Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Japonya'nın Trafik Uygulamaları Paylaşıldı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Japonya'nın Trafik Uygulamaları Paylaşıldı

[Resim: 652006.jpg]

7. Karayolu ve Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi'nin ikinci gününde "Japonya Trafik Uygulamaları" sunumu gerçekleştirildi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi'nde Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı Direktörü Murata Shigeo tarafından yapılan sunumda, Japonya’nın kullandığı son trafik uygulamaları anlatıldı.

Shigeo, 1960’larda motorlu taşıt trafiğiyle birlikte ölüm oranlarının da artmasıyla 1970’de Japonya’da trafik güvenlik politikası oluşturulduğunu belirterek bu sayede ölüm ve yaralanma sayılarının azalmaya başladığını grafiklerle anlattı.

Yayaların ve bisiklet sürücülerinin, genelde evlerinin yakınında yaşadıkları kazalar sonucu hayatını kaybettiklerini ifade eden Shigeo, yaptıkları düzenlemelerle Japonya'nın 2020'de dünyanın en güvenli yollarına sahip ülkesi olması hedefini koyduklarını söyledi.

Shigeo, anayollarda güvenliğin artırılmasının trafik yükünün paylaşılmasıyla mümkün olduğuna dikkat çekerek kaza kara noktalarında aldıkları önlemler sayesinde kaza oranının yüzde 40 azaldığını vurguladı.

Kavşaklarda kullandıkları levha, led ışık ve yaya geçiş teknikleri hakkında bilgi veren Shigeo, kazaların yaşandığı iki kara noktayı trafikten çıkardıklarını ve bunun sonuçlarını anlattı.

Delinatör ve kasis koyarak bazı yerleşim alanlarının girişlerinde araçların hızlarını düşürdüklerini, bazı bölgelerde ise araç girişini tamamen engellediklerini dile getiren Shigeo, okul yakınlarında ve güzergahlarında aldıkları önlemlerle bu alanlarda kazaların en aza indirilmesini sağladıklarını bildirdi.

Japonya'da öğrencilerin okullara gruplar halinde gittiğini belirten Shigeo, öğrencilerin de karıştığı kazalardan sonra 20 bin okul ve civarındaki yollarda denetlemeler yapıldığını söyledi.

70 bin bölgede gerçekleştirilen denetimlerde, 60 bin bölgenin standartların altında kaldığının tespit edildiğini anlatan Shigeo, planlanan iyileştirmeler kapsamında, öğrencilerin yürüdüğü yollar ile araç yolları arasına mesafe konulduğunu, kaldırımların genişletilerek boyandığını söyledi.

Japonya'da 50 milyon sürücü tarafından kullanılan "ETC 2.0" uygulamasına ilişkin kısa film katılımcılara izletildi.

Yollara yerleştirilen antenler aracılığıyla araçların sinyal etkileşiminde bulunmasına dayalı olarak çalışan sistemin, sürücü davranışlarını, araç hızını ve trafik akışı gibi bilgileri veri tabanına gönderdiği anlatıldı.

Ayrıca uygulamanın, yaşanan bir afet ile ilgili bilgileri de afet bölgesinde bulunan araçlardan aldığı sinyal sayesinde diğer kullanıcılara gönderme özelliğinin bulunduğu kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.11.2016