Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Jigokudani Maymun Parkı (Jigokudani Monkey Park / 地獄谷野猿公苑)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Jigokudani Maymun Parkı (Jigokudani Monkey Park / 地獄谷野猿公苑)

[Resim: 17J2Pf.jpg]

Adres: Yamanouchi, Shimotakai, Nagano Prefektörlüğü, Japonya
Koordinatları: 36°43′59″K 138°27′48″D

Jigokudani Maymun Parkı (地獄谷野猿公苑, Jigokudani Yaen Kōen),  Yamanouchi, Nagano Prefektörlüğü'nde yer alan bir parktır. Joshinetsu Kogen Ulusal Parkı (yerel olarak Shigakogen şeklinde bilinir)'nın içerisinde yer almaktadır. Prefektörlüğün kuzey kısmında, Yokoyu Nehri vadisinde bulunur. Jigokudani ismi, "Cehennem Vadisi" anlamına gelir ve donmuş toprağın içindeki küçük yarıklardan çıkan buhar ve kaynar sudan esinlenerek verilmiştir. Aynı zamanda vadinin etrafında sarp kayalıklarla çevrili, korkunç derecede soğuk ormanlar bulunmaktadır.

Şiddetli kar yağışıyla (kar yılda dört ay toprağı kaplar), kar yüksekliği 850 m'yi bulabilmektedir. Korunması açısından, vadiye sadece ormanın içinden 2 km'lik dar bir patika ile ulaşılabilmektedir.

[Resim: 9853S0.jpg]

Kaplıca içerisinde yavru bir maymun

Aynı zamanda kar maymunları olarak da bilinen Japon şebekleri bu parkta sıklıkça gözlenmektedir. Şebekler kış aylarında vadiye gelmekte, daha sıcak aylarda ise ulusal parkın farklı yerlerinde yiyecek aramaktadırlar. Şebekler ormanın içerisinden gelerek, onsen (kaplıca) içerisindeki ılık sularda dinlenmekte ve akşam olduğunda ormana geri dönmektedirler.

Şebekler, park görevlileri tarafından beslendikleri için yıl boyunca genel olarak kaplıcaların etrafında bulunurlar. Böylece yılın her zamanında ziyaretçiler şebekleri görebilirler.

[Resim: KWVKT0.jpg]

Jigokudani Maymun Parkı, Baraka isimli belgeselden sonra popülerliğini arttırmıştır.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia