiyaç duyduğu konuları geniş bir şekilde açıkladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi de Doğu Asya ülkelerinin Filistin'e böyle bir dönemde yardım için bir araya gelmelerini "paha biçilemez" olarak niteledi. Filistin'in mali zorluklar yaşadığını hatırlattı.

Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa ise Filistin'e yardımın sözde kalmaması gerektiğini, ciddi bir şekilde yardımın yapılması gerektiğini vurguladı. İsrail'in kararları nedeniyle Filistin'in yaşadığı zorluklara dikkat çeken Natalegawa, Endonezya'nın yaptığı yardımlarını aktardı. Natalegawa, gelecek yıl yapılacak konferansa da ev sahipliği yapmak istediklerini kaydetti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./14.02.2013
Japonya Başbakanı: Tarih, Uzmanlara Bırakılsın


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 2. Dünya Savaşı sırasında Güney Kore ve Çin ile yaşananların tarihçilerin işi olduğunu, kendisinin geleceğe bakmak istediğini söyledi. Ada krizi yaşadıkları Çin'i de eleştiren Abe, Pekin'in Tokyo ile sorun yaşamaya mecbur olduğunu savundu.

Japonya Başbakanı Abe, ABD ziyareti öncesi bu ülkenin önde gelen gazetelerinden The Washington Post'a konuştu. Milliyetçi bir isim olan Abe, 2. Dünya Savaşı sırasında Güney Kore ve Çin ile yaşananlarla ilgili 1995′te yayımlanan özür metnini geleceğe bakan bir metinle değiştirmek istediğini söylemişti. Komşuların tepkisini çeken bu açıklama yüzünden hükümet sözcüsü özür metninde bir değişiklik olmayacağını, ancak Şinzo Abe’nin başka bir bildiri yayımlayacağını vurgulamıştı. Başbakan Abe, Washington Post'a yaptığı değerlendirmede siyasilerin "tarih alanına adım atmaması" gerektiğini, bunun yerine "geleceğe bakan bir görüş ortaya koyması" gerektiğini vurguladı. Tarihte yaşananları, uzmanların araştırması gerektiğine dikkat çeken Abe, "Japonya, Tokyo'nun bölgede oynayacağı rolü konuşmalı." ifadelerini kullandı. Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Kore Yarımadası’nı ve Çin’i işgal etmişti. Japon ordusu bu dönemde binlerce kadını “seks kölesi” olarak kullanmıştı. Tokyo, bu kadınların “gönüllü” olduğunu savunmasına karşın tarihçiler kadınların zorlandığını, bazı durumlarda kaçırılarak kullanıldığını belirtiyor.

"ÇİN ZARAR GÖRÜR"

Başbakan Abe, Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle sorun yaşadıkları Çin'i de sert ifadelerle eleştirdi. Komünist Partisi'nin popülerliğini sürdürmesi gerektiğini, bu yüzden Japonya ve diğer Asya ülkeleriyle sorun yaşamaya mecbur olduklarına işaret etti. Abe, Çin'deki eğitim sisteminin milliyetçiliği ve "Japonya karşıtı duyguları" kabarttığını vurgulayarak ada krizinin yakın bir zamanda sonlanacağını da düşünmediğini kaydetti. Pekin'in denizlerdeki yayılmacı tutumuna karşı diğer Asya ülkelerinin ticaret hacmini düşürmeye ve ekonomik ilişkilerini gözden geçirmeye karar vermeye itebileceğini, bunun da Çin'e zarar verebileceğini belirtti. Abe, "İktisadı kalkınma olmadan 1,3 milyar insanı, tek parti yönetimi altında tutamazsınız." diye konuştu. Pekin'in artan askeri gücüne karşı Tokyo'nun da askeri harcamalarını artıracağını ve diğer bölge ülkeleriyle işbirliğine gideceğini kaydetti. Şinzo Abe, ABD'nin bölgedeki varlığının Çin'i caydırmada "kritik" olduğunu kaydetti.

"EKONOMİK RÜZGARI DEĞİŞTİRDİM"

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya'nın ekonomisi son yıllarda kötü sinyaller veriyor. Ulusal para birimi Yen'in güçlü seyretmesi nedeniyle ihracat düşerken, artan enerji ithalatı da dış ticaret açığını büyütüyor. Güçlü bir şekilde iktidara gelen Başbakan Şinzo Abe, "Genel havayı ve atmosferi değiştirmeyi başardım." diye konuştu. Abe'nin iktidara gelmesinden bu yana Yen, ABD Doları karşısında değer kaybediyor. Abe, teşvik paketleriyle de iktisadı kalkınmayı artırmaya çalışıyor. Para musluğunu açan Abe, Merkez Bankası'nın enflasyon oranını yüzde 2 olarak belirlemeye zorlamıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./20.02.2013
Japonya Başbakanı: Çin'e Boyun Eğmeyeceğiz


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar nedeniyle kriz yaşadıkları Pekin'e boğun eğmeyeceklerini söyledi.

ABD'nin başkenti Washington'u ziyaret eden Abe, Uluslararası Çalışmalar ve Strateji Merkezi'ni ziyaret etti. Abe burada yaptığı konuşmada, "Meydan okumalara müsamaha göstermeyeceğiz. Kimse bu kararlılığımızı test etmeye çalışmasın. ABD-Japonya ittifakı noktasında kimse şüphe duymasın." diyerek meydan okudu. Ada krizini de alevlendirmek gibi bir amaçları olmadığını da vurgulayan Japon lider, "Çinli liderlere her zaman kapımız açık." ifadelerini kullandı. Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerine dikkat çeken Şinzo Abe, ortak çıkarlar çerçevesinde çalışabileceklerini vurguladı. Abe, uluslararası hukukun ve tarihin Senkaku Adaları'nın "Japonya egemenliğinde olduğunu gösterdiğini" kaydetti. Abe, 1985 ile 1971 arasında adalarla ilgili kimsenin sesini yükseltmediğine de dikkat çekti. ABD, adaları 1970'de Tokyo'ya iade etmişti.

Japonya'nın kontrolünde bulunan Senkaku adalarını kamulaştırmasına Çin büyük tepki göstermişti. Çin'e ait gemiler ve uçaklar ada yakınlarında seyrü sefer yapmasına karşı Tokyo'da sesini yükseltiyor. Adaları "Diaoyu" olarak isimlendiren Pekin, adalar üzerine egemenliği iddia ediyor. Ada, doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede bulunuyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./23.02.2013
ABD, Japonya'ya Erken Uyarı Sistemi Yerleştirecek


Tokyo ve Washington'ın, nükleer denemeler yapan Kuzey Kore'ye karşı hava savunmasını güçlendirmek için Japonya'nın güneyindeki Kyoto yakınlarına erken uyarı sistemi yerleştirmeyi planladığı bildirildi.

Kamu haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, erken uyarı sistemi Kyoto'nun kuzeyindeki hava savunma üssüne yerleştirilecek. Kyodo, Kuzey Kore'nin Guam ya da Hawaii'yi hedef seçmesi halinde füzelerin Japonya'nın orta bölgelerinden geçeceği düşünüldüğü için Kyoto'nun seçildiğini yazdı. X-band tipi radar daha önce de ülkenin kuzeyindeki Aomori'ye yerleştirilmişti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile ABD Başkanı Barack Obama geçen cuma günü Washington'da yaptıkları görüşmede radarın yerleştirilmesi için beraber çalışacaklarını kaydetmişti.

Komünist Kuzey Kore yönetimi son zamanlarda nükleer denemeler yapmıştı. Ayrıca bir füze denemesi de gerçekleştirmişti. Kuzey Kore, ABD'yi resmen nükleer hedef olarak da ilan etmişti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./25.02.2013
Japonya'dan Fransa'ya Çin Tepkisi

Japonya, Çin'e stratejik teknoloji satan Paris'e tepki gösterdi.

Fransız bir şirketin Çin'e yaptığı askeri malzeme satışı, Japonya'da rahatsızlığa yol açtı.

Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, Tokyo'nun satışla ilgili rahatsızlığını Paris'e ilettiğini açıkladı. Tokyo ile Paris arasında iyi ilişkiler olduğuna dikkat çeken Suga, konuyu diplomatik yollarla çözmek istediklerini söyledi. Fransız DCNS adlı şirketin, Çin'e sattığı malzemenin, helikopterlerin kötü hava koşullarında gemilere iniş yapmasında yardımcı olduğu belirtildi. Japonya, Fransa'ya yılbaşından bu yana Çin'e bu malzemenin satılmaması için baskı yaptığı ancak Paris'in bu malzemenin askeri sınıfa girmediği için yaptırımlardan etkilenmediğini söylediği kaydedildi. Fransız şirket, Pekin ile anlaşmayı geçtiğimiz ekim ayında yapmıştı.

Tokyo, ada krizi yaşadığı Çin'in donanmasının güçlenmesinden çekiniyor. Senkaku krizi nedeniyle iki ülke arasında gerginlik bulunuyor. Çin gemilerinin ada etrafına gelerek Japon egemenliğini de çiğnemesi Tokyo'nun tepkisini çekiyor. Çin ise "Diayou" diye adlandırdığı adaların kendisine ait olduğunu savunuyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.03.2013
Japonya: Çinli Komutan, Radar Kitlenmesini İtiraf Etti

[Resim: 3208292191.jpg]

Japonya'nın kamu haber ajansı Kyodo, Çinli üstdüzey askeri isimlerin, gemilerinin Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiye silah radarıyla kilitlendiğini itiraf ettiğini bildirdi.

