Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Nanzen-ji Tapınağı (南禅寺)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Nanzen-ji Tapınağı (南禅寺)

[Resim: 3905_01.jpg]

Mezhebi: Budizm

Ülke: Japonya

Tamamlanma Tarihi: 1921

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Nanzen-ji ya da Zuiryusan Nanzen-ji, Zenrin-ji olarak bilinen Kyoto'da bulunan Zen Budist tapınağıdır. İmparator Kameyama 1291'de, önceki sarayının bulunduğu yerde kurmuştur. Ayrıca Rinzai Zen'in Nanzen-ji şubesinin genel merkezidir. Nanzen-ji'nin semtleri ulusal olarak Tarihi Mekan ve Hōjō bahçesi, Doğal Güzelliğin Mekanı belirlenmiştir.

Tarihi:

Nanzen-ji, orta Kamakura Dönemi'nde kurulmuştur. Tapınak; 1393'te, 1447'de ve 1467'de yangınla yok edildi; 1597'de yeniden inşa edildi ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nde genişletildi. 

Mumonkan hakkında popüler yorum yapan Zenkei Shibayama, manastırın başkan yardımcısıydı.

Zen Budizminde Önemi:

Nanzen-ji, kendisi 'Kyoto'nun Beş Büyük Zen Tapınağı' olarak düşünülmemiştir; ancak Çin kökeninde değiştirilen 'Beş Dağ Sistemi'nde önemli bir rol oynamaktadır. Tenryu-ji, sözde Kyoto Gozan'dan ya da 'Kyoto'nun Beş Büyük Zen Tapınağı'ndan biri olarak kabul edilir; Shokoku-ji, Kennin-ji, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve Manju-ji ile birlikte. Kyoto'da Gozan üzerinden yönetilen baş tapınak, Nanzen-ji'dir. 1386'da Shokoku-ji'nin Ashikaga Yoshimitsu tarafından tamamlanmasından sonra kendi sınıfında ve üstünde Nanzen-ji ile yeni bir sıralama sistemi oluşturuldu. Nanzen-ji 'İlk Tapınak' unvanını aldı ve denetleme rolü üstlendi. 

Önemli Yapıları:

Sanmon

Sanmon, ana kapı


Tapınağın Sanmon kapısı ilk olarak 13. yüzyılda inşa edildi, 1369'da hükümet tarafından yıkıldı ve 1628'de yeniden inşa edildi. Kapı, manzaranın güzelliğinden bahsettiği söylenen Ishikawa Goemon adlı suçlunun öyküsünden esinlenen 1778 Kabuki oyununda ünlü bir sahnenin bulunduğu, yüksek bir görüntüleme alanı olan yükseltilmiş bir merdiven içeriyor.

Hōjō

Nanzen-ji-nin hojo'su (başpiskopos daireleri), hem bahçeleri hem de sanatıyla dikkat çekiyor. 

Hojo bahçesi

Hojo bahçesi, karesansui bahçelerinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve Kobori Enshu tarafından 1600'lü yıllarda inşa edilmiştir. Ulusal, Doğal Güzelliğin Mekanı olarak belirlenmiştir. 

Seiryo-den olarakta bilinen hojo, İmparator Go-Yozei tarafından tapınağa verildi. Kano Tan'yu'nun kaplanlarından ikisi de dahil, altın zemin üzerine önemli pano resimleri içermektedir. Bunlar Ulusal Hazine olarak belirlenmiştir.

Hojo'nun içerisindeki turna tabloları


Çeviri: Reikon
Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 1024px-Kyoto_Nanzenji06n3200.jpg]

[Resim: 800px-Nanzen-in.JPG]

[Resim: 800px-Nanzenji_temple_-_IMG_5429.JPG]

[Resim: 800px-Zen_Garden%2C_Nanzen-ji_Temple_%28...283%29.jpg]

[Resim: 744px-NanzenjiMomiji.jpg]

[Resim: 572px-Nanzen-ji_%E2%85%A1.jpg]

[Resim: 800px-Nanzenji_Sanmon_1.jpg]