Japon ajansına bilgi veren Çinli askeri isimler, gemi komutanlarının 'acil bir şekilde karar aldıklarını', bu adımın planlı olmadığını belirtti. Ajans, askeri isimlerin yakın bir süre önce bu bilgiyi verdiklerini yazdı. Yetkililer, komutanın angajman kuralları çerçevesinde hareket ettiğini, merkezden ya da komutanından ayrıca bir emir almadığını da anlattı.

Japonya, Çin'e ait bir fırkateynin 30 Ocak'ta Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiye silah radarıyla kilitlendiğini açıklamıştı. Pekin ise Tokyo'nun bu açıklamasını yalanlayarak böyle bir kilitlenmenin yaşanmadığını savunmuştu. Kriz, iki ülke arasında gerginlik yaşanan adaların açıklarında meydana gelmişti.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan Senkaku takım adaları nedeniyle iki başkent arasında gerginlik bulunuyor. Tokyo, kontrolündeki adaları kamulaştırmasına Pekin'in tepkisi sert olmuştu. Bu ülkeye ait gemi ve uçaklar ada etrafında görülmeye başlamıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.03.2013
Japonya Başbakan Yardımcısı Aso, Çin Yolcusu

[Resim: 829642_detay.jpg?1363939043]

ABD'den sonra dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında soğuk rüzgarların estiği bir dönemde Japonya Başbakan Yardımcısı Taro Aso, Çin'i ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Japonya'da yayımlanan Sankei Shimbun gazetesi, Başbakan Şinzo Abe'nin yardımcısı Aso'yu gelecek ay Pekin'e göndermeye karar verdiğini yazdı. Gazete, Aso'nun Çin'in yeni lideri Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang ile görüşeceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Aso'nun, Çinli maliye bakanı ile de görüşeceği kaydedildi.

Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar nedeniyle iki başkent arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı. Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Ayrıca Çin uçakları da ada yakınlarında uçuyor. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğunu düşünülüyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 22.03.2013
Japon-Çin İlişkilerinde Yumuşama Sinyali

[Resim: 250320130956435355073.jpg]

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Güney Kore'de mayıs ayında düzenlenecek bölgesel toplantı sırasında Başbakan Şinzo Abe ile Çin'in yeni yönetim kadrosuyla görüşebileceğini söyledi.

Japonya ile Çin arasında ada gerilimi yaşanıyor. Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar nedeniyle iki başkent arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı.

Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Ayrıca Çin uçakları da ada yakınlarında uçuyor. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğunu düşünülüyor

Kamu televizyonu NHK'ye konuşan Japon Dışişleri Bakanı Kishida, Çin-Güney Kore ve Japonya zirvesi sırasında bu görüşmenin mümkün olabileceğini söyledi. Kishida, "Liderler arasında iletişime önem veriyoruz. Mayıs ayında üçlü bir zirve var. Bu sırada görüşme şansı bulmaya çalışacağız." dedi. Ancak Japon bakan, üçlü görüşmenin içeriğinin henüz netleşmediğine de dikkat çekti.

Japonya'da aralık ayında yapılan seçimleri kazanan Liberal Demokratların lideri Şinzo Abe, başbakan olmasından bu yana Çinli liderle bir araya gelmemişti. Başbakan Yardımcısı Taro Aso'nun ise gelecek ay Pekin'e gidebileceği bildirilmişti. Sankei Shimbun gazetesine göre, Aso'nun Çin'in yeni lideri Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang ile görüşmesi planlanıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 25.03.2013
Japonya Başbakanı Abe, Moğolistan Yolcusu

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, üçüncü yurtdışı ziyaretini Moğolistan'a yapacak. 2 günlük resmi gezide gündem iki ülke arasındaki ilişkiler ve Kuzey Kore olacak.

Şinzo Abe, başbakan olduktan sonra Güneydoğu Asya ve ABD'ye yaptığı ziyaretin ardından Moğolistan'a gidiyor. Cumartesi başlayacak iki günlük resmi ziyaret sırasında Şinzo Abe, Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhia Elbegdorj ile görüşecek. Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, iki liderin güvenlikten ekonomik işbirliğine kadar çeşitli konuları ele alacağını belirtti. Suga, Kuzey Kore'nin nükleer programı ve Pyongyang'in kaçırdığı Japon vatandaşlarıyla ilgili sorunun da gündeme geleceğini kaydetti. Moğolistan'ın Kuzey Kore ile resmi ilişkisi bulunmasına karşılık Tokyo ile Pyongyang arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 27.03.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17